Przed październikową decyzja RPP emocje sięgały zenitu, bo tak naprawdę nie wiadomo było co postanowi Rada po zaskakującej obniżce stóp we wrześniu. Większość analityków spodziewała się obniżki stóp procentowych. I tak tez się stało. Tym razem jednak RPP nie zaskoczyła aż tak mocno i obniżyła stopy procentowe o tyle, o ile miała początkowo we wrześniu.
Na skróty:
- Na październikowym posiedzeniu RPP stopy procentowe po raz kolejny w tym roku zostały obniżone
- Rada Polityki Pieniężnej przegłosowała obniżkę stóp zgodną z oczekiwaniami
- Kurs polskiego złotego tym razem nie zareagował osłabieniem na kolejne cięcie oprocentowania
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Kolejna obniżka stóp procentowych przed wyborami
Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jest to już druga obniżka oprocentowania NBP w tym roku.
Dzisiejsza decyzja oznacza, że stopy procentowe w Polsce będą wynosić od czwartku 5 października:
- stopa referencyjna 5,75% w skali roku,
- stopa lombardowa 6,25% w skali roku;
- stopa depozytowa 5,25% w skali roku;
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali roku;
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej,
- stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od 31 marca 2022 roku
O ile wrześniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, w ramach której stopy procentowe spadły aż o 75 punktów bazowych, była sporym zaskoczeniem, o tyle nie można tego samego powiedzieć o wyniku dzisiejszego głosowania Rady. Niemal wszyscy analitycy jako scenariusz bazowy zakładali kolejną przedwyborczą obniżkę stóp procentowych, a większość ekonomistów spodziewało się właśnie cięcia o 25 punktów bazowych, czyli łącznie o 1 pkt. proc., do poziomu stopy referencyjnej 5,75 proc.
Za kolejną obniżką stóp procentowych przemawiał przede wszystkim wrześniowy szybki odczyt inflacji, który przyniósł mocne hamowanie dynamiki cen do poziomu 8,2 proc. w skali roku oraz -0,4 proc. w porównaniu do sierpnia.
Październikowa decyzja RPP, ze względu na to że wpisała się w najbardziej oczekiwany scenariusz, tym razem nie doprowadziła do gwałtownego osłabienia polskiego złotego - stało się wręcz przeciwnie, polski złoty umocnił się w stosunku do dolara oraz euro. Kurs EUR/PLN zanotował spadek do poziomu poniżej 4,60 (z 4,615 przed ogłoszeniem decyzji), natomiast notowania USD/PLN ustabilizowały się na poziomie poniżej 4,38, choć osłabienie dolara wynika w tym wypadku w dużej mierze z rozczarowujących danych ADP za wrzesień (z amerykańskiego rynku pracy).
Zgodnie z prognozami analityków Santander Bank Polska, obniżka stóp o 25 punktów bazowych była w dużej mierze neutralna dla kursu polskiego złotego.
Zobacz także: Boisz się kryzysu gospodarczego? Nadchodzi coś znacznie gorszego!
Po decyzji RPP #EURPLN wraca do "preferowanego" przedziału 4,40-4,60.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) October 4, 2023
Rynek oczekiwał większej obniżki stóp niż ta, którą dowiozła dziś Rada.
Złoty będzie czynnikiem wpływającym na rytm obniżek stóp. pic.twitter.com/wMKVAPHHMg
Dość niespodziewany był natomiast komunikat Ministerstwa Finansów opublikowany na niecałe pół godziny przed ogłoszeniem decyzji RPP - jak informowało MF, w środę o godz. 16:30 miał odbyć się briefing wiceministra finansów Artura Sobonia ws. komentarza do decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej wysokości stóp procentowych, co nigdy wcześniej nie miało miejsca i było powodem wielu spekulacji. Jakby tego było mało, chwilę po ogłoszeniu decyzji RPP, Ministerstwo poinformowało o… odwołaniu zapowiedzianego wcześniej briefingu wiceministra.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję