Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Znamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA! Zobacz ile wynosić będą stopy procentowe FED i jak zareagowały rynki

PILNE! Znamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA! Zobacz ile wynosić będą stopy procentowe FED i jak zareagowały rynki | FXMAG INWESTOR
opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komitet otwartego Rynku podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że inaczej być nie mogło - na wrześniowym posiedzeniu stopy pozostały bez zmian, po tym jak ich wysokość rosła aż jedenastokrotnie w tym cyklu zacieśniania monetarnego. Sama decyzja nie jest jednak kluczowa dla rynku - dużo większe zainteresowanie wzbudzają projekcje makroekonomiczne członków FOMC oraz to, co o 20:30 powie prezes Fed Jerome Powell na swojej konferencji prasowej.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Na skróty:

  • FOMC na wrześniowym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe bez zmian
  • Decyzja była w pełni zgodna z oczekiwaniami
  • Pewnym zaskoczeniem mogą być jednak projekcje makroekonomiczne FOMC, które oddalają perspektywę szybkich obniżek stóp w przyszłym roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Zaskoczenia nie było - stopy procentowe musiały pozostać bez zmian

Na wrześniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku przegłosowano pozostawienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych bez zmian. To oznacza, że przedział stopy funduszy federalnych wciąż wynosi 5,25-5,50 proc., po tym jak FOMC zdecydował się podnieść oprocentowanie dolara o 25 punktów bazowych na poprzednim, lipcowym posiedzeniu.

Wrześniowa decyzja Komitetu jest w pełni zgodna z rynkowymi oczekiwaniami - można wręcz powiedzieć, że rzadko kiedy konsensus jest tak mocny. Przed dzisiejszą decyzją aż 99 proc. uczestników rynku terminowego obstawiało taki scenariusz, a zaledwie 1 proc. Zakładał, że dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 pb.

Za nami jedenaście podwyżek stóp procentowych w USA, które rosły w jak dotąd najszybszym tempie w całej historii rezerwy feralnej. Łącznie oprocentowanie dolara w tym cyklu zacieśniania monetarnego poszło w górę aż o 525 punktów bazowych.

Reklama

 

Sprawdź również: Stopy procentowe w USA - znamy wrześniową decyzję FOMC, bo Komitet jest zakładnikiem rynku

 

Czy to koniec zacieśniania monetarnego w USA i dwunastej podwyżki stóp nie będzie?

 

 

Reklama

Jak wynika z najnowszych, wrześniowych projekcji makroekonomicznych FOMC, dwunastu członków Komitetu widzi jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w 2023 roku. Co ciekawe, projekcja wysokości stóp na koniec 2023 roku nie zmieniła się wobec tej z czerwca i wciąż wynosi 5,6 proc.

Mocno zmieniły się natomiast projekcje wysokości stóp na koniec kolejnych lat - pod koniec 2024 roku stopy procentowe mają wynosić 5,1 proc. (wcześniej: 4,6 proc.), w 2025 roku mają spaść do 3,9 proc. (wcześniej: 3,4 proc.), a na koniec 2026 roku oprocentowanie ma spaść poniżej 3 proc. (dokładnie 2,9 proc.). To zaś oznacza, że zdaniem członków FOMC nie ma co liczyć na dynamiczne luzowanie polityki monetarnej w nadchodzących kwartałach.

Na uwagę zasługuje również znaczące podniesienie projekcji realnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, względem czerwcowej - wzrost realnego PKB ma w tym roku wynieść aż 2,1 proc. (wobec wcześniejszych 1 proc.) oraz 1,5 proc., w porównaniu do czerwcowych projekcji na poziomie 1,1 proc.

I to właśnie wrześniowe projekcje FOMC, a konkretnie ich dość jastrzębi charakter, wskazujący na wolniejsze od wcześniejszych oczekiwań cięcie stóp procentowych, umocniły dolara - kurs EUR/USD zanotował gwałtowny spadek o niemal 0,5 proc. Notowania zaliczyły spadek do poziomu 1,06735. Za 1 dolara trzeba zapłacić ponad 4,31 złotego, choć przed ogłoszeniem decyzji FOMC kurs znajdował się poniżej granicy 4,30.

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Sprawdź również: Konferencja prezesa Fed Jerome Powella. Zapomnij o obniżkach stóp w USA

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej