Znamy już decyzję Komitetu Otwartego Rynku po lipcowym posiedzeniu. FOMC - zgodnie z oczekiwaniami traderów i analityków - podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych po raz czwarty w tym roku.
Na skróty:
- Na lipcowym posiedzeniu FOMC doszło do podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych
- Oznacza to wzrost przedziału stopy funduszy federalnych do poziomu 5,25-5,50%
- Decyzja Komitetu Otwartego Rynku jest w pełni zgodna z oczekiwaniami rynku
- Jest to jedenasta podwyżka stóp w tym cyklu zacieśniania monetarnego w USA i jednocześnie czwarta w 2023 roku
- Na poprzednim, czerwcowym posiedzeniu FOMC stopy procentowe zostały pozostawione bez zmian
- Kurs dolara nie zareagował zauważalnie na decyzję w sprawie stóp, natomiast większe wahania są możliwe podczas wystąpienia prezesa Fed Jerome Powella, które rozpocznie się o 20:30
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jedenasta podwyżka stóp procentowych w USA
Komitet Otwartego Rynku na lipcowym posiedzeniu przegłosował jedenastą w tym cyklu i czwartą w tym roku podwyżkę stóp procentowych w USA, tym razem o 25 punktów bazowych. Oznacza to, że przedział stopy funduszy rezerwy federalnej wzrósł do poziomu 5,25-5,50%. Dzisiejsza decyzja FOMC jest całkowicie zgodna z oczekiwaniami - przed publikacją ponad 95% uczestników rynku terminowego obstawiało taki scenariusz, a co więcej nikt nie wyceniał pozostawienia stóp procentowych bez zmian, jak miało to miejsce na posiedzeniu FOMC w czerwcu. 3,5% pozycji na rynku terminowym obstawiało podwyżkę stóp aż o 50 punktów bazowych (co po raz ostatni miało miejsce na grudniowym posiedzeniu Komitetu), do przedziału 5,50-5,75%.
W komunikacie po lipcowym posiedzeniu FOMC możemy po raz kolejny przeczytać, że amerykański system bankowy jest stabilny. Przyrost miejsc pracy w ostatnich miesiącach był znaczny, a stopa bezrobocia utrzymywała się na niskim poziomie. Inflacja pozostaje na wysokim poziomie. Po raz kolejny pojawiło się też zapewnienie o tym, że Komitet jest mocno zdeterminowany do walki z podwyższoną inflacja i dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2% w dłuższej perspektywie. W komunikacie pojawiło się też enigmatyczne oświadczenie o tym, że FOMC będzie dostosowywał dalszą politykę monetarną do warunków na rynku pracy i kolejnych odczytów inflacji w USA.
Kluczowa będzie jednak treść wystąpienia prezesa Fed Jerome Powella, na którym rynek będzie doszukiwał się wszelkich sygnałów zmiany retoryki i informacji dotyczących dalszych potencjalnych podwyżek stóp procentowych. Warto przypomnieć, że na czerwcowej konferencji prasowej Powell aż dwukrotnie powtarzał, że „większość członków Komitetu Otwartego Rynku widzi przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych w tym roku”, dodając że walka z podwyższoną inflacją w USA jeszcze się nie zakończyła.
Zobacz także: Ta inwestycja okazała się strzałem w 10! Stopa zwrotu nie mieści się w głowie
WATCH LIVE TODAY: Press conference with #FOMC Chair Powell at 2:30 p.m. ET: https://t.co/1uJrua5qsHhttps://t.co/FJa6TbkDMt pic.twitter.com/Ehw45xGx1v
— Federal Reserve (@federalreserve) July 26, 2023
Konferencja prezesa Fed rozpocznie się o 20:30.
#Fed podwyższa stopy proc. w #USA ???????? o 25 pb do 5,25-5,50%. Decyzja jest zgodna z prognozami.
— macroNEXT (@Macronextcom) July 26, 2023
O godz. 20:30 startuje konferencja prasowa szef Fed J. Powella po dzisiejszym posiedzeniu.
➡️ https://t.co/cIVmBgqk0u
Ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu?
Za nami jedenaście podwyżek stóp procentowych w USA, które rosły w jak dotąd najszybszym tempie w całej historii rezerwy feralnej. Łącznie oprocentowanie dolara w tym cyklu zacieśniania monetarnego poszło w górę aż o 525 punktów bazowych.
Pierwsza poważna interwencja Komitetu Otwartego Rynku miała miejsce w marcu zeszłego roku i była w pełni oczekiwana przez rynek, a także zawczasu komunikowana przez przedstawicieli Fed. Pierwsza w tym cyklu podwyżka stóp w USA wyniosła - zgodnie z oczekiwaniami - 25 punktów bazowych, co oznaczało wzrost stóp do przedziału 0,25-0,50%.
Na kolejnym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku, w kwietniu 2022 roku, stopy procentowe poszły w górę o 50 punktów bazowych, co również było komunikowane przez Jerome Powella i oczekiwane przez rynek. Tym samym stopy wzrosły do przedziału 0,75-1,00%.
Prawdziwe zaskoczenia rozpoczęły się na kolejnych posiedzeniach FOMC. W czerwcu stopy procentowe niespodziewanie poszły w górę aż o 75 punktów bazowych, do przedziału 1,50-1,75%. Był to jednocześnie najmocniejszy wzrost oprocentowania przegłosowany na pojedynczym posiedzeniu Komitetu w historii amerykańskiej rezerwy federalnej.
Tę niespodziewanie mocną podwyżkę poprzedził alarmujący odczyt inflacji CPI za maj, który wyniósł 8,6% w skali roku. Na posiedzeniu FOMC w lipcu zeszłego roku oprocentowanie Fed po raz kolejny poszło w górę o 75 punktów bazowych, co oznaczało wzrost przedziału stopy funduszy federalnych do 2,25-2,50%. FOMC nie odpuścił również na kolejnym posiedzeniu we wrześniu 2022 roku - wówczas stopy procentowe wzrosły po raz trzeci z rzędu o 75 pb, do przedziału 3,00-3,25%. W listopadzie Komitet Otwartego Rynku równo też kontynuował radykalne zacieśnianie monetarne, podnosząc stopy procentowe do przedziału 3,75-4,00%, czyli o kolejne 75 punktów bazowych. Mowa więc o podwyżkach na poziomie 300 punktów bazowych podczas czterech kolejnych posiedzeń FOMC - czegoś takiego nigdy wcześniej jeszcze nie było, co świadczy o tym jak mocno Fed przestraszył się wysokiej inflacji.
W grudniu 2022 roku FOMC zaczął spowalniać tempo zacieśniania monetarnego, podnosząc stopy procentowe „zaledwie” o 50 punktów bazowych, co oznaczało że na koniec zeszłego roku oprocentowanie dolara wynosiło 4,25-4,50% (a jeszcze na początku roku było to 0-0,25%). W 2023 roku Komitet podnosił stopy już tylko o 25 punktów bazowych - jak dotąd miało to miejsce w lutym, w marcu oraz w maju, a także - po czerwcowej przerwie - również na dzisiejszym posiedzeniu w lipcu.
Czy to koniec zacieśniania monetarnego w USA? Tuż przed ogłoszeniem licowej decyzji FOMC rynek terminowy spodziewał się, że na kolejnym, wrześniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku stopy procentowe nie ulegną zmianie, pozostając na obecnym poziomie 5,25-5,50%. Tak uważa niemal 80% traderów. Członkowie FOMC mają jednak zgoła inne zdanie: wg zaktualizowanego w czerwcu arkusza Fed Dot-Plot, na koniec 2023 roku stopy procentowe, wg większości członków FOMC, wyniosą 5,6%
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję