Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Fundusz inwestycyjny zarobił krocie dzięki wojnie na Ukrainie

Wojna na Ukrainie stworzyła niezwykłą szansę dla funduszu inwestycyjnego. Dzięki inwestycjom w obligacje ukraińskich firm wykręcił on imponującą stopę zwrotu i pokonał aż 99% konkurentów, podał Bloomberg.

Fundusz inwestycyjny zarobił krocie dzięki wojnie na Ukrainie
HANDOUT/AFP/East News
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Ryzykowne inwestycje w obligacje, ale i pokaźne zyski
    • Fundusz inwestuje na “ryzykownych” rynkach krajów z problemami gospodarczymi
    • Ukraina jest obecnie najważniejszym rynkiem dla funduszu
    • Niektóre obligacje pozwoliły wykręcić dziesiątki procent od początku roku

     

    Ryzykowne inwestycje w obligacje, ale i pokaźne zyski

    Fundusz “Emerging Markets Corporate High Yield Debt Fund” zarządzany przez firmę Arkaim Advisors wykręcił stopę zwrotu na poziomie 12%. Choć pozornie to dość niski wynik w odniesieniu do rynku akcji, to w przypadku funduszu obligacji korporacyjnych to naprawdę imponujący wynik.

    Zwykle tego rodzaju fundusze oferują stopę zwrotu w granicach 3-7% rocznie. W takiej perspektywie, 12% robi wrażenie. Zwłaszcza, że fundusz ten pobił 99% rywali w segmencie funduszy obligacji korporacyjnych.

    Jak udało się osiągnąć tak imponujący wynik ekspertom z Arkaim? Fundusz skutecznie zainwestował w bardzo ryzykowne obligacje ukraińskich firm. Temu ryzyku towarzyszyły potężne dochody.

    Świetną inwestycją były papiery ukraińskiej państwowej spółki NAK Naftogaz. Dały one zarobić w tym roku około 73%. Oprócz tego, Koleje Ukraińskie pozwoliły wykręcić 52% od początku roku, a górnicza spółka Metinvest 19%.

    To ogromne stopy zwrotu, bowiem średnia w obszarze obligacji spółek z rynków wschodzących za ostatnie 12 miesięcy to około 9,4%, oszacował Bloomberg.

    Reklama

    Sytuacja tych spółek uległa ostatnio poprawie. Naftogaz zrestrukturyzował swoje długi i niedawno otrzymał fundusze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Z kolei Metinvest wykorzystał wolną gotówkę do wykupu obligacji, gdy było to możliwe. Dzięki temu firma zyskała dobrą opinię wśród inwestorów.

    Warto pamiętać jednak o tym, że naśladowanie poczynań funduszu Arkaim i liczenie na podobne stopy zwrotu w inwestycje korporacyjne jest obarczone ogromnym ryzykiem. Wspomniany fundusz inwestuje w obligacje firm o niższym ratingu kredytowym, które oferują wyższe oprocentowanie, ale są bardziej narażone na niewypłacalność.

     

    Czytaj również: Rafał Zaorski ostrzega przed spadkami. “Połamie łapki” na giełdzie i rynku kryptowalut

     

    Obecnie, Ukraina stanowi największy kraj alokacji środków dla funduszu ““Emerging Markets Corporate High Yield Debt” od Arkaim, który zarządza łącznie aktywami wartymi 470 mln USD.

    Reklama

    W czym tkwi sekret udanej strategii tego funduszu? Strategia inwestowania w obligacje korporacyjne w Ukrainie polega na skupowanie długu od solidnych firm z krajów borykających się z poważnymi zawirowaniami gospodarczymi.

    W większości przypadków firmy te, podobnie jak te z sektora towarowego, mają przychody w zagranicznej walucie lub aktywa w innych krajach. W rezultacie, nie są one tak mocno zagrożone trudną sytuacją kraju, jak regionalni konkurenci.

    “Te firmy mają aktywa poza Ukrainą, które mogą naprawdę wesprzeć biznes. W przypadku niewywiązania się ze zobowiązań mogą zapewnić nam wystarczający zwrot, abyśmy czuli się bezpiecznie” - stwierdził dyrektor inwestycyjny Arkaim Advisors, Dimitry Griko.

    “To kolejny przypadek, który dowodzi, że oddzielenie ryzyka związanego z państwem naprawdę pomaga inwestorom w obligacje korporacyjne. - dodał. “Niemniej kraj jest teraz w naprawdę trudnej sytuacji”

    Oczywiście, ryzyko pozostaje bardzo duże. Wojna na Ukrainie jest intensywnym konfliktem, a szala zwycięstwa na ten moment nie jest przechylona na żadną ze stron.

    Fundusz Arkaim inwestuje również na innych rynkach oprócz Ukrainy, np. w Argentynie, gdzie trwają poważne problemy gospodarcze.

    Reklama

     

    Zobacz również: Znana polityk zarobiła 40 mln PLN na giełdzie tylko w jeden tydzień


    Przemysław Tabor

    Przemysław Tabor

    Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


    Tematy

    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama