Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konferencja prezesa Fed Jerome Powella. Zapomnij o obniżkach stóp w USA - kurs dolara (USD) mocno zyskuje

PILNE! Konferencja prezesa Fed Jerome Powella. Zapomnij o obniżkach stóp w USA - kurs dolara (USD) mocno zyskuje | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O ile sama wrześniowa decyzja Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w USA byłą więcej niż przewidywalna, o tyle znaczne poruszenie wywołały najnowsze, zaktualizowana projekcje makroekonomiczne Komitetu. Wynika z nich, że na szybkie luzowanie polityki monetarnej i mocne cięcie stóp procentowych w przyszłym roku nie ma co liczyć. Jeszcze większe zamieszanie mogą wywołać słowa prezesa Fed na konferencji prasowej po wrześniowym posiedzeniu.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA! Zobacz ile wynosić będą stopy procentowe FED i jak zareagowały rynki

 

Na skróty:

  • FOMC na wrześniowym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe bez zmian
  • Prezes Fed na konferencji podkreślił, że Komitet wciąż jest zdeterminowany do walki z podwyższoną inflacją
  • Stwierdził, że nie może zapewnić "miękkiego lądowania" gospodarku USA, ale zapewnił, że jest to cel Fedu
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Konferencja prezesa Fed

Reklama

Powell po raz kolejny rozpoczął konferencję prasową od stwierdzenia, że inflacja znajduje się powyżej celu Fed, zaś sama rezerwa federalna jest zdeterminowana do tego, aby osiągnąć cel inflacyjny 2 proc.

Powell powtórzył zdanie z poprzedniej konferencji, zapewniając że decyzję FOMC będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie, na bazie nadchodzących odczytów makroekonomicznych.

"Biorąc pod uwagę, jak daleko zaszliśmy w zacieśnianiu monetarnym, jesteśmy w stanie postępować ostrożnie, oceniając napływające dane oraz zmieniające się perspektywy i zagrożenia. Realne stopy procentowe są obecnie znacznie powyżej głównych szacunków neutralnej stopy procentowej, ale pamiętamy o nieodłącznej niepewności związanej z precyzyjnym określeniem kursu polityki.”

Na pytanie dziennikarki dotyczące tego skąd Fed wie, że obecny poziom stóp procentowych nie jest tym maksymalnym Powell odpowiedział, że wstrzymanie podwyżek stóp procentowych nie oznacza zakończenia cyklu zacieśniania monetarnego: „Postanowiliśmy utrzymać docelowy zakres stopy funduszy kolejowych Fed na poziomie 5,25-5,5% i podtrzymujemy nasze zobowiązanie do osiągnięcia i utrzymania kursu polityki pieniężnej, który obniży inflację.”

Powell zwrócił uwagę również na to, że obecnie stopy procentowe w USA są dodatnie, co jest sytuacją pożądaną.

Reklama

Prezes Fed pytany o to czy spodziewa się „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki, która nie wejdzie w stan recesji, a jedynie doświadczy spowolnienia gospodarczego, odpowiedział: „Zawsze uważałem, że miękkie lądowanie było prawdopodobne.

Możliwe jest również, że mogą o tym zadecydować czynniki pozostające poza naszą kontrolą, ale uważam, że jest to możliwe.

Myślę więc, że to jest cel, który staramy się osiągnąć. Nie chciałbym jednak oceniać prawdopodobieństwa jego osiągnięcia. To nie jest moja rola”.

 

Zobacz także: Polacy przepracowani: jesteśmy na 2. miejscu w UE pod względem długości pracy w tygodniu

 

Reklama

Powell omówił również wrześniowe projekcje makroekonomiczne FOMC: Mocno zmieniły się natomiast projekcje wysokości stóp na koniec kolejnych lat - pod koniec 2024 roku stopy procentowe mają wynosić 5,1 proc. (wcześniej: 4,6 proc.), w 2025 roku mają spaść do 3,9 proc. (wcześniej: 3,4 proc.), a na koniec 2026 roku oprocentowanie ma spaść poniżej 3 proc. (dokładnie 2,9 proc.). To zaś oznacza, że zdaniem członków FOMC nie ma co liczyć na dynamiczne luzowanie polityki monetarnej w nadchodzących kwartałach.

Na uwagę zasługuje również znaczące podniesienie projekcji realnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, względem czerwcowej - wzrost realnego PKB ma w tym roku wynieść aż 2,1 proc. (wobec wcześniejszych 1 proc.) oraz 1,5 proc., w porównaniu do czerwcowych projekcji na poziomie 1,1 proc.

 

Oglądaj konferencję prezesa Fed po wrześniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku:

Reklama

 

Warto przypomnieć, że na poprzedniej konferencji Powell nie wyjawił żadnych konkretów, stwierdzając że kolejne decyzje na nadchodzących posiedzeniach FOMC będą podejmowane na podstawie napływających danych makroekonomicznych. „Oczekujemy, że podaż i popyt w gospodarce staną się bardziej zrównoważone. W tym w szczególności na rynku pracy. Będziemy przyglądać się inflacji. Zadając sobie pytanie, czy cały ten zbiór danych sugeruje, że musimy dalej podnosić stopy procentowe. Jeśli dojdziemy do takiego wniosku, pójdziemy za ciosem i podniesiemy stopy” - powiedział na lipcowej konferencji prezes Fed.

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Zobacz także: Polska gospodarka, inflacja i stopy procentowe - 30 kont na Twitterze / X które warto obserwować

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej