Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) w kłopotach po wyborach. Czy dolar (USD) skorzysta na politycznym chaosie?

|
selectedselectedselected

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mocno uderzyły w kurs euro, co widać na wykresach walutowych. Jednak wczorajsza korekta względem dolara sugeruje, że reakcje mogły być przesadzone. Teraz kluczowe będą informacje o sytuacji politycznej we Francji i rosnące poparcie dla skrajnej prawicy, co może jeszcze bardziej wpłynąć na europejską walutę.

Kurs euro (EUR) w kłopotach po wyborach. Czy dolar (USD) skorzysta na politycznym chaosie?
Thomas Padilla/Associated Press/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jakie perspektywy dla kursu euro po wyborach do Parlamentu Europejskiego?
  • Czy złoty jest obecnie przewartościowany? Co stoi za jego wzrostami?
  • Kurs dolara w kontekście polityki FED

 

 

Co dalej z kursem euro po wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Sytuacja euro po wyborach na pewno uległa pogorszeniu, co zresztą było widać na wykresach par walutowych z EUR. Z drugiej strony, jak to często bywa, takie reakcje rynków bywają czasem przesadzone. Widać to wyraźnie po wczorajszej korekcie na kursie euro względem dolara. Wygląda na to, że w kolejnych dniach na kurs euro znacząco będą wpływać doniesienia o sytuacji politycznej we Francji. Przodująca obecnie w sondażach formacja polityczna pani Le Pen, często uważana za skrajnie prawicową, może budzić obawy rynków. W rezultacie im bliżej jej do władzy, tym strach, a tym samym ucieczka od euro, większa.

 

Reklama

 

Czy złoty jest już przewartościowany? Z czego wynikają wzrosty PLN?

Moim zdaniem o przewartościowaniu złotego łatwiej było dyskutować, gdy za euro płacono około 4,25 zł. Obecnie, patrząc na ostatnie lata, nadal jest on silny, ale nie jest już to tak jednoznaczna sytuacja. Gdyby problemy w polskim obozie władzy się pogłębiały (a słabe wyniki wyborcze dwóch mniejszych koalicjantów mogą się ku temu przyczyniać), to możemy mieć kolejny czynnik osłabiający złotego. Z drugiej strony, w polityce monetarnej mamy czynniki znacząco wspierające naszą walutę. Wygląda na to, że NBP będzie wyraźnie później, niż inne banki centralne, obniżał stopy procentowe. Jest to co prawda w sporej części już ujęte w cenach, bo to z tego między innymi wynika obecna siła złotego. Jeżeli szukać powodów umocnień, warto wskazać też na zmiany powyborcze - poprawa relacji z Unią wyraźnie służy złotemu.

 

 

Kurs dolara w świetle polityki FEDu

Jest to bardzo dobre pytanie, aczkolwiek nadal polityka FEDu jest dużym znakiem zapytania. Większość analityków pilnie obserwuje nastroje przed wrześniową decyzją. To wtedy potencjalnie może dojść do obniżek stóp. Jest to też jednak ostatnie posiedzenie przed wyborami prezydenckimi, co mocno komplikuje tę układankę. Jeżeli FED, a konkretnie Federalny Komitet Otwartego Rynku, obniży we wrześniu stopy procentowe, to należy się spodziewać, że osłabi to dolara. Z drugiej strony, jeżeli wyczeka do wyborów, powinno to umacniać amerykańską walutę. W tej chwili szala znów przechyla się na stronę obniżki stóp we wrześniu i osłabienie dolara.

Reklama

 

 

Zobacz także: Kiedy wreszcie obniżki stóp w USA? Fed pod presją, a EBC już działa

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Przygórzewski

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych


Reklama
Reklama