Polski złoty (PLN) obojętny na expose D. Tuska - czyli obojętny na przyszłoroczny budżet państwa?

PL: Na dziś na godz. 09:00 zaplanowane jest expose D.Tuska powołanego wczoraj przez Sejm RP na Prezesa Rady Ministrów. Oficjalnie poznamy także skład proponowanej przez niego Rady Ministrów. Dla nas kluczowe będą perspektywy polityki gospodarczej. Po tym jak Sejm zamroził w ub. czwartek ceny energii, gazu i ciepła, D.Tusk prawdopodobnie powtórzy zapowiedzi podwyżek płac w edukacji publicznej i części sfery budżetowej. Zapewne przedstawione zostaną także inne propozycje, które wpływać będą na budżet państwa już 2024 r., co może oznaczać konieczność nowelizacji ustawy budżetowej.
Zakładamy, że deficyt sektora finansów publicznych w 2024 r. będzie wyższy niż 4,5% PKB zapisane w ustawie, co z dużym prawdopodobieństwem oznaczałoby także większe niż przyjęto potrzeby pożyczkowe. Głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów sformowanej przez D.Tuska ma odbyć się o godz. 15:00.
GE: Dziś o godz. 10:00 poznamy wyliczenie za grudzień indeksu instytutu ZEW obrazującego oczekiwania analityków i inwestorów w horyzoncie 6 miesięcy dotyczące gospodarki Niemiec. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten ma obniżyć się do 8,7 pkt z 9,8 pkt w listopadzie. Realizacja ten prognozy oznaczałaby koniec systematycznych wzrostów trwających od 4 miesięcy. Oczekiwania co do gospodarki Niemiec są lepsze niż kilka miesięcy temu, jednak nadal nie przedstawiają się optymistycznie. Wpisywałoby się to obecny scenariusz pewnej poprawy koniunktury w tej gospodarce w 2024 r., choć wzrost gospodarczy powinien być powolny.
US: O godz. 14:30 natomiast opublikowane zostanie wyliczenie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w listopadzie. Konsensus prognoz wskazuje na spadek indeksu do 3,1% r/r z 3,2% r/r w październiku. W przypadku inflacji bazowej (CPI bez żywności i energii) mediana prognoz ekonomistów wynosi 4,0% r/r, co oznacza stabilizację względem października. Inflacja w Stanach Zjednoczonych nadal znacząco przekracza cel inflacyjny Fed (średnio 2,0% r/r), choć znajduje się w trendzie spadkowym. Niezależnie od dzisiejszego odczytu Fed powinien utrzymać stopy procentowe na posiedzeniu w tym tygodniu. W centrum uwagi będzie retoryka amerykańskich bankierów centralnych oraz nowe prognozy makroekonomiczne, w tym oczekiwania co do stóp procentowych.
PL: Sejm RP we wczorajszym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania Radzie Ministrów kierowanej przez M.Morawieckiego. Sejm powierzył natomiast funkcję stworzenia rządu D.Tuskowi. Dziś ma odbyć się expose D.Tuska, a także głosowanie nad wotum zaufania dla kierowanego przez niego rządu.
Złoty pozostaje konsekwentny i rozbudowuje kanał boczny zlokalizowany między poziomami 4,31 – 4,34. Nie oczekujemy, by dziś zmienność polskiej waluty miałaby być większa. Przed nami prawdopodobnie kolejna spokojna sesja w wykonaniu kursu EUR/PLN. Expose jak i niemal przesądzone wotum zaufania dla D.Tuska nie będą w naszej ocenie wpływać na wycenę polskich aktywów. Na krajowym rynku długu najciekawiej prezentować się będą wyniku – jedynego w tym miesiącu - przetargu sprzedaży. Zaoferowane na nim zostaną papiery OK1025, WZ1128, WS0429 i DS1033 o wartości 4-8 mld PLN. Nie spodziewamy się m.in. w świetle nadpłynności sektora bankowego, czy lepszego postrzegania polskich aktywów wśród inwestorów zagranicznych problemów z uplasowaniem maksymalnej puli podaży. Nieznacznemu zwiększeniu ulegnie zatem prefinansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na 2024 rok.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję