Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uważaj! Kurs dolara o krok od mocnego spadku? Tylko kilka groszy dzieli USD/PLN od kilkuletniego dołka

|
selectedselectedselected

Kurs dolara do złotego stoi obliczu spadku. Możliwe, że już niebawem cena USD będzie najniższa wobec PLN od kilku lat. Jeśli kurs USD/PLN spadnie o raptem kilka groszy, to dolar amerykański wybije nowy wieloletni dołek. Zapytani przez nas eksperci wieszczą, że taka prognoza to prawdopodobny scenariusz dla ceny dolara.

Uważaj! Kurs dolara o krok od mocnego spadku. Tylko kilka groszy dzieli USD/PLN od kilkuletniego dołka
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dolar może mocno spaść, więc eksperci zalecają ostrożność
  • Tylko kilka groszy dzieli kurs USD od spadku do kilkuletniego dołka
  • Jakie są prognozy dla kursu dolara do złotego? Zebraliśmy świeże analizy USD/PLN

 

Kurs dolara do złotego najtańszy od miesiąca

Kurs dolara do polskiego złotego we wtorek spadł do 3,91 PLN. To najniższy poziom USD/PLN od ponad miesiąca. Tak tani dolar był tylko przez jeden dzień zeszłego miesiąca i był to 9 kwietnia.

Wcześniej, kurs dolara spadł w marcu nawet do 3,90 PLN. Jednak niżej USD/PLN zejść się nie udało. Natomiast w grudniu zeszłego roku cena USD osiągnęła dno na 3,88 PLN.

Obecnie, kurs dolara jest na poziomie 3,92 PLN. Zatem, jeśli spadłby tylko o 5 groszy, to byłby najtańszy wobec polskiego złotego od 2021 roku, czyli od blisko trzech lat.

Reklama

 

Wykres: Kurs dolara do złotego na przestrzeni lat

Źródło: tradingview.com

 

Kurs dolara do złotego poniżej 3,90 PLN - czy to możliwe?

Dolar amerykański potaniał o ponad 1,10 PLN w kilkanaście miesięcy. Czy USD osunie się jeszcze niżej. Według zapytanych przez nas analityków walutowych, jest to prawdopodobny scenariusz. Spójrzmy jednak najpierw na tło gospodarcze.

Dolar amerykański osłabił się po danych z USA dotyczących zarówno wolniej rosnącej inflacji niż oczekiwano w ujęciu miesięcznym i postępowi w kontynuacji spadku inflacji bazowej w USA. Sprzedaży detaliczna również nie wzrosła.  - skomentował Daniel Kostecki z CMC Markets odnosząc się kursu dolara do złotego.

To z kolei może oznaczać słabość amerykańskiego konsumenta, niższy wzrost gospodarczy w drugim kwartale oraz otwiera furtkę to działań Fed już we wrześniu w postaci obniżki stóp procentowych. - dodał w prognozie dla FXMAG.

Z tej perspektywy, jeśli faktycznie obniżka jest obecnie na stole już za cztery miesiące, to przy braku obniżek stóp w Polsce, USD może przełamać z czasem poziom 3,90 PLN i zacząć zmierzać do ewentualnego kolejnego wsparcia przy 3,80 PLN. - podsumował Daniel Kostecki, główny analityk rynków w CMC Markets.

 

Zobacz również: Kurs dolara na długo poniżej 4 PLN? Dolar będzie trudny do pokonania i zachwieje złotym PLN - ostrzegają eksperci

 

Kurs dolara wzrósł już o kilkanaście groszy. Jaka jest prognoza dla USD/PLN?

Reklama

Majowe zyski kursu dolara do złotego robią duże wrażenie, uważa Adam Fuchs, analityk Walutomatu. Spadek notowań USD/PLN to już kilkanaście groszy.

Z jednej strony jest to pokłosie słabszego USD na szerokim rynku, który alergicznie reaguje na dane makro (głównie inflacja i rynek pracy), mogące (nawet tylko w teorii) zwiększyć prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych za oceanem. - stwierdził Adam Fuchs, analityk Walutomat dla FXMAG.

Z drugiej strony polski złoty ponownie jest jedną z najsilniejszych walut koszyka EM, ponieważ aktualnie trudno o bardziej jastrzębią komunikację monetarną niż ta prezentowana przez RPP i NBP. - dodał.

Połączenie tych wątków przyniosło efekt gwałtownego ruchu na południe kursu USD/PLN, który został zatrzymany dopiero na wsparciu powyżej 3,91 PLN (dołek z początku kwietnia). Jeżeli rynek jeszcze mocniej uwierzy we wrześniowe cięcie stóp za oceanem, a może zacznie nawet dyskontować większą liczbę ruchów ze strony FOMC do końca roku, to zejście poniżej 3,90 PLN będzie w zasięgu. - czytamy w analizie dla FXMAG od Adama Fuchsa z Walutomatu.

 

Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Reklama

Źródło: tradingview.com

Kurs dolara przy ekstremalnie pozytywnym scenariuszu dla złotego może nawet obrać za cel minima sprzed 3 lat poniżej 3,70 PLN. - podkreślił Adam Fuchs.

Jednak jak zaznaczył ekspert Walutomatu, w krótkim terminie po tak gwałtownej aprecjacji PLN powinno się być przygotowanym na kontrę i tym samym korektę. Według niego, obszar wsparcia, do którego teraz dotarł kurs USD/PLN, ma walory bardzo mocnej strefy obronnej.

 

Zobacz także: Uważaj jeśli masz euro! Kurs EUR/PLN mocno spadnie już za kilka tygodni. Eksperci ostrzegają

Reklama

 

Kurs dolara przed szansą wzrostu. Prognoza eksperta XTB dla USD/PLN

Kurs złotego umacnia się w ostatnim czasie, co jest wynikiem zarówno siły samej waluty, jak i słabości dolara amerykańskiego, uważa Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Choć tempo umocnienia złotego może zwolnić, nie wyklucza się utrzymania siły polskiej waluty w krótkim terminie. Należy jednak wziąć pod uwagę sezonowe wahania. Historycznie złoty zwykle traci w okresie wakacyjnym, a dodatkowo w ostatnim czasie na złotego pozytywnie wpływały informacje na temat napływu środków z KPO do Polski. Ten bodziec dla złotego wydaje się być jednak na wyczerpaniu, bez nowych danych, które pokazałyby pozytywny wpływ tych środków. Na ten moment dane PKB za I kwartał z Polski nieco rozczarowały. - zaznaczył Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, odnosząc się do sytuacji kursu dolara do złotego.

Na kurs dolara do złotego wpływają również wypowiedzi członków RPP oraz globalna sytuacja gospodarcza, ocenił ekspert XTB. Słabość USD i oczekiwania co do obniżek stóp procentowych w niektórych bankach centralnych w Europie powinny działać na korzyść złotego w średnim terminie, dodał.

Ostatnie osłabienie dolara amerykańskiego może być jednak tymczasowe, a w średnim terminie dolar może zyskać na tle oczekiwanych dywergencji w polityce banków centralnych (spadek stóp w Europie czy Kanadzie, natomiast utrzymanie stóp procentowych bez zmian w USA). - zaznaczył Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Reklama

Podsumowując, umocnienie złotego to efekt zarówno czynników globalnych, jak i krajowych, uważa ekspert XTB. Sezonowe wahania mogą prowadzić do korekty kursu w najbliższych tygodniach, jednak długoterminowe perspektywy dla złotego pozostają pozytywne.

 

Czytaj również: Kurs dolara po 4 PLN w 2024? Eksperci komentują

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej