EUR/PLN
Kurs EUR/PLN pozostaje wierny wyznaczonemu na koniec marca kanałowi bocznego z poziomem wsparcia i oporu odpowiednio na 4,6040 i 4,6630. Nie dostrzegamy na horyzoncie najbliższych czterech sesji (Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla większości rozwiniętych rynków) argumentów mogących przemawiać za wybiciem ze wskazywanego trendu horyzontalnego.
Zakładając brak istotnych zmian w sentymencie inwestycyjnym niewykluczone, iż pierwszym kierunkiem kursu EUR/PLN będzie próba ataku dolnego ograniczenia z wykorzystaniem nasilających się oczekiwań co do skali podwyżek stóp procentowych w Polsce. Pod koniec tygodnia natomiast spodziewamy się stopniowej presji na osłabienie złotego – lecz w ramach wspomnianego kanału bocznego – jako chęć ograniczania pozycji przed długim weekendem. Wszystko odbywać się jednak powinno w ramach wskazywanego przedziału wahań.
Zobacz także: Zobacz, po ile dziś jeden funt (GBP), frank (CHF), jen (JPY), euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF)
Nasze oczekiwania na nadchodzący tydzień
10Y PL (%)
Presja na wzrost dochodowości polskiego długu nie ustaje mimo, iż rynek wyraźnie przesunął się w górę w swoich oczekiwaniach co do docelowego poziomu stopy referencyjnej w ramach trwającego cyklu zacieśniania. Utożsamiamy to z wpływem rynków bazowych, wysoką niepewnością co do skali cyklu, ale i problemami płynnościowymi krajowego rynku obligacji skarbowych. Wydarzeniem tygodnia będzie niewątpliwie jutrzejszy przetarg sprzedaży długu, który może nieco ustabilizować bieżący trend rynkowy. Przestrzeń do spadku cen SPW jednak nadal pozostaje i taki też jest nasz scenariusz bazowy na najbliższe dni.
10Y DE (%)
Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego jest najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia dla niemieckich obligacji jednak w naszej ocenie trudno będzie o tak jastrzębią niespodziankę, która pozwoliłaby istotnie podbić trend wzrostu dochodowości obligacji bazowych. „W cenach” jest już powiem coraz bardziej agresywna postawa EBC, a rynek stopy procentowej wycenił już tegoroczne zacieśnianie polityki monetarnej rzędu 60 pkt. baz. w strefie euro. O ile zatem uważamy, iż Bund ma przed sobą perspektywy wzrostu dochodowości, to w najbliższych dniach zwyżka rentowności nie powinna być silna.
Zobacz także: Koniecznie sprawdź prognozę walutową i przekonaj się, co dalej z dolarem i euro!
10Y US (%)
Rentowność amerykańskich 10-latek systematycznie rośnie a najnowszym paliwem przemawiającym za przeceną Treasuries były między innymi bardziej agresywne przewidywania co do perspektyw polityki pieniężnej w USA wyrażone w opublikowanym przed tygodniem opisie z ostatniego posiedzenia Fed. Wsparciem w zwyżce rentowności pozostają również napływające dane makroekonomiczne oraz stopniowo poprawiający się apetyt na ryzyko (za sprawą spadku obaw geopolitycznych). W konsekwencji trend wzrostu dochodowości Treasuries powinien być kontynuowany, choć w tym tygodniu w wyraźnie skromniejszym zakresie niż podczas ostatnich sesji.
Zobacz także: Kursy walutowe: szykują się olbrzymie zmiany na rynku FOREX?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję