Od kilku miesięcy możemy obserwować, jak złoty rośnie w siłę względem wielu innych walut. Okazuje się, że w nadchodzących miesiącach lepiej może już nie być. Ale dużo gorzej też nie.
Na moment pisania tego tekstu kurs euro do złotego znajduje się na poziomie 4,17. Nie jest to najniższa wartość z ostatnich tygodni, bo pod koniec lutego było jeszcze taniej. W pewnym momencie za jedno euro trzeba było zapłacić 4 złote i 13 groszy.
Niemniej, nawet pomimo ostatnich wzrostów na kursie euro do złotego z perspektywy Polaka i tak jest on korzystny. Jeszcze na początku listopada trzeba było bowiem za jedno euro zapłacić 4 złote i 36 groszy.
Ostatnie 4 sesje giełdowe, włącznie z tą dzisiejszą, która jeszcze trwa, są w przypadku kurs euro do złotego spadkowe. Nie są to jednak duże zmiany, bo nie przekraczają 0,3% na sesję.
Kurs euro do złotego - prognozy
Jakich zmian kursu euro do złotego powinniśmy więc spodziewać się w przyszłości? Analitycy ING prognozują, że do końca tego roku euro powinno podrożeć, ale nie aż tak bardzo. Według ich scenariusza w perspektywie 12 miesięcy kurs euro do złotego dobije do poziomu 4,25. To więc podwyżka o tylko 8 groszy względem obecnej ceny.
Fachowcy podkreślają, że na kurs euro do złotego wpływać będą nie tylko postępy w negocjacjach pokojowych dotyczących wojny na Ukrainie. Dużą rolę odegra też kondycja polskiej gospodarki i podejście Rady Polityki Pieniężnej do polityki monetarnej.
Polska gospodarka wznawia ożywienie. Polska powinna pozostać liderem wzrostu w UE w 2025 roku dzięki silnemu popytowi krajowemu, a rok 2026 wygląda bardziej optymistycznie dla eksporterów ze względu na podwyższone prognozy wzrostu PKB Niemiec i strefy euro. Jastrzębia postawa banku centralnego może skutkować ograniczonym cyklem łagodzenia polityki pieniężnej w drugiej połowie 2025 roku - wyjaśniają eksperci ING
Czytaj także: Kurs euro przed potężnymi wzrostami! Drastyczna prognoza znanego banku
Kurs euro do dolara
Od początku roku euro umocniło się względem dolara. Jeszcze na początku stycznia kurs był na poziomie 1,02. Dziś mówimy już o pułapie 1,08. Wciąż brakuje jednak do zeszłorocznych szczytów. Wówczas kurs euro do dolara dobijał do poziomu 1,12.
Ostatnie kilka sesji przyniosły niewielkie zmiany na kursie euro do dolara. Ten zmieniał się co najwyżej 0,3% w trakcie jednej sesji. Dużo większe zmiany nastąpiły za to na początku marca. Wówczas euro zdecydowanie umocniło się na tle dolara, co było rynkową reakcją na amerykańskie cła. W efekcie od 3 do 5 marca, w trakcie tylko 3 sesji kurs euro do dolara skoczył o blisko 4%.
Kurs euro do dolara - prognozy
Jakie zmiany mogą zajść na kursie euro do dolara? Analitycy UBS spodziewają się w dalszej perspektywie powrotu kursu do poziomów z końcówki ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach zmiany powinny być jednak niewielkie:
Po gwałtownym wzroście kursu EUR/USD oczekujemy jego konsolidacji. Odzwierciedla to nasza prognoza na czerwiec 2025 roku na poziomie 1,06. W miarę postępu roku i przejścia do 2026 roku kurs EUR/USD powinien stopniowo rosnąć do poziomów 1,10 i 1,12
Jednocześnie fachowcy z UBS podkreślają, że po drodze pewnie scenariusze mogą rozegrać się inaczej, niż się zakłada, a to wpłynie na zachowanie kursu euro do dolara. Co może się więc wydarzyć?
Po stronie europejskiej znacznie mniejszy niż oczekiwano, impuls fiskalny może ponownie osłabić euro. Ponadto amerykańskie cła mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu Europy w 2025 roku, podczas gdy europejskie wydatki fiskalne nie przeniknęły jeszcze do realnej gospodarki. Co więcej, oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed wzrosły do niemal 80 pb do końca roku. Jeśli gospodarka USA pozostanie silna, a presja inflacyjna utrzyma się na wysokim poziomie, takie oczekiwania dotyczące cięć stóp procentowych wydawałyby się nam zbyt agresywne. W takim scenariuszu uważamy, że kurs EUR/USD szybko spadłby poniżej 1,05 i miałby trudności ze wzrostem zgodnie z naszymi prognozami - podsumuwają analitycy UBS
Czytaj także: Kurs dolara w opałach. Będzie gorzej, mówią prognozy dla walut
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję