Kurs dolara do złotego wzrosty może mieć już za sobą, uważają analitycy z zespołu Ebury. W nowej prognozie przedstawili oni swoją nową prognozę dla USD/PLN na kolejne miesiące. Najważniejszy wniosek: spodziewane są spadki. O potanieje dolar?
Kurs dolara do złotego w połowie kwietnia spadł do najniższego poziomu od 4 lat, sięgając lokalnego dna na 3,70 PLN. Od tego czasu minął miesiąc, a USD/PLN odbił do okolic 3,77 PLN.
Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Źródło: Stooq.pl
Kurs dolara o 40 groszy niżej niż 4 miesiące temu
Pomimo zwyżki na przestrzeni ostatnich tygodni, kurs dolara do złotego wciąż jest notowany niżej o ponad 8% niż na początku roku. Zakres przeceny USD od tegorocznych szczytów (obserwowanych w połowie stycznia), to około 40 groszy. Eksperci z Ebury wyjaśnili skąd wynikają słabe rezultaty osiągane przez dolara:
“Ogłoszenie przez Trumpa 2 kwietnia ceł odwetowych spowodowało jeden z najjaskrawszych przypadków słabości dolara od czasu globalnego kryzysu finansowego. Niezależnie od dalszych decyzji administracji USA, zaufanie do amerykańskich aktywów zostało już zachwiane, zakwestionowany został również pogląd, że USA są bezpiecznym i godnym zaufania kierunkiem dla inwestorów” - napisali analitycy z Ebury w niedawnej prognozie.
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich spotkało się początkowo z pozytywną reakcją rynków, wywołując umocnienie USD i wzrost kursu dolara do złotego.
“Od tamtego czasu sytuacja uległa jednak ogromnej zmianie. Uczestnicy rynku zaczęli obawiać się, że cła i ogromna niepewność, jaką przyniosła polityka handlowa Trumpa, mogą doprowadzić do recesji w USA w tym roku” - czytamy w analizie Ebury.
Kurs dolara z “negatywną” łatką od Ebury
“(...) zmieniliśmy pogląd na dolara z umiarkowanie pozytywnego na negatywny. [...] Informacje o postępach w porozumieniach handlowych powinny być sprzyjające dla amerykańskiej waluty, a w przypadku wycofania ceł może ona naszym zdaniem odzyskać część strat. Zasadniczo już to obserwujemy. Ograniczyłoby to również szkody dla amerykańskiej gospodarki, a przy tym zmniejszyło presję na Fed, by obniżać stopy procentowe bardziej agresywnie” - dodano.
Perspektywa dalszego niespójnego i chaotycznego podejmowania decyzji w Białym Domu jest niepokojąca, uważają eksperci. Potencjalnie, może to przyspieszyć proces dedolaryzacji. Jest to trend, w którym dolar stopniowo traciłby swoją rolę w globalnym systemie finansowym czy udział w transakcjach handlowych.
“Inwestorzy mogą nałożyć na amerykańskie aktywa większą premię od ryzyka i szukać bezpiecznych przystani gdzieś indziej. Ze względu na powyższe, znacznie obniżyliśmy nasze prognozy dla dolara”
“W efekcie prognozujemy, że kurs EUR/USD wzrośnie, a USD/PLN zakończy rok na poziomie 3,70”
Czytaj także: “Kurs dolara wyraźnie w górę! Będzie wyżej, ostrzegają eksperci”
Prognoza dla kursu dolara - co dalej z USD w 2025 i 2026?
Nowa prognoza dla kursu dolara do złotego od Ebury zakłada konsekwentny, choć powolny trend spadkowy do końca roku. Konkretne poziomy oszacowane przez tę firmę inwestycyjną dla USD/PLN są następujące:
- 3,75 PLN w II kwartale, czyli do czerwca,
- 3,75 PLN w III kwartale,
- 3,70 PLN na koniec 2025 roku.
- 3,65 PLN w I kwartale 2026 roku
Sytuację kursu dolara skomentowali również analitycy Saxo Banku:
“Długoterminowe czynniki wpływające na osłabienie dolara pozostają aktualne, a obecny jego wzrost może być tylko krótkoterminową korektą w ramach nowego, długoterminowego trendu” - czytamy w analizie Johna J. Hardy’ego z Saxo Banku.
“Ruch dolara amerykańskiego jest zdecydowanie słabszy w porównaniu do odbicia sentymentu na rynkach globalnych, a złoto wciąż utrzymuje się na wysokich poziomach cenowych” - dodał analityk Saxo.
Zobacz również: “Kurs euro będzie spadał, twierdzą banki. Tak tanio było dekadę temu”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję