Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dochodowość amerykańskiego długu może jeszcze wzrosnąć po posiedzeniu Fed

|
selectedselectedselected
Dochodowość amerykańskiego długu może jeszcze wzrosną po posiedzeniu Fed
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

10 PL (%)

W naszej ocenie dochodowość polskiej 10-latki sięgając poziomu 5,80% prawdopodobnie osiągnęła już szczyt wynikający z 1) niemal całkowitego wykasowania oczekiwań co do cięć stóp procentowych w Polsce w tym roku i 2) wyraźnego ograniczania prawdopodobieństwa obniżek kosztu pieniądza w USA. Wsparciem w trendzie wzrostu dochodowości były czynniki krajowe, ale też zewnętrzne. Ich miks wydaje się być jednak naszym zdaniem wyczerpany, co sugeruje, że trudno będzie obecnie o paliwo dla dalszych wzrostów rentowności. Ryzykiem pozostaje ponowny wzrost awersji do ryzyka związany z eskalacją konfliktów zbrojnych na świecie (wciąż niespokojnie jest na Bliskim Wschodzie). W tym tygodniu poznamy (wtorek) plan podaży obligacji na maj. Naszym zdaniem mimo niepowodzenia podczas sprzedaży długu na ostatnim przetargu (nie osiągnięto planowanej minimalnej puli podaży) kwestie „ciężaru” długu na miesięcznych przetargach nie powinny budzić większych emocji zważywszy na postępujące sprawnie finansowanie potrzeb pożyczkowych, które przekracza już 60%. Nie bez znaczenia jest także zapadła z końcem kwietnia seria PS0424, która powiększy nadpłynność sektora bankowego tj. głównego posiadacza krajowych obligacji skarbowych.

 

Zobacz także: Indeks S&P500 i kolejny kamień milowy. Gdzie znajduje się przełomowa granica?

 

10Y DE (%)

Polityka pieniężna pomiędzy USA a strefą euro coraz wyraźniej kontrastuje, stąd nie oczekujemy by spodziewane zjastrzębienie narracji Fed przełożyło się na ruch wzrostu dochodowości Bunda, gdzie panuje przekonanie co do czerwcowego cięcia stóp procentowych. W naszej ocenie rentowność niemieckiej 10- latki koncentrować się będzie wokół poziomu 2,55%.

 

10Y US (%)

Reklama

Naszym zdaniem wynik posiedzenia Fed sprawi, że rynek kontynuować będzie trend ograniczania oczekiwań co do cięć stóp procentowych. Efektem będzie dalszy, choć już nieznaczny wzrost dochodowości amerykańskiego długu i późniejsze przejście (już w kolejnych tygodniach) w tryb uzależnienia notowań od napływających danych makro z gospodarki USA. Uważamy, iż zwyżka rentowności 10-latki w okolice 4,75% jest prawdopodobna i uzależniona od narracji Fed. Utrzymanie dotychczasowej retoryki byłoby zaskoczeniem i skutkowałoby spadkiem rentowności, co nie jest naszym scenariuszem bazowym w tym momencie.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama