Od czego zależny jest indeks WIG20 i co może mieć wpływ na notowania spółek GPW? Inwestorzy i analitycy zaciekle szukają odpowiedzi na te pytania, by móc jak najdokładniej przewidzieć to, co wydarzy się na giełdowym parkiecie. W nowym raporcie analitycy mBank dopatrzyli się kluczowej zależności, która bardzo wyraźnie determinuje to, co dzieje się z najważniejszym polskim indeksem.
Zależność notowań indeksu WIG20 od kursu waluty jest bardzo wysoka
Dla których sektorów silny dolar to dobra informacja?
Prognozy dla WIG20 w zależności od siły złotego
Od czego zależny jest indeks WIG20?
Jak wynika z analizy ekspertów mBanku WIG20 wykazuje bardzo ciekawą zależność względem kursu dolara do polskiego złotego. Gdy wykresy obydwu notowań zestawimy ze sobą, odwracając skalę pionową dla kursu dolara względem złotego, zauważymy, że w niektórych okresach wykresy wręcz się na siebie nakładają. Najbardziej widoczne rozbieżności miały miejsce w okolicach II kwartału ubiegłego roku.
✕Źródło: mBank Equity Strategy 2025
Na wykresie regresji widać natomiast, że kurs indeksu WIG20 notował niższe wartości wtedy, gdy kurs dolara względem złotego rósł. Gdy natomiast kurs tej pary walutowej oscylował poniżej 4,00, wówczas WIG20 zaliczał lepsze notowania, od poziomu 2000 punktów wzwyż.
✕Źródło: mBank Equity Strategy 2025
Które sektory WIG są najbardziej zyskają na zmianie kursu dolara względem złotego?
We wspomnianym wyżej raporcie wyszczególniono, jak konkretne sektory WIG mogą reagować na dane zmiany kursu dolara względem złotego. Nie wszystkie mogą bowiem na tym jednoznacznie zyskać. Gdy dolar urośnie w siłę względem złotego, może się to negatywnie odbić na sektorze konsumenckim, finansowym oraz wydobywczym.
Reklama
Z kolei scenariusz, w którym dolar jest słaby, może potencjalnie korzystnie wpłynąć aż na 5 różnych sektorów. Mowa konkretnie o branżach: transportowej, medycznej, przemysłowej, informatycznej oraz energetycznej.
W cytowanym raporcie możemy znaleźć także prognozy i różne scenariusze dotyczące opisanej wyżej tendencji. Analitycy spodziewają się, że przyszły rok nie będzie zbyt korzystny dla złotego, a ten będzie raczej tracił względem dolara:
Krótko mówiąc, wierzymy, że rynek obecnie nie wycenia odpowiednio ruchów Rady Polityki Pieniężnej. Dopasowanie wyceny rynkowej do naszej ścieżki oznaczałoby zwiększenie presji deprecjacyjnej wobec krajowej waluty. Nie sądzimy jednak, że osłabienie złotego będzie znaczące - czytamy w raporcie
Podobnego trendu spodziewa się także Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych CMC Markets, który niedawno udzielał w tej sprawie komentarzu specjalnie dla FXMAG:
Reklama
Waluta generalnie traci proporcjonalnie do inflacji, która jest w kraju, w odniesieniu do waluty, gdzie ta inflacja jest po prostu mniejsza. Więc siłą rzeczy, ten kurs, który my mamy, jest bardzo, bardzo mocny. To najmocniejszy zloty w ujęciu realnym od 2008 roku. Stąd, zakładam, że to jest nie do utrzymania - tłumaczył Kostecki
Analitycy mBank pokusili się nawet o zaprognozowanie tego, jaki pułap osiągnie indeks WIG20 w zależności od tego, na jakim poziomie będzie znajdował się kurs dolara względem złotego. Jeśli kurs ten faktycznie będzie wysoki, czyli w okolicach 4,50, to wówczas kurs WIG20 może być na poziomie 1769 punktów. Z kolei w przypadku niskie kursu dolara względem złotego - konkretnie 3,75, WIG20 będzie osiągał dużo lepsze notowania, około 2528 punktów.
WIG20 - której spółce pójdzie najlepiej w 2025 roku?
W skład indeksu WIG20 wchodzi wiele spółek z różnych sektorów. Nie wszystkim z nich musi iść w przyszłym roku tak samo dobrze, nawet jeśli mógłby to sugerować kurs dolara względem złotego. Na którą spółkę można w takim razie najbardziej liczyć?
Reklama
Czołowe domy maklerskie pod koniec każdego roku kalendarzowego przygotowują listę spółek, które według nich będą dla inwestorów najkorzystniejsze. Jeśli zestawimy ze sobą propozycje z 8 największych domów maklerskich, okaże się, że we wszystkich z nich powtarza się tylko jedna spółka. Mowa o LPP, czyli właścicielu marek odzieżowych takich jak Reserved, Cropp czy House. Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na jej udaną ekspansję zagraniczną oraz regularny, konsekwentny rozwój na przestrzeni lat.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję