W przypadku inflacji bazowej oczekujemy stabilizacji na poziomie 4,3% r/r, co implikowałoby jej miesięczną dynamikę na poziomie ok. 0,5% m/m. Realizacja tej prognozy potwierdzałaby uporczywość inflacji bazowej. Dane te zapewne nie zmienią rynkowych oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych w Polsce.
O godz. 11:00 poznamy natomiast wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro w październiku. Konsensus prognoz wskazuje na wzrost indeksu do 1,9% r/r z 1,7% r/r we wrześniu. Natomiast w przypadku wskaźnika bazowego oczekuje się spadku do 2,6% r/r z 2,7% r/r. Dane o HICP pomimo spodziewanego wzrostu nie powinny zmienić oceny, że proces dezinflacji w strefie euro trwa i ma się nieźle.
O godz. 13:30 poznamy natomiast dane za wrzesień o inflacji PCE, preferowanej przez Fed miary zmian cen konsumenta w Stanach Zjednoczonych. Konsensus prognoz wskazuje na spadek wskaźnika PCE do 2,1% r/r z 2,2% r/r w sierpniu, a bazowego wskaźnika do 2,6% r/r z 2,7% r/r. Podobnie jak w strefie euro, dane nie zmienią oczekiwań na realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.
>> Czytaj także: Dane z USA mogą znów zachwiać rynkami. EUR/PLN - złoty z kolejną próbą umocnienia
Wydarzenia i komentarze
PKB w strefie euro wzrósł w 3Q 2024 o 0,4% kw/kw, po wzroście o 0,2% kw/kw w 2Q 2024, przewyższając konsensus prognoz, który wynosił 0,2% kw/kw.
Do niespodzianki ten przyczyniły się m.in. dane dla Hiszpanii, Francji, a także dla Niemiec. Nie znamy jeszcze struktury danych, możemy jednak przypuszczać, że zaskoczenie dla Francji mogło wynikać z niedoszacowania wpływu Igrzysk Olimpijskich, a w Niemiec (wzrost o 0,2% kw/kw) z czynników statystycznych, gdyż zrewidowano w dół dane dla 2Q 2024.
Pomimo niespodzianki nie zmieniają się raczej pesymistyczne oczekiwania dla gospodarki strefy euro na 4Q 2024. Złożony indeks PMI, a także wskaźnik Ifo za październik są zgodne ze stagnacją gospodarki.
Rok 2025 powinien przynieść poprawę wzrostu, aczkolwiek na całości PKB strefy euro będą nadal ciążyć problemy Niemiec.
W naszej ocenie, dane nie zmieniają oczekiwań, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe o 0,25 pkt proc. na ostatnim posiedzeniu w tym roku.
Obniżają jednak prawdopodobieństwo scenariusza cięcia aż o 50 pkt baz.
PKB w USA wzrósł w 3Q 2024 o 2,8% kw/kw (SAAR – po odsezonowaniu i annualizacji), po wzroście o 3,0% kw/kw kwartał wcześniej.
Konsensus wynosił 3,0% kw/kw. Struktura danych potwierdza, że głównym silnikiem wzrostu była konsumpcja prywatna. Pozytywny wkład do wzrostu miały też wydatki publiczne.
Słabo wyglądały nadal inwestycje i eksport netto. Nie zmienia się zatem obraz gospodarki amerykańskiej widoczny w poprzednich kwartałach, gdy wzrost napędzają konsumenci wydający środki na towary i usługi.
Sprzyja temu rynek pracy, który nadal jest w dobrej kondycji, ale już nie tak znakomitej jak w ub. roku. Pomaga także spadek inflacji, który zmniejsza nieco negatywny wpływ na dochody nadal wysokich stóp procentowych. Według tych szacunków bazowy wskaźnik PCE obniżył się do 2,2% kw/kw z 2,8% kw/kw w 2Q 2023.
Dane te potwierdzają, że w 3Q 2024 amerykańska gospodarka nadal była na ścieżce tzw. miękkiego lądowania. Niższa inflacja i mniejsze napięcia na rynku pracy dają przestrzeń do obniżek stóp, stan gospodarki realnej nie uzasadnia jednak cięcia o 50 pkt baz., jak to miało miejsce we wrześniu. Na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Fed najpewniej obniży stopy o 0,25 pkt baz., a więc o tyle ile oczekują rynki finansowe.
Rynki na dziś
Kurs EUR/PLN utrzymuje się wokół poziomu 4,35 na porannym otwarciu.
Nie spodziewamy się większej jego zmienności w dniu dzisiejszym.
Ciekawiej za sprawą odczytu inflacji CPI, ale i przedstawienia planu podaży długu na listopad prezentować się mogą natomiast notowania obligacji krajowych.
W naszej ocenie wciąż uzasadniona jest presja na utrzymywanie się dochodowości 10-latki w okolicy 6,0%.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję