Wczorajsze spadki na amerykańskich giełdach mogą potwierdzać duże zainteresowanie inwestorów zmiennością na rentownościach obligacji amerykańskich. Słaby popyt na aukcji 7-letnich obligacji USA wpłynął na rynek wtórny 10- letnich obligacji, które skoczyły do 1,56% najwyżej od 21 lutego 2020 roku. Wczorajsza wypowiedź prezydenta nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej dotycząca zbliżającego się największego wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych od dekady mogła zachęcić rynek akcyjny do kolejnej wyprzedaży obligacji.
Przebicie rentowności 10- latek powyżej 1,52% doprowadziło do sytuacji, w której oprocentowanie obligacji USA stało się wyższe od średniej dywidendy spółek z indeksu SP500. Skoro obligacje amerykańskie płacą coraz więcej to, jaki jest sens trzymania w portfelu spółek technologicznych, wśród których ryzyko inwestycyjne jest dużo większe? Rezerwa Federalna poprzez długoterminowe utrzymywanie niskich stóp procentowych oraz ogłoszenie w poprzednim roku pierwszego w historii skupu obligacji korporacyjnych jeszcze bardziej zniekształciła rynek finansowy, powodując większy napływ kapitału do instrumentów, które mogą dać lepszą stopę zwrotu.
jeżeli rentowności obligacji nadal będą rosły. Wyższe rentowności to również ogromny problem dla całego systemu finansowego w Stanach Zjednoczonych. Emi