Rynek krajowy - złoty zakończył tydzień osłabieniem. Kurs EUR/PLN sięgnął w piątek poziomu niemal 4,69, a więc ponad 12-letniego maksimum w reakcji na ucieczkę kapitału w stronę bardziej bezpiecznych aktywów jako efekt kolejnych obostrzeń w europejskich gospodarkach. Z tego powodu w piątek solidarnie ze złotym traciły także pozostałe waluty regionu (węgierski forint, czeska korona).
Dodatkową presję na waluty Węgier i Polski wywierały prasowe spekulacje o zaostrzającym się konflikcie Budapesztu i Warszawy z Brukselą. W horyzoncie zakończonego tygodnia złoty – obok tureckiej liry – pozostawał natomiast jedną z najgorzej radzących sobie walut emerging markets (efekt wciąż łagodnego postawy Rady Polityki Pieniężnej na tle innych banków centralnych regionu). Na krajowym rynku długu kontynuowana była przecena długiego końca krzywej. Tylko w piątek dochodowość 10-latki wzrosła o 13 bps do 3,38%, a w skali minionego tygodnia aż o 41 bps. Odwrotnie w ostatnich dniach (także podczas minionej sesji) zachowywały się notowania 2-latki, która obniżyła się w dochodowości solidnie wystramiając krzywą. Wydarzeniem dnia był rekord sprzedaży 7-dniowych bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego. W piątek NBP sprzedał wspomniane papiery w ramach podstawowej operacji otwartego rynku na kwotę 264,2 mld PLN wobec 277 mld PLN zgłoszonego zainteresowania.
Rynki zagraniczne
Dolar umocnił się w trakcie piątkowej sesji reagując na pogorszenie nastrojów motywowane wprowadzeniem lockdown’ów w kolejnych europejskich gospodarkach (Austria) oraz groźbie zaostrzenia restrykcji w Niemczech. Na wartości silnie zyskał także szwajcarski frank, który w relacji do euro umocnił się poniżej istotnej bariery 1,05 (zaciekle bronionej przez bank centralny Szwajcarii w połowie ubiegłego roku). Słabsze nastroje widoczne były ponadto w notowaniach obligacji na rynkach bazowych. Dochodowość niemieckiej 10-latki obniżyła się w piątek aż o 7 bps do -0,33%. O 8 bps do 1,53% zniżkowała zaś rentowność 10-letniego długu Stanów Zjednoczonych. Miniona sesja zanegowała trendy panujące przez większość minionego tygodnia na rynkach bazowych. W szczególności w USA, gdzie seria lepszych danych makroekonomicznych sprzyjała wzrostowi dochodowości Treasuries.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję