Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.1
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.1
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

yen to pln

Wzrost sprzedaży detalicznej w USA o 9,8% w marcu i odczyt w wysokości 576 tys. w tygodniowych danych nt. liczby bezrobotnych popchnęły rynki w USA na nowe rekordy w dniu wczorajszym. W tym samym czasie na rynkach obligacji nastąpił gwałtowny spadek rentowności, a 10-latki w USA spadły ponad 7 pb, do najniższego poziomu od miesiąca.

Rynki w Europie również podchwyciły ten entuzjazm,

a EurStoxx50 i Stoxx600 odnotowały nowe rekordy. Spadek rentowności był szczególnie zastanawiający, biorąc pod uwagę fakt, że przez ostatnie trzy miesiące rentowności rosły w związku z obawami o wyższe ceny i z powodu silnego ożywienia gospodarczego, które obecnie obserwujemy. Może to oznaczać, że albo ożywienie widać jedynie w cenach, albo faktycznie rynki uważają, że sytuacja jest tak optymistyczna.

Ta ostatnia kwestia nie wydaje się zbyt prawdopodobna z punktu widzenia danych,

biorąc pod uwagę, że raporty o zatrudnieniu w kwietniu mogą być nawet lepsze niż marcowe 916 tys., a w takim przypadku to, co teraz widzimy, to chwilowy oddech, zanim rentowności zaczną ponownie rosnąć. Oczywiście mógł istnieć również trzeci powód, w którym rynek był już przygotowany na taki scenariusz, co byłoby klasycznym przypadkiem kupowania plotek i sprzedawania faktów. Czas pokaże, czy to założenie jest słuszne, ale na razie dolar nadal jest nieco słaby.

Wydaje się, że rynki azjatyckie kończą tydzień w dość pozytywnym tonie,

koncentrując się głównie na danych PKB z Chin w pierwszym kwartale, które pokazały wzrost gospodarczy o 18,3% rok do roku i 0,6% kwartalnie. Może się to przełożyć na pozytywne otwarcie w Europie, przy czym wszystkie oczy zwrócone są na FTSE100. Czy uda się przekroczyć poziom 7000? Te pozytywne liczby należy jednak umieścić w kontekście spadku koniunktury w chińskiej gospodarce rok temu, kiedy kraj został zablokowany przez luty i marzec. Pomimo tego, nadal jest to imponujące osiągnięcie, a chiński konsument wygląda na szczególnie silnego.

Na początku tego roku pojawiła się pewna konsternacja,

Reklama

kiedy chińskie władze określiły swój cel PKB na 2021 r. na poziomie około 6%, a niektórzy argumentowali, że jest to zbyt optymistyczne nastawienie. Jeśli już, to biorąc pod uwagę wyzwania stojące przed gospodarką światową, w porównaniu z silnym odbiciem w Chinach, można by argumentować, że jest to raczej dość konserwatywne, zwłaszcza biorąc pod uwagę siłę niektórych ostatnich danych z tego roku oraz brak drugiej fali zachorowań w Chinach.

Sprzedaż detaliczna w końcu zaczęła wykazywać oznaki poprawy,

a poniedziałkowe marcowe dane handlowe pokazały, że popyt wewnętrzny rośnie. Na podstawie danych ze stycznia i lutego nastąpiło powolne i stabilne ożywienie nastrojów chińskich konsumentów. Dzisiejsza sprzedaż detaliczna za marzec wykazała wzrost o 34,2% r/r. To odczyt znacznie powyżej oczekiwań, należy jednak pamiętać, że rok temu te same dane spadły o -15,7% w następstwie lutowego lockdownu całej gospodarki. W rezultacie dzisiejsze raporty pokazały ogromne odchylenie. Mocny odczyt wykazała również produkcja przemysłowa, która wzrosła o 14,1%.

Dzisiaj warto pamiętać o odczytach CPI w UE za marzec,

które mają pokazać wzrost inflacji zasadniczej do 1,3%, podczas gdy ceny bazowe pozostają na stabilnym poziomie 0,9%.

EURUSD – dopóki para utrzymuje się powyżej wsparcia przy 1,1930, istnieje możliwość przełamania 1,2000 i dalszych wzrostów w kierunku 1,2150. Poniżej 1,1930 otwiera się perspektywa spadku w kierunku 1,1860 i dołków z tego tygodnia.

GBPUSD – za nami cztery dni wzrostów, jednak dopóki kurs znajduje się poniżej 1,3830 możliwy jest powrót do ostatnich dołków przy 1,3670. Musimy przełamać 1,3830, by możliwy był ruch w okolice 1,4000.

Reklama

EURGBP – dopóki znajdujemy się poniżej 0,8730, tendencja pozostaje spadkowa. Ważne wsparcie znajduje się powyżej 0,8620. Spadek poniżej 0,8620 oraz 0,8600 może skierować kurs na 0,8540.  

USDJPY – para kontynuuje spadki, kierując się bezpośrednio na 108,20 z możliwością dalszego osłabienia i przełamania poniżej 108,00. Dopóki utrzymujemy się powyżej 108,20 trend wzrostowy, który rozpoczął się ze styczniowych dołków wciąż pozostaje aktualny.    

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany30 – trwająca już kolejny dzień konsolidacja w okolicach szczytów na indeksie DAX w opinii większości klientów CMC Markets zakończy się wybiciem dołem. Na kontraktach CFD na ten indeks 78% wartości stanowią pozycje krótkie, które posiada 70% klientów aktywnych na tym instrumencie. Sceptycy są jednak w delikatnym odwrocie - ilość pozycji spadkowych spadła od wczoraj o 3 punkty procentowa, a wartość o 1 punkt.

CMC CNH Index –  sentyment wobec chińskiego juana pozostaje byczy, co widać wyraźnie na indeksie CNH, reprezentującym siłę Renminbi względem ośmiu głównych walut (USD, EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, SGD). Pozycje długie stanowią 95% wartości i posiada je 77% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Reklama

Bitcoin – sentyment wokół najważniejszej z kryptowalut w dalszym ciągu pozostaje bardzo byczy. 86% wartości pozycji na kontraktach CFD na Bitcoina stanowią pozycje długie, które posiada 79% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Chiński PKB odbija, rynki w Azji rosną - 1

Chiński PKB odbija, rynki w Azji rosną - 1

Czytaj więcej