Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uważaj jeśli masz euro! Kurs EUR/PLN mocno spadnie już za kilka tygodni. Eksperci ostrzegają

|
selectedselectedselected

Kurs euro do złotego może czekać pokaźny spadek. Analitycy rynku walutowego znanego banku sądzą, że już niebawem cena EUR będzie najniższa wobec złotego PLN od 6 lat. Ich zdanie o EUR/PLN podzielają przedstawiciele innej wielkiej instytucji. Wniosek jest prosty: notowaniami euro może mocno zachwiać.

Uważaj jeśli masz euro! Kurs EUR/PLN mocno spadnie już za kilka tygodni. Eksperci ostrzegają
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jeśli masz euro, to uważaj, ostrzegają ekonomiści
  • Polscy eksporterzy mogą odczuć ból spadku kursu euro: wynika z nowych prognoz dla EUR/PLN
  • Dwa wielkie banki zapowiadają dużą przecenę euro

 

 

Kurs euro może mocno spaść w kilka tygodni

Kurs euro do złotego spadł do 4,27 PLN. To najniższy EUR/PLN poziom od miesiąca, bowiem w pierwszej połowie kwietnia jedno EUR kosztowało mniej niż 4,26 PLN.

Wygląda na to, że euro może być jeszcze tańsze, uważają ekonomiści znanego banku. Prognoza Bank of America zapowiada kurs euro do złotego na 4,25 PLN do końca czerwca.

Podtrzymujemy nasze bycze nastawienie do złotego PLN, biorąc pod uwagę perspektywy napływu środków pod rządami nowego rządu przyjaznego rynkowi/UE oraz jastrzębiego NBP utrzymującego stopy procentowe bez zmian przez dłuższy czas. - stwierdzili analitycy Bank of America.

Sukces nowego rządu w szybkim odblokowaniu funduszy unijnych wspiera nasze długoterminowe pozytywne nastawienie do polskich aktywów po wyborach, pomimo ryzyka w najbliższym czasie. - zaznaczyli w odniesieniu do kursu euro do złotego.

 

Kurs euro do złotego polskiego w ostatnich latach

Źródło: Stooq.pl

Reklama

 

Nie widzimy istotnego wpływu na fundamenty złotego i nadal uważamy, że NBP będzie w trybie defensywnym i utrzyma politykę na niskim poziomie (...). Stopa procentowa prawdopodobnie pozostanie w tym roku na poziomie 5,75%. Wciąż uważamy, że kolejnym ruchem będzie obniżka, być może o -100 pb w przyszłym roku. - dodali eksperci z Bank of America w komentarzu dla EUR/PLN.

Przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej NBP jest jednak ograniczona, ponieważ ożywienie gospodarcze w Polsce, choć wciąż na wczesnym etapie, jest w toku i widzimy długoterminową presję inflacyjną wynikającą z transformacji energetycznej i wyższych jednostkowych kosztów pracy w porównaniu z latami sprzed pandemii. - czytamy.

 

Strategia Bank of America to nastawienie “bycze” wobec polskiego złotego, a więc opowiadanie się za spadkiem kurs euro do złotego.

Reklama

Według Bank of America, notowania EUR/PLN osuną się do 4,23 PLN do września. Potem nastąpić powinna zniżka kursu euro do złotego do 4,20 PLN do końca 2024 roku, prognozują.

 

Czytaj również: Katastrofalny kryzys mieszkaniowy w europejskim państwie. Polski rząd popełnia te same błędy - to wina polityków, ocenia ONZ

 

Ile jest warte 1000 euro?

Ładowanie...

 

Prognoza euro po 4,20 PLN za 3 miesiące

Polski złoty może skorzystać na stopach procentowych NBP oraz napływach środków z UE, uważają progności z ING. Oznacza to, że już za miesiąc mamy zobaczyć notowania EUR/PLN na 4,24 PLN.

Reklama

Potem, miałaby nastąpić przecena do 4,20 PLN za 3 miesiące od dziś, czyli do połowy sierpnia.

 

Kurs euro do złotego wraz z prognozą ING na 2024 i 2025 rok

Źródło: ING, Refinitiv.

 

Kurs EUR/PLN powinien w najbliższych tygodniach ponownie testować tegoroczne minima - podkreślili analitycy rynku walutowego w ING.

(...) Pozytywne dla polskiego złotego czynniki to m.in. nadwyżka na rachunku obrotów bieżących i napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ponadto oczekujemy, że Narodowy Bank Polski utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w tym roku, biorąc pod uwagę stopniowe wycofywanie tarcz antyinflacyjnych i odbicie CPI w drugiej połowie tego roku. - napisali w analizie walutowej kursu euro do złotego na kolejne miesiące.

Globalne środowisko polityczne pozostaje jednak ryzykiem w drugiej połowie 2024 roku ponieważ nie wiemy jeszcze, czy stanowisko USA w sprawie konfliktu na Ukrainie zmieni się po wyborach prezydenckich w tym roku - skomentowali analitycy walutowi ING o EUR/PLN.

 

Zobacz również: Znamy decyzję EBC! Mocny spadek kursu euro już wkrótce - prognoza wielkiego banku

 

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 16.05.2024 r.: burza na walutach! Kursy idą na łeb na szyję

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej