- Jak bardzo podrożeć może gaz ziemny?
- Dlaczego gaz jest obecnie tak tani?
- Czy europejskie rezerwy gazu ziemnego wystarczą na pokrycie zapotrzebowania?
Gaz ziemny 12 razy tańszy niż w 2022
Obecnie, notowania kontraktów na europejski gaz ziemny TTF są na poziomie około 27 EUR za MWh.
To nieco więcej niż dołek z lutego, gdy kurs surowca spadł do 23 EUR. Jednocześnie, to ponad dwa razy mniej niż jeszcze w październiku zeszłego roku, czyli zaledwie 5 miesięcy temu.
Wykres: Cena kontraktów na gaz ziemny TTF na przestrzeni ostatnich kilku lat
Źródło: tradingview.com
Co istotne, to ponad 12-krotnie mniej niż w szczytowym momencie kryzysu energetycznego w 2022 roku, gdy niepokoje związane z wojną na Ukrainie napędziły ogromny rajd cen surowca.
“Europejski benchmark cen gazu ziemnego od kilku tygodni notowany jest poniżej 30 EUR/MWh. Napięcia na Bliskim Wschodzie miały jedynie krótkotrwały wpływ na ceny gazu TTF” - skomentowali eksperci rynku towarowego z UniCredit.
“Zużycie w sektorze przemysłowym i grzewczym spadło o ponad 20% w największych gospodarkach europejskich w porównaniu do 2021 roku” - dodali.
Zobacz również: Kres “fantazji” o końcu ropy i gazu. Transformacja energetyczna zawodzi - wieści CEO naftowego molocha
Niespodziewanie ciepła pogoda wpłynęła na ceny gazu
Bieżące niskie ceny gazu ziemnego to przede wszystkim efekt zaskakująco ciepłej zimy.
Wstępne szacunki World Meteorological Organization pokazują, że większość Europy (z wyjątkiem północy) odnotowała w lutym średnią temperaturę o co najmniej 2°C wyższą niż zwykle. W niektórych częściach środkowej i południowo-wschodniej Europy odnotowano jeszcze większe odchylenia od normy na poziomie nawet 4-6°C.
Wykres: Maksymalna temperatura 27 lutego 2024 roku sięgnęła w Polsce blisko 20*C (lewa strona). Maksymalne odchylenie temperatury w Polsce 27 lutego sięgnęło nawet 10-12*C powyżej średniej z lat 1991-2020
Źródło: DWD, World Meteorological Organization
W rezultacie, zapotrzebowanie na energię cieplną było wyraźnie mniejsze, przez co popyt na gaz ziemny również był niższy niż przeciętnie.
“Niskie ceny gazu ziemnego tej zimy wynikały przede wszystkim ze słabego popytu” - zwrócili uwagę ekonomiści UniCredit.
“Łagodne zimowe temperatury, wzrost efektywności energetycznej, odradzająca się produkcja energii ze źródeł odnawialnych i trwałe straty przemysłowe w energochłonnych sektorach przyczyniły się do spadku popytu” - dodali.
Całkowite zużycie gazu w Europie w 2023 roku wyniosło 390 mld m3 i było o 22% niższe niż w 2021 roku, czyli przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.
“Dzienne zużycie gazu w Niemczech spadło w marcu o 6% rok do roku, wobec spadku o 13% w lutym. Jednak w Polsce średnioterminowe zużycie gazu wzrosło o 7% rok do roku po spadku o 4% w lutym” - zauważyli analitycy BM mBanku.
Poziomy magazynowania w Unii Europejskiej wynoszą teraz około 60%, podali analitycy BM mBanku. To o 18 punktów procentowej powyzej średniej 5-letniej.
Wykres: Poziom zapasów gazu ziemnego w Unii Europejskiej
Źródło: HSBC.
Cena gazu ziemnego wzrosną w 2024 - przewidują prognozy
Ceny gazu ziemnego z 2022 roku są przeszłością, ale niewykluczone, że drożyzna na rynku jeszcze powróci. Wzrost cen spodziewany jest jeszcze w tym roku.
Biorąc pod uwagę brak niespodziewanych czynników i przeciętną pogodę nadchodzącej zimy, ceny gazu i tak mogą wzrosnąć. Jak szacują progności z UniCredit, byłaby to zwyżka o nawet 29% w kolejnych miesiącach.
“Przy braku poważnych wstrząsów geopolitycznych, które uderzyłyby w zakłady produkujące gaz, spodziewamy się, że ceny TTF ustabilizują się w przedziale 30-35 EUR/MWh” - czytamy w analizie UniCredit.
“Europa zdołałaby zakończyć zimę 2024-2025 z zapasami na poziomie około 40%, a więc powyżej krytycznego progu 30%, którego nie należy przekraczać, aby zachować idealne warunki ciśnieniowe” - dodano.
Co stałoby się jednak wtedy, gdy kolejna zima okazałaby się zimniejsza, a przez to wzrósłby popyt na gaz ziemny?
Czytaj również: Rosja robi, co chce. Sankcje na ropę w ogóle nie działają - mamy nowe dane!
Kryzys energetyczny przez chłodniejszą pogodę? Prognoza na 2024
Jeśli kolejna zima byłaby wyraźnie chłodniejsza niż znacznie cieplejszy okres, który właśnie minął, to ceny gazu mogłyby wzrosnąć blisko pięciokrotnie, zakłada prognoza UniCredit. Stałoby się tak nawet, gdyby popyt na gaz ziemny był o 6% mniejszy niż ten odnotowany w 2021 roku.
“W scenariuszu ryzyka zakładamy popyt na poziomie 450 mld m3, wyższy niż nasz scenariusz bazowy 400 mld m3, ale poniżej 480 mld m3 odnotowanych w 2021 roku. Może się to zmaterializować, jeśli następna zima będzie chłodniejsza niż poprzednia" - stwierdzili ekonomiści UniCredit.
“W tym scenariuszu podaż nie byłaby wystarczająca, a poziomy zapasów stałyby się ujemne. W rezultacie, cena gazu ziemnego TTF prawdopodobnie skoczyłaby powyżej 100 EUR/MWh”
Prognozowany kurs kontraktów na gaz ziemny TTF to blisko 370% więcej niż obecnie. Zatem, to prawie 5-krotnie więcej niż obecny poziom benchmarków cen.
Jeśli ceny gazu wzrosłyby kilkakrotnie, to mógłby to być powrót kryzysu energetycznego w Europie. Jak szacują eksperci UniCredit, wówczas rezerwy gazu w Europie mogłyby się wyczerpać.
Wykres: Prognoza poziomu zapasów gazu ziemnego w Europie na zimę 2024-2025
Źródło: UniCredit, Energy Aspects.