Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe znów spadają, a akcje banków mocno rosną - co tu się dzieje?

Stopy procentowe znów spadają, a akcje banków mocno rosną - co tu się dzieje? | FXMAG INWESTOR
freepik.com, opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która okazała się zgodna z oczekiwaniami, warszawska giełda zakończyła handel w relatywnie dobrych nastrojach. Wszystkie czołowe indeksy, poza sWIG80, zakończyły dzień na plusie. Największe wzrosty odnotował WIG20 wyceniany w dolarze, co było konsekwencją umocnienia się polskiej waluty lub - jak kto woli - słabości dolara.

 

Na skróty:

  • Środowa sesja zakończyła się wzrostami dla warszawskiej giełdy
  • Wszystkie czołowe indeksy, poza sWIG80, zanotowały wzrosty
  • Mimo obniżki stóp przegłosowanej w środę przez RPP, liderami wzrostów w WIG20 były banki, a spośród indeksów sektorowych najmocniej rósł WIG-BANKI
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Wzrosty w środku tygodnia na GPW

Spośród czołowych indeksów GPW środową sesję na największym plusie zakończył WIG20 USD, którego notowania poszły w górę o 1,66 proc., co jednak zawdzięcza on przede wszystkim osłabieniu amerykańskiej waluty. Aby to zobrazować, wystarczy sprawdzić notowania WIG20, który dzisiejszą sesję zakończył na 0,81 proc. plusie.

Reklama

Liderem wzrostów (wśród głównych indeksów GPW wycenianych w PLN) okazał się indeks średnich spółek mWIG40, którego notowania poszły w górę 0 1,21 proc. Szeroki indeks WIG zakończył środowa sesję ze stopą zwrotu na poziomie 0,79 proc., natomiast na niewielkim minusie dzisiejsza sesję zakończył sWIG80 - indeks osiemdziesięciu małych spółek stracił w środę 0,21 proc.

Spośród indeksów sektorowych na czele wzrostów znalazł się WIG-BANKI (+2,76 proc.), co jest reakcją na obniżkę stóp NBP o „zaledwie” 25 punktów bazowych, czyli zgodną z oczekiwaniami. Nie brakowało jednak obaw, że tym razem Rada Polityki Pieniężnej również zaskoczy, co wówczas przełożyłoby się na spadki spółek z sektora bankowego, jak po wrześniowej decyzji.

 

Zobacz także: Dziwna reakcja kursu złotego po decyzji RPP. W tle odwołany briefing Ministra Finansów

 

Reklama

 

Spośród spółek z indeksu WIG20 większość zakończyła sesję na plusie - liderami wzrostów były spółki z sektora bankowego, czyli Alior Bank (+6,06 proc.) oraz mBank (+4,63 proc.). Wydaje się to zupełnie nieintuicyjne, ze względu na fakt, że obniżki stóp są niekorzystne dla wyniku odsetkowego banków, jednak - jak widać - inwestorzy byli przygotowani „na najgorsze”, a po cięciu stóp o 25 pb. odetchnęli z ulgą. 

Prawie 2 proc. spadki na środowej sesji zaliczyły akcje CD Projektu, który radził sobie najgorzej z całego indeksu, po raz kolejny sesję na minusie zakończyło także Pepco Group (-1,02 proc), pogłębiając dotychczasowe historyczne minima (18,2800 PLN). Sesję na minusie zakończyły także LPP, PGE, Orlen, KGHM oraz Grupa Kęty.

Na szerokim rynku największe wzrosty zanotowały dziś Plaza Centers (+21,10 proc), ASM group (+18,18 proc.), Larq (+12,7 proc.).

Największe spadki odnotowały Euco (-29,94 proc.), Raen (-14,68 proc.) oraz CDRL (-9 proc.).

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce w październiku - znamy decyzję RPP! Zobacz jak reaguje polski złoty

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej