Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda Bitcoin

Rynek kryptowalut jest zmienny i nieokiełznany, czyli idealny dla spekulantów. Wcale jednak nie trzeba mieć bitcoina, żeby zarabiać na jego wzrostach i spadkach (albo oczywiście tracić). W tym odcinku opowiem o lewarowanych kontraktach na kryptowaluty.

 

Ile CFD na kryptowaluty ma wspólnego z kryptowalutami?

Witam Cię w kolejnym, 24. odcinku naszej serii CFD od A do Z, która jest poświęcona kontraktom różnicowym i której partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tej lekcji kontynuujemy przegląd kontraktów CFD na wybrane klasy aktywów - dziś będą to jedne z najmłodszych kontraktów, których instrumentem bazowym są kryptowaluty, z bitcoinem na czele. Zanim jednak przejdę do tematu, muszę wyjaśnić coś, co dla wielu osób nie jest do końca zrozumiałe. I tu akurat trudno się dziwić, bo waluty i wirtualne tokeny to jeden z najmłodszych rodzajów instrumentów finansowych - ich najstarszy przedstawiciel, którym jest oczywiście BTC, istnieje dopiero od dwunastu lat. Kryptowaluty są niezwykłymi aktywami funkcjonującymi na styku technologii i rynków finansowych, a zrozumienie podstaw ich działania wymaga wysiłku i zaangażowania. Mimo, że większość kryptowalut u podstaw swojego istnienia stawiało funkcję płatniczą, realizowaną w zdecentralizowanym środowisku, to błyskawiczny rozwój tego rynku wyznaczył dla niego trochę inną drogę - dzięki ogromnej zmienności cenowej, kryptowaluty i tokeny są świetnym narzędziem spekulacyjnym, choć oczywiście ryzyko inwestycyjne jest tutaj bardzo wysokie.

Spekulując na ruchach cenowych kryptowalut i tokenów za pomocą CFD, tak naprawdę nie ich nie posiadasz - tak samo, jak kupując kontrakt na akcje jakiejś spółki nie należysz do grona akcjonariuszy. Dla wielu osób może być to akurat zaletą, ze względu na ryzyko depozytowe posiadania kryptowalut, czyli możliwość utraty środków podczas ataku hakerskiego czy chociażby wtedy gdy zgubimy frazę odzyskiwania do naszego portfela, a smartfon na którym mieliśmy go zainstalowanego zakończył swój żywot. Posiadając kryptowaluty musimy też liczyć się z całkiem wysokimi opłatami transakcyjnymi, szczególnie w przypadku BTC i ETH.

Reklama

 

 

 

 

Sposoby inwestowania w kryptowaluty

Kryptowaluty są dziś zupełnie niezależną klasą aktywów, a na rynku dostępnych jest sporo produktów inwestycyjnych, które pozwalają nam uzyskać na nie ekspozycję. Tym najbardziej oczywistym jest oczywiście zakup samych kryptowalut i tokenów na giełdach kryptowalut i w kantorach. Decydując się na taki zakup musimy uzbroić się w podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa naszych środków i założyć sobie portfel krypto. Oczywiście, nie trzymamy kryptowalut na giełdach, ani w portfelach, które nie dają nam dostępu do kluczy prywatnych.

Reklama

Jeśli ryzyko depozytowe związane z posiadaniem kryptowalut jest dla nas zbyt wysokie, możemy skorzystać z produktów ETP, które dają ekspozycję na najpopularniejsze kryptowaluty (BTC, ETH, indeks 5 kryptowalut). Najwięcej tego typu instrumentów jest notowanych na szwajcarskiej giełdzie SIX Swiss; większość z nich stosuje też replikację fizyczną, czyli zapewnia realne pokrycie w kryptowalutach. Minusem są wysokie koszty zarządzania, które najczęściej oscylują wokół 2,5% rocznie.

Problem z zakupem kryptowalut i tokenów jest taki, że możemy zająć wyłącznie pozycję długą (czyli liczyć na wzrost ich kursów) i nie korzystamy z dźwigni finansowej (co oczywiście dla niektórych może być zaletą).

Jeśli celujemy w zajmowanie spekulacyjnych pozycji z wykorzystaniem kryptowalut i zależy nam na maksymalne wykorzystanie zmienności z zaangażowaniem jak najmniejszego kapitału, ciekawym rozwiązaniem mogą być kontrakty terminowe futures na największych giełdach wirtualnych walut, takich jak Bitmex i Binance Futures. Zapewniają one zmienny poziom dźwigni nawet 100:1 (która na tak zmiennym rynku jest zabójcza) i oczywiście możliwość zajęcia długiej i krótkiej pozycji. Ich największą wadą jest jednak fakt, że depozyt musimy wpłacić w kryptowalucie - i tak np. przy zajmowaniu pozycji krótkiej na BTC, gdy kurs spada to wprawdzie zarabiamy na naszej pozycji, ale nasz realny zysk jest ostatecznie niższy przez to, że wpłaciliśmy depozyt w bitcoinie, który przecież w tym konkretnym momencie traci w stosunku do dolara. Oprócz tego, bierzemy na siebie bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne związane z korzystaniem z lewarowanych instrumentów na bardzo zmiennym rynku, a także ryzyko depozytowe, bo nasze kryptowaluty wpłacamy na portfel giełdy, która może np. paść ofiarą ataku hakerskiego albo stać się niewypłacalna. Jeśli jednak chodzi o zajmowanie lewarowanych pozycji na kryptowalutach, to futuresy tego typu są najtańszym rozwiązaniem, chociaż z pewnością nie najlepszym dla każdego.

Instrumentem, który w najbardziej przystępny sposób daje nam lewarowaną ekspozycję na najpopularniejsze kryptowaluty są kontrakty CFD.

 

Najpopularniejsze kryptowaluty, w które zainwestujesz za pomocą CFD

Reklama

Zgodnie z ogólnoeuropejskimi regulacjami ESMA, CFD na kryptowaluty i tokeny z powodu bardzo wysokiej zmienności instrumentu bazowego, mają najniższy możliwy poziom lewara, czyli 2:1, inaczej mówiąc 50% depozytu zabezpieczającego. Oferta brokerów w kwestii CFD na kryptowaluty obejmuje najpopularniejsze z nich w parze do dolara, czyli:

  • bitcoina
  • ethereum
  • litecoina
  • XRP
  • eos
  • stellar
  • dash

Oprócz tego w XTB dostępnych jest też 16. CFD na pary krypto-krypto, w takie jak BTC/ETH, LTC/BTC, czy bardziej egzotyczne jak IOTA/BTC czy TRX/ETH.

Jeśli chodzi o warunki handlu, to w przypadku najważniejszych kryptowalut (BTC, ETH, XRP, LTC) wartość jednego lota odpowiada 1 jednostce kryptowaluty, dla BTC/USD minimalny wolumen pozycji to 1 mini lot (0,1 lota), co wymaga posiadania depozytu ponad 11 700 PLN, a dla ETH/USD minimalny wolumen to 1 lot, co wymaga zaangażowania ponad 3600 PLN.

W przypadku kontraktów CFD na kryptowaluty oprócz sporych spreadów, trzeba też liczyć się z obecnością ujemnych swapów, naliczanych pomiędzy sesjami, dlatego też kontrakty różnicowe na wirtualne waluty powinno traktować się jako krótkoterminowy instrument spekulacyjny. W przeciwieństwie do pozostałych instrumentów, rynek kryptowalut nigdy nie śpi, dlatego też u większości brokerów handel CFD na krypto odbywa się 24/7. Tak też jest w XTB, z sześciogodzinną przerwą techniczną od 22:00 w piątek do 4:00 w sobotę.

 

Ryzyko inwestowania w kontrakty CFD na krypto

Reklama

Bardzo wysokie - rynek sam w sobie jest zmienny, a dwukrotna dźwignia dodatkowo tę zmienność powiększa

Czytaj więcej