do złotego w poniedziałek notowany jest po 3,82 PLN, choć wcześniej chwilowo było to 3,83 PLN. Jeszcze w drugiej połowie kwietnia USD/PLN spadł do najniższego poziomu od blisko czterech lat, sięgając zniżką poziomu 3,69 PLN.
Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN).

Źródło: Opracowanie własne na podstawie TradingView.
Dolar umocnił się zresztą wobec większości walut. Obrazuje to zachowanie notowań indeksu amerykańskiej waluty (DXY). W poniedziałek byliśmy świadkami odbicia, a we wtorek obserwujemy stabilizację indeksu dolara.
Kurs dolara - reakcja na nową fazę wojny handlowej
Waszyngton i Pekin ogłosiły w poniedziałek porozumienie w sprawie obniżenia wysokich ceł na okres 90 dni, które te dwie największe gospodarki świata nałożyły na siebie nawzajem. To wywołało ulgę wśród inwestorów i posłało w górę amerykański rynek akcji oraz dolara.
Jednocześnie, zmniejszenie napięć handlowych między USA a Chinami zmniejszyło szansę na obniżki stopy procentowej przez Rezerwę Federalną. Rośnie bowiem przekonanie rynku, że bank centralny USA będzie pod mniejszą presją, aby złagodzić politykę pieniężną w celu wsparcia wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych.
“Niedawna wyprzedaż dolara pogłębiła niekorzystny wpływ ceł Trumpa na inflację w USA, a tym samym opóźniła jakiekolwiek złagodzenie polityki przez Fed” - stwierdzili analitycy walutowi z Credit Agricole.
Najbliższe posiedzenie Fed dopiero za 36 dni, bo 18 czerwca. Obecnie, wyceniane przez rynek szanse na cięcie stopy procentowej to zaledwie 8%, a na brak ruchu to 92%. To spora zmiana względem sytuacji przed miesiącem, gdy szansę na obniżkę sięgały blisko 80%.

Źródło: CME FedWatch.
Wskazówką dla Fed będą nowe dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, które poznamy we wtorek 13 maja o godz. 14:30 czasu polskiego.
Czytaj także: “Ostateczny koniec wojny handlowej? Szczegóły porozumienia Chin z USA”
Kurs dolara - spadki “ostatecznie zatrzymają się”
“Wyprzedaż dolara straciła ostatnio na intensywności, a waluta USA może odzyskać nieco gruntu w najbliższym czasie” - sądzą analitycy walutowi z Credit Agricole. Zwrócili oni uwagę na trzy zasadnicze czynniki, które mogą wspierać dolara w kolejnych tygodniach:
Po pierwsze, być może osiągnięty został już limit polityki prezydenta Donalda Trumpa, biorąc pod uwagę, że obawy o gospodarkę zmusiły administrację USA do ponownej próby deeskalacji napięć handlowych, zauważyli eksperci z Credit Agricole.
Po drugie, Donald Trump wycofał się ze swoich ataków na przewodniczącego Fed Jerome'a Powella, a tym samym złagodził obawy o utratę niezależności Fed.
Po trzecie, dolar amerykański zaczyna wyglądać na bardzo niedowartościowanego. Ma to miejsce w szczególnie względem szacowanej przez ekonomistów tzw. wartości godziwej USD, napisali analitycy walutowi z banku Credit Agricole. Kluczowa dla kursu dolara będzie sytuacja na rynkach akcji i obligacji w USA, uważają.
“W szczególności zwracamy uwagę, że dotychczasowe słabe wyniki kursu dolara i amerykańskich akcji oraz obligacji były powiązane z odpływami z rynków kapitałowych w Stanach Zjednoczonych. Odpływy te z kolei przekształciły tzw. ‘uśmiech dolara’ - to pogląd, że waluta powinna osiągać lepsze wyniki, gdy rośnie awersja do ryzyka lub rentowność obligacji skarbowych USA. ‘Uśmiech dolara’ został dosłownie odwrócony [...]” - czytamy w niedawnej analizie Credit Agricole o kursie dolara.
“Uważamy, że trend spadkowy USD ostatecznie się zatrzyma, biorąc pod uwagę, że zmniejszy to szanse na agresywne cięcia Fed, a tym samym zwiększy atrakcyjność kursu dolara. W najbliższym czasie uwaga skupi się na danych o zatrudnieniu poza rolnictwem, bazowym wskaźniku inflacji oraz statystykach z sektora produkcyjnego. Dane te mogą podkreślić, że polityka Trumpa [...] może opóźnić łagodzenie polityki pieniężnej. Ponadto zakładamy, że administracja Trumpa może kontynuować wysiłki na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu swojej polityki na gospodarkę” - napisano w notatce analitycznej Credit Agricole.
Prognoza dla kursu dolara do złotego
Kurs dolara do złotego może jeszcze w II kwartale dobić do 3,89 PLN, szacuje Credit Agricole. Później, na dalsze miesiące tego roku, progności banku szacują trend spadkowy. Najpierw, oceniają, że USD/PLN spadnie do 3,82 PLN. Na koniec roku szacują poziom 3,75 PLN.
Podsumowując, prognoza Credit Agricole zakłada dla kursu dolara do złotego:
- 3,89 PLN w II kwartale 2025 roku,
- 3,82 PLN w III kwartale,
- 3,75 PLN w IV kwartale 2025 roku.
Zobacz również: “Porozumienie, które nie wyjaśnia niczego? Przyglądamy się umowie Chin z USA”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję