Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wielkie banki stawiają na mocny wzrost kursu euro do złotego. Czy stopy procentowe RPP wzrosną? Zdumiewająca prognoza dla EUR/PLN

|
selectedselectedselected

Kurs euro do złotego będzie wzrastać w ciągu kolejnych kwartałów, uważają dwa wielkie banki. Choć są one zgodne co do kierunku notowań EUR/PLN, to w kwestii obniżek stopy procentowej przez NBP ich opinie są zupełnie różne.

Wielkie banki stawiają na mocny wzrost kursu euro do złotego. Czy stopy procentowe RPP wzrosną? Zdumiewająca prognoza dla EUR/PLN
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy stopy procentowe NBP zostaną obniżone jeszcze w tym roku?
  • Ile trzeba będzie zapłacić za euro za kilka miesięcy?
  • Ile wyniesie inflacja w Polsce? Czy ceny będą mocno rosnąć?

 

Stopy procentowe NBP - kiedy obniżki?

Stopy procentowe mogą zostać obniżone jeszcze w 2024 roku, spodziewają się eksperci z MUFG. Według nich, NBP zacznie je ciąć do grudnia, podczas gdy konsensus prognoz ekonomistów zakłada, że stanie się tak dopiero w przyszłym roku.

“Decyzja o nieprzedłużaniu dopłat do cen energii spowoduje, że inflacja zasadnicza wzrośnie do 5,0% pod koniec roku. Jest to jeden z powodów, dla których NBP pozostaje ostrożny w dalszym obniżaniu stóp procentowych od zeszłorocznych wyborów. Stosunkowo jastrzębie nastawienie NBP do polityki pieniężnej sprzyja również umacnianiu się złotego. Spodziewamy się, że NBP zacznie obniżać stopy jeszcze w tym roku” - stwierdzili eksperci z MUFG.

“Prezes NBP Glapiński stwierdził, że mocniejszy złoty pomaga tłumić inflację w Polsce. Inflacja zasadnicza i bazowa spowolniły w marcu do odpowiednio 2,0% i 4,6%” - zaznaczyli ekonomiści MUFG.

W kwietniu stopa inflacji wstępnie wyniosła 2,4%, oszacował GUS. Finalnego odczytu za kwiecień należy spodziewać się w połowie maja.

Reklama

 

Wykres: Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego

wielkie banki stawiaja na mocny wzrost kursu euro do zlotego czy stopy procentowe rpp wzrosna zdumiewajaca prognoza dla eurpln grafika numer 1wielkie banki stawiaja na mocny wzrost kursu euro do zlotego czy stopy procentowe rpp wzrosna zdumiewajaca prognoza dla eurpln grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

“Polski złoty był jedną z najlepiej radzących sobie walut rynków wschodzących od czasu zeszłorocznych wyborów. Wysiłki rządu zmierzające do przywrócenia praworządności utorowały Polsce drogę do uzyskania dostępu do 137 mld EUR z funduszy UE” - czytamy w analizie MUFG.

Reklama

"Sprawiło to, że inwestorzy są bardziej optymistyczni co do perspektyw polskiej gospodarki, mimo że prognozy wzrostu w I kwartale zostały ostatnio obniżone w świetle słabszej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w marcu. Mocniejszy złoty został z zadowoleniem przyjęty przez decydentów w Polsce” - dodano.

 

Zobacz także: Niemiecki przemysł – są najnowsze dane o zamówieniach. To nie wróży dobrze polskiej gospodarce

 

Kurs euro wzrośnie w 2024 - prognoza banku MUFG

Prognoza MUFG zakłada, że na koniec czerwca 2024 roku zobaczymy kurs euro do złotego na poziomie 4,30 PLN. Jednak już we wrześniu w przypadku EUR/PLN może to być 4,35 PLN, a w I kwartale 2025 roku nawet 4,40 PLN.

“Polski złoty stracił impet wzrostowy po początkowych silnych wzrostach po zeszłorocznych wyborach w Polsce w październiku” - skomentowali ekonomiści banku MUFG.

 

Reklama

Wykres: Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

OANDA:EURPLN Chart Image by FXMAG-CHARTOANDA:EURPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

“Jastrzębia wycena oczekiwań na obniżki stóp procentowych przez główne banki centralne, w tym Fed i EBC, wraz z podwyższonym ryzykiem geopolitycznym na Bliskim Wschodzie, stworzyły mniej sprzyjające otoczenie zewnętrzne dla aktywów ryzykownych, chociaż negatywny wpływ na polskie aktywa i złotego był bardziej ograniczony” - czytamy w analizie MUFG związanej z kursem euro do złotego.

 

Zobacz również: Cena funta przed dużym ruchem? Słabość gospodarki i zamieszanie przed wyborami - co czeka kurs GBP/PLN?
 

Inflacja w Polsce w 2024 roku - ile wyniesie? Jaka jest prognoza inflacji?

Reklama

Stopy procentowe w Polsce nie zostały zmienione od października 2023 roku, czyli ponad pół roku. Eksperci z MUFG spodziewają się ich obniżki jeszcze w tym roku, ale progności UniCredit wierzą, że taki krok będzie dokonany dopiero w 2025 roku.

“Spodziewamy się, że obniżki stóp przez RPP zostaną wznowione dopiero w przyszłym roku, ponieważ decyzja o postawieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może osłabić zaufanie inwestorów i zmniejszyć gotowość NBP do obniżek stóp” - czytamy w analizie ekonomistów UniCredit.

Jaką inflację w Polsce prognozują eksperci z UniCredit na 2024? Według nich, poziom cen będzie wzrastać w naszym kraju w kolejnych miesiącach.

“Przedział 6-8% dla inflacji na koniec roku wskazany przez NBP jest mało prawdopodobny, jeśli środki antyinflacyjne zostaną usunięte, spodziewamy się inflacji na poziomie około 5% na koniec 2024 roku, biorąc pod uwagę wyższy VAT na żywność od kwietnia i stopniową korektę cen energii elektrycznej” - stwierdzili ekonomiści UniCredit.

 

Zobacz również: Jakie są prognozy inflacji? Ceny w Polsce znów wystrzelą, ale w USA, UK i UE będzie zupełnie inaczej

 

Kurs euro do złotego po 4,50 PLN w 2024? Prognoza UniCredit

Reklama

Kurs euro do złotego wspiął się ponad 4,30 PLN w połowie kwietnia i od tamtego czasu utrzymuje się powyżej tego poziomu. Według UniCredit możliwy jest jeszcze powrót poniżej tego zakresu w ciągu kolejnych tygodni, wynika z ich prognozy.

Ekonomiści banku widzą tylko ograniczoną przestrzeń do dalszych umiarkowanych wzrostów złotego. Byłaby ona wspomagana napływem funduszy unijnych w przypadku gołębiej zmiany perspektyw polityki Fed.

“Nadal przewidujemy, że złoty odwróci część swoich zysków w dalszej części roku, gdy pojawi się potrzeba dostosowania fiskalnego, a obawy o żywotność koalicji rządzącej wysuną się na pierwszy plan w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w maju 2025 roku” - stwierdzili analitycy rynku walutowego z UniCredit.

Prognoza UniCredit głosi, że kurs euro do złotego (EUR/PLN) w II kwartale 2024 roku spadnie do 4,27 PLN. Później miałby on wzrosnąć do 4,30 PLN do września oraz do 4,40 PLN do grudnia 2024 roku.

Na koniec 2025 roku możliwy jest wzrost kursu euro do 4,50 PLN, prognozują ekonomiści UniCredit.

 

Zobacz również: Kurs korony norweskiej tonie do 29-letniego dołka. Czy cena NOK w końcu wzrośnie? Mamy nowe prognozy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama