Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). Sprawdź, jakie wydarzenia będą wpływać na rynek walutowy w najbliższych dniach!

Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). Sprawdź, jakie wydarzenia będą wpływać na rynek walutowy w najbliższych dniach! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • do najważniejszych odczytów makroekonomicznych tygodnia będą należeć czwartkowy odczyt PKB USA za IQ
  • W środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC
  • We wtorek poznamy wstępne odczyty PMI dla czołowych gospodarek (Japonia, Niemcy, strefa euro, USA)
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Poniedziałek, 22 maja

Poniedziałkowa sesja rozpocznie się od decyzji Ludowego Banku Chin w sprawie stóp procentowych. Obecna wysokość jednorocznej stopy procentowej wynosi 3,65% i jej zmiana nie jest scenariuszem bazowym. Ostatnia obniżka oprocentowania w Chinach miała miejsce w lipcu zeszłego roku (z poziomu 3,70%), a wcześniej w grudniu 2021 roku (cięcie z 3,80%). Poniedziałkowa decyzja zostanie ogłoszona o godz. 3:15.

O godz. 10:00 poznamy komplet danych z polskiego przemysłu  i rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny opublikuje kwietniowe dane na temat cen produkcji budowlano-montażowej oraz produkcji sprzedanej przemysłu (czyli inflacji producentów). W przypadku inflacji PPI (producenckiej) oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika do 7% w skali roku z 10,1% r/r odnotowanych w marcu.

Oprócz tego GUS pokaże dane na temat kwietniowej produkcji przemysłowej - prognozy analityków zakładają odczyt na poziomie -3,5% w skali roku (niewyrównany sezonowo), wobec -2,9% r/r w marcu.

Reklama

W poniedziałek pokażmy też kwietniowe dane na temat poziomu wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Prognoza dotycząca wzrostu przeciętnej płacy w kwietniu to 12,1% w skali roku (wobec 12,6% r/r w marcu).

O godz. 11:00 rozpocznie się konferencja prezesa członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Luisa de Guindosa.

W poniedziałek nie odbędzie się sesja handlowa w Kanadzie z powodu Dnia Zwycięstwa.

Sprawdź także: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 22.05.23

 

Wtorek, 23 maja

Drugi dzień kolejnego tygodnia handlowego upłynie przede wszystkim pod znakiem wstępnych odczytów PMI za maj.

Reklama

O godz. 1:00 poznamy szacunkowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu i usług Australii.

O godz. 2:30 opublikowany zostanie wstępny odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Japonii.

O godz. 9:30 poznamy szacunkowy odczyt niemieckiego PMI, zarówno dla usług, jak i przemysłu. Szacowany odczyt przemysłowego PMI to 45 pkt., wobec 44,5 pkt. odnotowanych w kwietniu. W przypadku PMI dla usług prognoza zakłada nieznaczne pogorszenie nastrojów (do 55,5 pkt., z 56 pkt. w kwietniu).

Pół godziny później (o godz. 10:00) poznamy odczyty przemysłowego i usługowego indeksu PMI dla całej strefy euro.  Podobnie jak w przypadku Niemiec, analitycy oczekują poprawy nastrojów w przemyśle i nieznacznego pogorszenia odczytu indeksu dla usług. Oczekiwania wobec PMI dla przemysłu to 46,3 pkt., w porównaniu do 45,8 pkt. w kwietniu, zaś w przypadku indeksu dla usług: 55,5 pkt., wobec 56,2 pkt. miesiąc wcześniej.

W tym samym czasie (godz. 10:00) Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat kwietniowej sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Prognozy dotyczące sprzedaży detalicznej zakładają odczyt na poziomie 3,8% w skali roku, wobec 4,8% r/r miesiąc wcześniej. W przypadku produkcji budowlano-montażowej szacowany odczyt za kwiecień to 1,8% w skali roku, wobec -1,5% w marcu.

Reklama

O godz. 10:30 opublikowane zostaną szacunkowe odczyty przemysłowego i usługowego PMI dla Wielkiej Brytanii za maj.

O godz. 14:00 Narodowy Bank Węgier podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Aktualnie stopa referencyjna na Węgrzech wynosi 13%, a ostatnia podwyżka stóp miała miejsce w sierpniu zeszłego roku. Przy ponad 24% inflacji na Węgrzech nie ma również szans na cięcie oprocentowania, dlatego też zmiana obecnego poziomu stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu nie jest brana pod uwagę przez analityków.

O godz. 15:45 poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się nieznacznego pogorszenia nastrojów w maju, zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w usługach. Prognoza zakłada odczyt przemysłowego PMI na poziomie 49,2 pkt. (wobec 50,2 pkt. miesiąc wcześniej), zaś w przypadku indeksu dla usług prognozowany jest odczyt na poziomie 53,5 pkt., wobec 53,6 pkt. w kwietniu.

O godz. 16:00 poznamy wyniki sprzedaży nowych domów w USA za kwiecień - analitycy spodziewają się spadku do 665 tys. z 683 tys. w marcu.

W tym samym czasie Fed z Richmond opublikuje odczyt swojego indeksu aktywności gospodarczej. Odczyt poniżej zera oznacza spadek aktywności (od poprzedniego odczytu), a powyżej wzrost. W kwietniu odczyt indeksu wyniósł -10 pkt.

Sprawdź także: Zerknij na prognozy walutowe dla dolara, euro oraz eurodolara: nie daj się zaskoczyć

Reklama

 

Środa, 24 maja

Na środowej sesji Bank Centralny Nowej Zelandii podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki oprocentowania, tym razem o 25 punktów bazowych, do poziomu 5,50% stopy referencyjnej. Ostatnia podwyżka stóp w Nowej Zelandii miała miejsce na posiedzeniu RBNZ w kwietniu - wówczas wyniosła ona 50 pb.

O godz. 8:00 poznamy komplet danych na temat kwietniowej inflacji w Wielkiej Brytanii - mowa o wskaźnikach inflacji konsumenckiej (CPI), bazowej, producenckiej (PPI), bazowej producentów i inflacji z uwzględnieniem kosztów obsługi kredytu hipotecznego (RPI).

W przypadku inflacji CPI analitycy prognozują spadek rocznej dynamiki do 8,3%, wobec 10,1% r/r odnotowanych w marcu, zaś w przypadku inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności i energii) konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 6,1% r/r, wobec 6,2% w skali roku odnotowanych w marcu.

O godz. 11:30 rozpocznie się wystąpienie prezesa Banku Anglii (Andrew Bailey).

Reklama

O godz. 19:45 wystartuje konferencja prasowa prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde.

O godz. 20:00 zostanie opublikowany protokół z majowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Sprawdź także: Ten start-up chce być konkurencją dla Muska i Bransona ... i ma szansę na całkiem spore finansowanie

 

Czwartek, 25 maja

Na czwartkowej sesji o godz. 8:00 poznamy ostateczny odczyt PKB Niemiec za pierwszy kwartał. Wstępny odczyt wskazał na zerową dynamikę wzrostu gospodarczego Niemiec w ujęciu kwartalnym (dane wyrównane sezonowo), wobec spadku PKB o 0,5% k/k w czwartym kwartale zeszłego roku.

O godz. 10:00 GUS opublikuje dane na temat stopy bezrobocia w Polsce za kwiecień. Prognoza zakłada nieznaczny spadek bezrobocia do 5,3%, wobec 5,4% w marcu.

Reklama

O godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Centralnego Turcji w sprawie wysokości stóp procentowych. Analitycy nie spodziewają się zmiany obecnego poziomu oprocentowania (stopa benchmarkowa 8,5%).

Do najważniejszych odczytów czwartkowej sesji będą należeć dane z USA - o 14:30 poznamy drugi szacunkowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za pierwszy kwartał. Pierwszy odczyt wskazał na annualizowany wzrost PKB w wysokości 1,1% (wobec 2,6% w czwartym kwartale 2022). Oprócz tego Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje dane na temat deflatora PKB (wskazującego jaki odsetek wzrostu gospodarczego wynika z samej inflacji) oraz wskaźniki konsumpcji prywatnej, w tym PCE Core, pokazujący kwartalną zmianę wydatków konsumentów z wyłączeniem żywności i energii.

O godz. 17:00 opublikowany zostanie odczyt indeksu Fed z Kansas City.

Sprawdź także: Dywidendy na GPW i NewConnect – zobacz co się stało w mijającym tygodniu

 

Piątek, 26 maja

Na piątkowej sesji o godz. 8:00 opublikowane zostaną odczyty kwietniowej sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie -3,1% w skali roku.

Reklama

O 14:30 poznamy dane na temat wydatków Amerykanów w kwietniu. Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje odczyt wskaźnika PCE Core (kwietniowa prognoza to 0,3% w ujęciu miesięcznym), a także dane na temat dochodów i wydatków gospodarstw domowych w USA.

W tym damym czasie (14:30) Census Bureau pokaże kwietniowe dane na temat zamówień na dobra trwałe (w tym bez środków transportu).

O godz. 16:00 poznamy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za maj, który jest wskaźnikiem nastrojów konsumentów. Oczekiwany wynik to 57,7 pkt., co oznacza pogorszenie nastrojów wobec odczytu z kwietnia (63,5 pkt.). Oprócz tego Uniwersytet Michigan opublikuje też dane na temat krótko i długoterminowych oczekiwań inflacyjnych Amerykanów.

Sprawdź także: Mainstreamowe przygotowanie gruntu pod gigantyczne kłopoty USD

 

**************

Kursy walutowe NBP 22 maja 2023: trzęsienie na kursach najważniejszych walut

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej