Jednym z pierwszych elementów budowania strategii inwestycyjnej jest określenie punktu wejścia na rynek. Mam na myśli moment otwarcia pozycji. Patentów jest równie wiele, co możliwości. Główną determinantą wyboru konkretnej techniki jest poziom awersji do ryzyka.
W moim wypadku niechęć była dość wysoka, stąd zainteresowanie zawieraniem transakcji przy założonym z góry minimalnym ryzyku w stosunku do potencjalnego zysku. Aby zrealizować cel potrzebna była strategia, która precyzyjnie określałaby punkty zwrotne na rynku. W wyniku praktyki, testów i badań wybrałem geometrię 100%. Doskonałe narzędzie w rękach inwestora.
Bryce Gilmore, twórca metody overbalance, zakłada, że trend trwa do momentu, aż największa korekta zostaje pokonana. Jest to sygnał możliwej zmiany trendu. Metoda służy więc ściśle do wyznaczania tendencji, lecz ustanowienie dodatkowych zasad pozwala wykorzystać go w handlu. Zastosowanie ma tutaj dobrze znana inwestorom reguła, będąca podstawą analizy technicznej. Mówi ona, że prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest większe, niż jego zakończenia. W kontekście tradingu powstało wiele aforyzmów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, jednak tendencyjność notowań instrumentów finansowych nie podlega jednak dyskusji. Wiedząc o tym, warto skupić się na poszukiwaniu możliwości zawarcia transakcji w zgodzie z panującym trendem. Automatycznie zwiększy się prawdopodobieństwo zrealizowania zysku. W większości przypadków szukanie pozycji w opozycji do panującego trendu kończy się tym, że inwestor zamiast korzystać z silniejszego ruchu impulsowego, otwiera transakcje zgodnie z ruchem korekcyjnym. Jest to główna przyczyna niepowodzeń.
Znajomość poziomu który pozostaje arcyważny z punktu widzenia trendu, w połączeniu z większym prawdopodobieństwem jego kontynuacji niż przerwania, daje szansę na zajęcie pozycji w zgodzie z tym trendem. Przy małym ryzyku i dużym potencjale. Metodologia handlu o której mowa, zakłada identyfikację największej korekty w aktualnie panującym ruchu trendowym. Następnie odkładanie jej od aktualnie tworzących się szczytów w trendzie wzrostowym oraz dołków w trendzie spadkowym. Obserwując wykres koncepcja overbalance zdaje się być dość przystępna, jednak jej stosowanie w praktyce wymaga pewnej dyscypliny.
Na podstawie danych historycznych łatwo jest wyznaczyć największą korektę w ruchu, a następnie odłożyć ją na kolejnych. W czasie rzeczywistym należy znać poziom równości z największą korektą zanim cena do niego dojdzie. W tym momencie można zrealizować zysk. W związku z powyższym, po wyznaczeniu największej korekty w aktualnie panującym ruchu, należy jej zakres cenowy odłożyć od aktualnego ekstremum cenowego w momencie, gdy stwierdzimy, że powstaje nowa korekta. Tak wyznaczony poziom jest miejscem, od którego ze zwiększonym prawdopodobieństwem zobaczymy kontynuację wcześniej panującego ruchu trendowego.
Mając wyznaczony poziom równości korekt, następnym etapem jest zbadanie potwierdzeń i ustalenie sposobu zajęcia pozycji. Jeżeli na poziomie geometrii 100% znajduje się jedno ze zniesień wewnętrznych odcinka AX, jest to dodatkowe, ważne potwierdzenie dla całego układu. Szczególne znaczenie w przypadku przytoczonego setupu ma zniesienie 50%, które jest najsilniejszym dowodem. Skuteczność układu bardzo mocno zwiększa obecność stref popytowych/podażowych na wyznaczonym poziomie.
Dwie kategorie
Po pierwsze, najbardziej pewnym sposobem jest wejście „z ręki”, po tym jak na notowaniach zaobserwujemy potwierdzający układ świecowy na poziomie równości korekt. Szczególną uwagę zwracam na poziom 112,8% poprzedniej korekty, który w moim trading planie ma kluczowe znaczenie. Metodologia overbalance jest powszechnie znana od lat i stosowana przez traderów na całym świecie. To prawdopodobnie jest powodem, dla którego bardzo często poziom geometrii 100% jest przebijany, po czym następuje powrót do ruchu trendowego. Mówiąc wprost, duzi gracze wybijają stop lossy amatorom. Poziomem, któremu często towarzyszy schemat jest właśnie 112,8%.
W związku z tym formacja, a najczęściej jej cień, może mieścić się na tym zniesieniu i cały układ w dalszym ciągu pozostaje poprawny. W wypadku otworzenia transakcji „z ręki”, stop loss dla zagrania po formacji świecowej powinien znaleźć się bezpośrednio pod nią lub pod zniesieniem 112,8%.
Drugim proponowanym rodzajem wejść są ruchy z pomocą zleceń oczekujących. W wypadku trendu wzrostowego będą to zlecenia buy limit, a w wypadku trendu spadkowego sell limit. W związku z tym: jeżeli rozpatruję trend wzrostowy, w którym spodziewam się korekty i mam wyznaczony potwierdzony poziom równości korekt, przy czym wiem, że prawdopodobnie nie będę miał możliwości zawarcia transakcji osobiście, ustawiam zlecenie buy limit na poziomie geometrii 100%. Zakładam większe prawdopodobieństwo kontynuacji trendu. W tym wypadku istnieją dwie możliwości ustawienia zlecenia stop loss. Pierwsza z nich to postawienie SL poniżej poziomu 112,8%.
Jest to podejście konserwatywne. W wypadku setupu idealnego, poziom 112,8% nie powinien być naruszony nawet cieniem. Stosując SL minimalnie poniżej tego poziomu, narażamy się na mniejszą potencjalną stratę w jednej transakcji. Wiąże się to z kolei ze zwiększoną ilością wybitych stop lossów. Drugą możliwością jest ustawienie zlecenia stop loss poniżej poziomu 127,2% poprzedniej korekty. Ryzyko liczone dla jednej transakcji się zwiększa, lecz unikamy wybijania stop lossów. Zejście notowań poniżej poziomu 127,2% oznacza jednoznaczną negację całego układu.
Geometria 100%, zwana również równością korekt, jest niezwykle precyzyjnym narzędziem pozwalającym zidentyfikować poziomy, od których rozpoczyna się kontynuacja ruchu trendowego. Co istotne, pozwala na podłączenie się do tego ruchu, przy założeniu z góry określonego ryzyka. Szacunkowy zysk w wypadku układów opartych o geometrię 100%, zawsze jest wielokrotnie wyższy od podjętego ryzyka. Wynikiem jest wysoki współczynnik Z:R, który dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo realizacji zysku w długim terminie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję