Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kurs franka mocno spada. Tak tanio nie było od roku

Frank szwajcarski nadal nie najlepiej reaguje na wiadomości spływające z rynków. W ostatnich dniach jego kurs względem złotego spadł do poziomów, które nie były notowane od blisko roku i aktualnie wynosi 4,40. Jednocześnie ze względu na neutralność Szwajcarii i jej mocną gospodarkę kraj nadal jest postrzegany jako bezpieczna przystań w czasach rynkowej niepewności.

Kurs franka mocno spada. Tak tanio nie było od roku
Wikimedia Commons
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Wojna na Ukrainie a kurs franka
    1.  
      1. Czy Szwajcaria znów obniży stopy procentowe?
        1. Szwajcarska gospodarka trzyma się dobrze

          Kurs franka mocno spada, a tak tani CHF nie był od przełomu maja i czerwca zeszłego roku. Prognozy dla

          zakładają możliwość dalszych spadków. Wpływ na nie mają mieć zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a kwestią kluczową dla przyszłości szwajcarskiej waluty może być zatrzymanie wojny toczonej na Ukrainie. 

           

          Wojna na Ukrainie a kurs franka

          Postępujące rozmowy pokojowe na linii USA-Rosja przy udziale Ukrainy to w ostatnim czasie najważniejszy bodziec dla kursu franka. Szwajcaria ze względu na swoją neutralność jest gwarancją pewnej stabilności, a jej walutę traktuje się jako bezpieczne aktywo w niepewnych czasach. W momentach rosnącego napięcia inwestorzy skupują franka, a to zwiększa popyt na walutę i ją umacnia. W warunkach zwiastujących możliwą deeskalację tendencja się odwraca. 

          Wpływ na kurs franka mają też ostatnie decyzje w ramach strefy euro, które również są związane z wojną na Ukrainie. Ewentualne zawieszenie broni i zwrot europejskich krajów w stronę zwiększania wydatków na obronność docelowo powinny wspierać euro. 

           

          kurs franka mocno spada tak tanio nie bylo od roku grafika numer 1kurs franka mocno spada tak tanio nie bylo od roku grafika numer 1

          Źródło: investing.com

          Reklama

           

          W kontekście możliwego pokoju na Ukrainie warto również odnotować, że Szwajcaria, choć od 1815 roku pozostaje neutralna, to jako jedno z niewielu państw w Europie prowadzi obowiązkową służbę wojskową oraz rozbudowany system szkoleń rezerwy. W porównaniu do innych krajów, które również regularnie organizują pobór - jak Szwecja i Norwegia - kurs szwajcarskiej waluty w ostatnich tygodniach radzi sobie słabo. Tę kwestię znów można wytłumaczyć postrzeganiem franka jako bezpieczne aktywo, bo Szwajcaria - ze względu na swój status - nie będzie nawet rozważać wysłania swoich wojsk na Ukrainę w ramach europejskiej misji pokojowej, czego nie wyklucza chociażby Szwecja. 

           

          Zobacz również: Załamanie kursu franka. Winne dane z gospodarki Szwajcarii

           

          Czy Szwajcaria znów obniży stopy procentowe?

          Sytuacja geopolityczna w Europie to jednak nie wszystko. Wpływ na niski kurs franka mają także czynniki wewnętrzne, przede wszystkim spadająca inflacja konsumencka (CPI), która w lutym spadła do poziomu 0,3% w ujęciu rocznym, najniższego od dwóch lat. 

           

          kurs franka mocno spada tak tanio nie bylo od roku grafika numer 2kurs franka mocno spada tak tanio nie bylo od roku grafika numer 2

          Źródło: investing.com

          Reklama

           

          Analitycy z EFG Bank wskazują, że utrzymująca się dynamika inflacji, otwiera przed Szwajcarskim Bankiem Narodowym drogę do kolejnej obniżki stóp procentowych, które wynoszą aktualnie 0,5%. Być może nawet do poziomu zerowego lub ujemnego, który ostatni raz osiągnięto w 2022 roku. To działanie miałoby na celu zmniejszenie atrakcyjności franka szwajcarskiego na rynku. Niższe stopy procentowe oznaczają bowiem mniejszy zwrot z inwestycji. 

          Ostatnia obniżka stóp centowych w Szwajcarii została przeprowadzona w grudniu 2024 roku. Stopy poszły w dół aż o 50 pb. i osiągnęły poziom 0,5%, najniższy od 2015 roku. Ostatnie doniesienia sugerują możliwość obniżki do poziomu 0,25%. 

           

          Zobacz również: Manipulacje na rynku ropy naftowej. Czy załamią ceny paliw w Polsce?

           

          Szwajcarska gospodarka trzyma się dobrze

          O ile interwencja SNB na razie pozostaje wyłącznie w fazie domysłów, to inne czynniki wpływające na kurs franka są możliwe do sprawdzenia i oszacowania. Wsparciem dla waluty są przede wszystkim nastroje biznesowe - szwajcarska gospodarka trzyma się mocno i w analizach przeprowadzonych między innymi przez firmę Roland Berger wyprzedza gospodarkę strefy euro. Dobrze wygląda też parytet siły nabywczej (PPP). W tym wypadku kurs franka w stosunku do kursu euro jest zbliżony do wartości godziwej. 

          Reklama

          Na ostatnie spadki kursu franka ograniczony wpływ miały też sentymenty rynkowe i wzrost awersji do ryzyka. Z kolei salda rachunków bieżących Szwajcarii, czyli różnica między przychodami a wydatkami kraju, wykazują nadwyżkę, co jest istotnym wsparciem dla franka szwajcarskiego.


          Karol Bochenek

          Karol Bochenek

          Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z branżą dziennikarską związany od 2017 roku. Publikował m.in. w Onecie, Weszło i Wprost.


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama