Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty kontynuuje solidne odbicie, więc notowania pary walutowej EUR/PLN wracają pod 4,51 zł

|
selectedselectedselected
Polski złoty kontynuuje solidne odbicie, więc notowania pary walutowej EUR/PLN wracają pod 4,51 zł | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prezes Fed Powell nie powiedział wczoraj nic nowego, ale to wystarczyło, by załagodzić zeszłotygodniowe strachy związane z jastrzębim zwrotem FOMC. Odbicie apetytu na ryzyko utrzymuje się, a dziś uwagę od Fed mogą odciągnąć wstępne odczyty PMI z Europy o USA. Złoty jest silniejszy, a w tle podwyżki stóp procentowych w regionie.

Im więcej komentarzy przedstawicieli Fed,

tym większa waga ich słów kosztem przejmowania się „kropkami” z projekcji stóp procentowych. Jak w ubiegłym tygodniu silna reakcja rynków na przekaz FOMC skupiona była na prognozie dwóch podwyżek stóp procentowych po 25 pb do końca 2023 r., tak w tym tygodniu większa uwaga jest na komentarzu członków Fed do nastawienia banku. Nawet jeśli przekaz jest taki sam, jak był w komunikacie po czerwcowym posiedzeniu. Wczoraj prezes Powell przemawiając w Kongresie USA powtórzył, że przestrzelenie celu inflacyjnego będzie przejściowe, Fed nie zamierza przedwcześnie reagować wyłącznie w obawie przed wysoką inflacją, a ma także na uwadze dobro rynku pracy.

Doda jednak,

że nie które efekty cenowe są silniejsze niż wcześniej sądzono, co tłumaczy jastrzębi zwrot. Ale powtórzmy, dużo dla decyzji Fed będą znaczyć napływające dane, a termin pierwszej podwyżki jest odległy i może zostać ponownie odroczony. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że ostatnie komentarze Powella i jego kolegów nie stoją w sprzeczności z wydźwiękiem ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC. To raczej uczestnicy rynku przesadzili z nerwową reakcją na projekcję „kropek”, nie zważając na łagodzący prognozy forward guidance.

Od strony FX oznacza to tylko tyle,

że w najbliższych dniach komentarze z Fed nie dostarczą dolarowi świeżych impulsów do umocnienia. To może skonsolidować kursy z USD do czasu publikacji danych, które wspierałyby wcześniejszy proces normalizacji polityki (np. wysoki wzrost zatrudnienia, skok inflacji). W międzyczasie mamy moment na ocenę postępu ożywienia po obu stronach Atlantyku. W strefie euro czerwcowe wskaźniki PMI będą pokazywać dwa oblicza.

Dalsze luzowanie restrykcji z końcem maja powinno się przełożyć na nasilenie aktywności w sektorze usługowym

Z kolei tempo rozwoju przemysłu może wyhamować w związku z zakłóceniami łańcuchów dostaw (choć PMI pozostanie wysoko powyżej 60 pkt.). Indeksy PMI z Wielkiej Brytanii powinny pozostać na podwyższonych poziomach, gdyż bieżąca aktywność gospodarcza pozostaje mocna, jeszcze korzystając z pędu po otwarciu gospodarki. PMI z USA mogą mieć drugorzędne znaczenie, gdyż rynek preferuje wyciągać wnioski z wskaźnik ISM, ale odczyt z sektora usługowego na 70 pkt. nie może być odebrane negatywnie.

Złoty kontynuuje odbicie i EUR/PLN wraca pod 4,51

Reklama

Korekta siły dolara mocniej ściąga w dół USD/PLN, który wczoraj dotknął 3,77 i jest już prawie 2 proc. poniżej zeszłotygodniowych szczytów. Sądzę, że fundamentalnie złoty dotarł do krótkoterminowego punktu równowagi, ale może jeszcze dalej zyskiwać z pomocą (naiwnych) spekulacji. Po wczorajszym rozpoczęciu cyklu zacieśniania monetarnego przez Narodowy Bank Węgier (podwyżka głównej stopy proc. z 0,6 proc. do 0,9 proc. i zapowiedź comiesięcznego zacieśniania) oraz w obliczu oczekiwanej dziś podwyżko stopy procentowej w Czechach (z 0,25 proc. do 0,50 proc.), rosną oczekiwania, że w tym samym kierunku ruszy Narodowy Bank Polski.

Szczerze wątpię, aby do tego doszło

Kilkukrotnie podkreślałem, jak niepewność prognoz gospodarczych (w tym dotyczących trwałości presji inflacyjnej) daje wygodną elastyczność prezesowi Glapińskiemu, by opierać się głosom za podwyżką stóp procentowych w tym roku. Nie zmienia to jednak faktu, że od teraz do następnego posiedzenia RPP (7 lipca) jest sporo czasu, by wzmacniać złotego oczekiwaniami jastrzębiego zwrotu RPP.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Białas

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie


Tematy

polski złoty jaki kurs dolara cena dolara dzisiaj kurs dolara do pln usd to pln dolar to pln GBP PLN chf to pln korona czeska pln GBP to PLN euro to pln złoty polski euro pln usd na pln euro na pln 1 usd to pln cena dolara dzis przelicznik euro na pln dolar pln dolar na pln funt pln kurs usd pln polski złoty kurs pln na euro 1 euro to pln stary polski złoty przelicznik gbp na pln 1 gbp to pln pln to gbp kurs dolara sprzedaż wartość dolara 1 eur to pln pln to eur kurs eur pln 100 euro to pln pln eur pln to usd pln usd jen na pln kurs dolara online forex siła nabywcza dolara kurs dolara kiedy wzrośnie usd pln stooq pln to euro yen to pln 1 bitcoin to pln 100 usd to pln btc to pln btc na pln 1 btc to pln kto wprowadził złoty polski aud to pln pln to inr dollar to pln ruble na pln korona czeska polski złoty polski złoty skrót waluta polski złoty dolary na pln nok pln 50 euro to pln eth pln kurs australijskiego dolara 30 usd to pln 20 usd to pln pln lala cena dolara lublin polski złoty historia stary polski złoty eth to pln 1 pln to inr 40 euro to pln 500 euro to pln kurs euro do dolara nbp kurs dolara amerykańskiego dzisiaj jaki jest kurs dolara amerykańskiego obecny kurs dolara amerykańskiego cena kupna dolara prognozy kursu dolara na najblizsze dni spadek wartości dolara kurs dolara gdańskinternetowy kantor kurs dolara kurs dolara tabelakurs dolara kantor warszawa intracoalior kantor kurs dolara logo dolara peso filipińskie do dolara wymiana dolara na zlotowki zamiana dolara na zł przelicznik dolara na plnkurs dolara w kantorach wrocław kurs dolara kanadakurs dolara kantor poznań kurs dolara amer najniższy kurs dolara w historii kurs skupu dolara symbol dolara na klawiaturzekurs dolara warszawa kantory kurs dolara zakup kurs peso do dolara kurs dolara w dniu dzisiejszym kurs dolara kiedy spadniesprzedaż dolara w kantorach kurs dolara australia dzisiejszy kurs dolara amerykanskiego kurs usa dolara kurs dolara 5 lat kours dolara jednego dolara rozmieniono na monety kurs dolara nbp średni kurs dolara aliexpres kurs funta egipskiego do dolara siła nabywcza dolara na przestrzeni lat kurds dolara kur dolara nbp kurs dolara historyczny narodowy bank polski kurs dolara nok to pln 20 euro to pln jaki będzie kurs dolara kurs złoty polski złoty polski kurs kurs polski złoty kurs euro polski złoty kurs walut polski złoty nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty złoty wiek dla polski złoty medal dla polski złoty polski skrót kurs dolara wykres 2017 kurs dolara 1993 prognozy na kurs dolara kurs dolara w krakowie intraco kurs dolara kurs dolara na aliexpress kurs dolara bank pekaokurs dolara kantor cent kurs dolara canadyjskiego kurs sredni dolara onet kurs dolara kurs dolara bank pko kurs lari do dolara kurs dolara na białorusi
Reklama
Reklama