Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kontrakty CFD na kryptowaluty. Ryzyko handlu, specyfikacja - bitcoin, ethereum, XRP

Rynek kryptowalut jest zmienny i nieokiełznany, czyli idealny dla spekulantów. Wcale jednak nie trzeba mieć bitcoina, żeby zarabiać na jego wzrostach i spadkach (albo oczywiście tracić). W tym odcinku opowiem o lewarowanych kontraktach na kryptowaluty.

Kontrakty CFD na kryptowaluty. Ryzyko handlu, specyfikacja - bitcoin, ethereum, XRP
Opracowanie własne | Kontrakty CFD na kryptowaluty. Ryzyko handlu, specyfikacja - bitcoin, ethereum, XRP
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Ile CFD na kryptowaluty ma wspólnego z kryptowalutami?
    1.  
    2. Materiał wideo - Ile CFD na bitcoina ma wspólnego z kryptowalutami?
  2. Sposoby inwestowania w kryptowaluty
    1. Ryzyko inwestowania w kontrakty CFD na krypto
      1. Najpopularniejsze kryptowaluty, w które zainwestujesz za pomocą CFD

        Ile CFD na kryptowaluty ma wspólnego z kryptowalutami?

        Witam Cię w kolejnym, 24. odcinku naszej serii CFD od A do Z, która jest poświęcona kontraktom różnicowym i której partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tej lekcji kontynuujemy przegląd kontraktów CFD na wybrane klasy aktywów - dziś będą to jedne z najmłodszych kontraktów, których instrumentem bazowym są kryptowaluty, z bitcoinem na czele. W poprzednich lekcjach serii poruszyliśmy całą masę bardzo ważnych i kluczowych dla inwestorów rynku kontraktów CFD tematów. Jeśli czujesz, że masz braki w edukacji związanej z tym tematem, koniecznie wróć do poprzenich materiałów kursu, w których wyjaśnialiśmy między innymi czy możesz inwestować bezpośrednio na forex, jak obliczyć wolumen, czy tryb close only

         

        Zanim jednak przejdę do tematu, muszę wyjaśnić coś, co dla wielu osób nie jest do końca zrozumiałe. I tu akurat trudno się dziwić, bo waluty i wirtualne tokeny to jeden z najmłodszych rodzajów instrumentów finansowych - ich najstarszy przedstawiciel, którym jest oczywiście BTC, istnieje dopiero od dwunastu lat.

        Kryptowaluty są niezwykłymi aktywami funkcjonującymi na styku technologii i rynków finansowych, a zrozumienie podstaw ich działania wymaga wysiłku i zaangażowania. Mimo, że większość kryptowalut u podstaw swojego istnienia stawiało funkcję płatniczą, realizowaną w zdecentralizowanym środowisku, to błyskawiczny rozwój tego rynku wyznaczył dla niego trochę inną drogę - dzięki ogromnej zmienności cenowej, kryptowaluty i tokeny są świetnym narzędziem spekulacyjnym, choć oczywiście ryzyko inwestycyjne jest tutaj bardzo wysokie.

        Spekulując na ruchach cenowych kryptowalut i tokenów za pomocą CFD, tak naprawdę nie ich nie posiadasz - tak samo, jak kupując kontrakt na akcje jakiejś spółki nie należysz do grona akcjonariuszy. Dla wielu osób może być to akurat zaletą, ze względu na ryzyko depozytowe posiadania kryptowalut, czyli możliwość utraty środków podczas ataku hakerskiego czy chociażby wtedy gdy zgubimy frazę odzyskiwania do naszego portfela, a smartfon na którym mieliśmy go zainstalowanego zakończył swój żywot. Posiadając kryptowaluty musimy też liczyć się z całkiem wysokimi opłatami transakcyjnymi, szczególnie w przypadku BTC i ETH.

         

         

        Materiał wideo - Ile CFD na bitcoina ma wspólnego z kryptowalutami?

         

        Reklama

         

        Sposoby inwestowania w kryptowaluty

        Kryptowaluty są dziś zupełnie niezależną klasą aktywów, a na rynku dostępnych jest sporo produktów inwestycyjnych, które pozwalają nam uzyskać na nie ekspozycję. Tym najbardziej oczywistym jest oczywiście zakup samych kryptowalut i tokenów na giełdach kryptowalut i w kantorach. Decydując się na taki zakup musimy uzbroić się w podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa naszych środków i założyć sobie portfel krypto. Oczywiście, nie trzymamy kryptowalut na giełdach, ani w portfelach, które nie dają nam dostępu do kluczy prywatnych.

        Jeśli ryzyko depozytowe związane z posiadaniem kryptowalut jest dla nas zbyt wysokie, możemy skorzystać z produktów ETP, które dają ekspozycję na najpopularniejsze kryptowaluty (BTC, ETH, indeks 5 kryptowalut). Najwięcej tego typu instrumentów jest notowanych na szwajcarskiej giełdzie SIX Swiss; większość z nich stosuje też replikację fizyczną, czyli zapewnia realne pokrycie w kryptowalutach. Minusem są wysokie koszty zarządzania, które najczęściej oscylują wokół 2,5% rocznie.

        Problem z zakupem kryptowalut i tokenów jest taki, że możemy zająć wyłącznie pozycję długą (czyli liczyć na wzrost ich kursów) i nie korzystamy z dźwigni finansowej (co oczywiście dla niektórych może być zaletą).

        Jeśli celujemy w zajmowanie spekulacyjnych pozycji z wykorzystaniem kryptowalut i zależy nam na maksymalne wykorzystanie zmienności z zaangażowaniem jak najmniejszego kapitału, ciekawym rozwiązaniem mogą być kontrakty terminowe futures na największych giełdach wirtualnych walut, takich jak Bitmex i Binance Futures. Zapewniają one zmienny poziom dźwigni nawet 100:1 (która na tak zmiennym rynku jest zabójcza) i oczywiście możliwość zajęcia długiej i krótkiej pozycji. Ich największą wadą jest jednak fakt, że depozyt musimy wpłacić w kryptowalucie - i tak np. przy zajmowaniu pozycji krótkiej na BTC, gdy kurs spada to wprawdzie zarabiamy na naszej pozycji, ale nasz realny zysk jest ostatecznie niższy przez to, że wpłaciliśmy depozyt w bitcoinie, który przecież w tym konkretnym momencie traci w stosunku do dolara.

        Oprócz tego, bierzemy na siebie bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne związane z korzystaniem z lewarowanych instrumentów na bardzo zmiennym rynku, a także ryzyko depozytowe, bo nasze kryptowaluty wpłacamy na portfel giełdy, która może np. paść ofiarą ataku hakerskiego albo stać się niewypłacalna. Jeśli jednak chodzi o zajmowanie lewarowanych pozycji na kryptowalutach, to futuresy tego typu są najtańszym rozwiązaniem, chociaż z pewnością nie najlepszym dla każdego.

        Reklama

        Instrumentem, który w najbardziej przystępny sposób daje nam lewarowaną ekspozycję na najpopularniejsze kryptowaluty są kontrakty CFD.

         

        Ryzyko inwestowania w kontrakty CFD na krypto

        Bardzo wysokie - rynek sam w sobie jest zmienny, a dwukrotna dźwignia dodatkowo tę zmienność powiększa. 

         

        Najpopularniejsze kryptowaluty, w które zainwestujesz za pomocą CFD

        Zgodnie z ogólnoeuropejskimi regulacjami ESMA, CFD na kryptowaluty i tokeny z powodu bardzo wysokiej zmienności instrumentu bazowego, mają najniższy możliwy poziom lewara, czyli 2:1, inaczej mówiąc 50% depozytu zabezpieczającego. Oferta brokerów w kwestii CFD na kryptowaluty obejmuje najpopularniejsze z nich w parze do dolara, czyli:

        • bitcoina
        • ethereum
        • litecoina
        • XRP
        • eos
        • stellar
        • dash

        Oprócz tego w XTB dostępnych jest też 16. CFD na pary krypto-krypto, w takie jak BTC/ETH, LTC/BTC, czy bardziej egzotyczne jak IOTA/BTC czy TRX/ETH.

        Reklama

        Jeśli chodzi o warunki handlu, to w przypadku najważniejszych kryptowalut (BTC, ETH, XRP, LTC) wartość jednego lota odpowiada 1 jednostce kryptowaluty, dla BTC/USD minimalny wolumen pozycji to 1 mini lot (0,1 lota), co wymaga posiadania depozytu ponad 11 700 PLN, a dla ETH/USD minimalny wolumen to 1 lot, co wymaga zaangażowania ponad 3600 PLN.

        W przypadku kontraktów CFD na kryptowaluty oprócz sporych spreadów, trzeba też liczyć się z obecnością ujemnych swapów, naliczanych pomiędzy sesjami, dlatego też kontrakty różnicowe na wirtualne waluty powinno traktować się jako krótkoterminowy instrument spekulacyjny. W przeciwieństwie do pozostałych instrumentów, rynek kryptowalut nigdy nie śpi, dlatego też u większości brokerów handel CFD na krypto odbywa się 24/7. Tak też jest w XTB, z sześciogodzinną przerwą techniczną od 22:00 w piątek do 4:00 w sobotę.

         

        Najczęściej zadawane pytania dotyczące kontraktów CFD na kryptowaluty

        Jakie są najpopularniejsze kontrakty CFD na kryptowaluty?

        FAQ arrow
        Najpopularniejsze kontrakty CFD na kryptowaluty dostepne na rynku pozwalają na inwestowanie w bitcoina, ethereum, litecoina, XRP, eos, stellar czy dash.

        Czy inwestują CFD na kryptowalut staje się posiadaczem tego aktywa?

        FAQ arrow
        Nie. Tak samo jak w przypadku każdego innego aktywa. Kupując CFD na bitcoina nie masz w portfelu bitcoina.

        Darek Dziduch

        Darek Dziduch

        Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

        Obserwuj autoraTwitter


        Tematy

        CFD od A do Z

        CFD na bitcoina

        Ile CFD na kryptowaluty ma wspólnego z kryptowalutami?

        CFD na kryptowaluty

        swap na cfd na kryptowaluty

        notowania bitcoina bitcoin kurs

        btc co to jest

        lewarowanie BTC do PLN

        tokeny inwestycyjne

        Sposoby inwestowania w kryptowaluty

        jak inwestowac w kryptowaluty giełda Bitcoin polska giełda kryptowalut

        produkty ETP

        Co to jest ETP

        ETP na kryptowaluty

        produkty strukturyzowane

        szwajcarska giełda SIX Swiss

        SIC swiss

        koszty zarządzania

        jak rozliczyć się z kryptowalut

        dźwignia 1:100 bitcoin

        kontrakty terminowe na kryptowaluty

        pozycja krótka na btc

        BTC pozycja krótka

        w jakie krypto zainwestuje przez cfd

        CFD na krypto

        CFD na litecoin

        litecoin CFD

        bitcoin kontrakt różnicowy

        kontrakty różnicowe na Bitcoina

        kontrakty różnicowe na kryptowaluty

        depozyt zabezpieczający cfd na krypto

        para krypto-krypto

        xtb oferta cfd

        cfd oferta w XTB

        XTB dostępne CFD na kryptowaluty

        Ryzyko inwestowania w kontrakty CFD na krypto

        TRX/ETH

        CFD na ethereum

        Ethereum CFD

        stellar CFD

        dash CFD

        CFD na eos

        regulacje ESMA LTC

        bitcoin do dolara

        kurs bitcoina do dolara

        depozyt w bitcoinie

        jaki lewar na btc

        Bitcoin lewar na CFD

        lewarowane CFD na bitcoina

        bitcoin lewarowane CFD

        ryzyko inwestowania w CDF

        kryptowaluty

        sposoby inwestowania w bitcoina

        czy warto inwestowac w cfd na krypto

        jak inwestowac w cfd na krypto

        jakie jest Ryzyko inwestowania w kontrakty CFD na krypto

        jak duze jest Ryzyko inwestowania w kontrakty CFD na krypto

        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze
        asiunia

        1 miesiąc temu

        Odpowiedz
        vote_img0
        vote_img0

        Piszesz, że jak kupie CFD na BTC to nie mam krypto.. to co wtedy mam? Jak mogę więc zainwestować w bitcoina, zeby go mieć?

        > Ukryj odpowiedzi
        Darek Dziduch

        1 miesiąc temu

        vote_img0
        vote_img0

        Kupując CFD, czy to na krypto, surowce czy akcje - nie stajesz się ich posiadaczem, masz tylko umowę na różnice cenową danego aktywa. Aby kupić akcje musisz na platformie swojego brokera znaleźć opcje zakupu prawdziwych (realnych) akcji - nie CFD na akcje. Aby nabyć kryptowalutę musisz kupić np. Bitcoina, a nie CFD na Bitcoina. Co ważne, wielu brokerów nie ma w ofercie bezpośredniej opcji zakupu krypto, w przeciwieństwie do giełd kryptowalut.

        Reklama
        Reklama