Rewolucja wyłaniająca innowacyjną technologię blockchain, na podstawie której funkcjonują kryptowaluty, sprawiła niewyobrażalne zmiany, dotychczas światu nieznane. Kryptowaluty to waluty cyfrowe alternatywne (ang. altcoin, od alternative coin), które nie posiadają oparcia na kruszcu (nie są to więc waluty fiduncjarne), a ich wartość determinowana jest przede wszystkim przez mechanizmy wolnorynkowe – zasady podaży i popytu (z pewnymi wyjątkami, ponieważ liczba danej kryptowaluty na rynku może być odgórnie ograniczona, jak jest w przypadku np. Bitcoina). Kryptowaluty opierają się na wspomnianym już systemie blockchain – zdecentralizowanej sieci peer-to-peer (P2P), opartej na środowisku open source. Charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, ponieważ chronione są przez wbudowane algorytmy z zakresu kryptografii (stąd też właśnie najpowszechniejsza nazwa je określająca: kryptowaluty).
Obecnie rynek kryptowalut jest niezwykle rozbudowany. Na rynku znajduje się ponad tysiąc sześćset kryptowalut. Do najpopularniejszych kryptowalut zaliczyć należy Bitcoina, Ethereum, Litecoina czy też – zwłaszcza ostatnio – Ripple. Początek Bitcoina, pierwszej i najpowszechniejszej kryptowaluty na świecie, przypadł na 2009 roku, a autorstwo przypisuje się enigmatycznej osobie o pseudonimie Satoshi Nakamoto (lub grupie osób, stojących za tym pseudonimem). Wydany pod tym pseudonimem manifest to de facto manifest – mniej lub bardziej – wszystkich kryptowalut, nie tylko kryptowaluty Bitcoin. Zawiera on idee, na których kryptowaluty się opierają.
Do jednych z nich zaliczyć można troskę o poszanowanie prywatności. Kryptowaluty stanowią bowiem alternatywny środek płatniczy, w którym transakcje są prywatne, tzn. system nie wymaga podmiotu trzeciego do finalizowania transakcji. Dodatkowo za pomocą kryptowaluty jesteśmy w stanie przelać pieniądze do dowolnego miejsca na świecie, choćby i na Arktykę, o ile znajduje się tam internet. Wiele kryptowalut dodatkowo łączy się z większymi projektami. Doskonałym tego przykładem jest Ethereum (ETH), które jest zarówno całą platformą, jak i kryptowalutą wchodzącą w skład tejże platformy. Ethereum stanowi atrakcyjne rozwiązanie zarówno ze względu na proponowane możliwości crowdfundingu (tokeny ETH), jak i w zakresie możliwości umieszczania w skrypcie zawieranych inteligentnych kontraktów (smart kontrakty). Ostatecznie kryptowalutami można też oczywiście handlować, a w przypadku niektórych instrumentów finansowych również grać nimi na spadki.