Ostateczne dane na temat wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale okazały się lepsze od wcześniejszych szacunków, choć finalnie pokryły się z oczekiwaniami analityków. Annualizowane tempo wzrostu PKB wyniosło ostatecznie 2%, przy jednoczesnej rewizji w dół deflatora PKB i wskaźnika bazowych wydatków konsumentów. Oznacza to, że USA mają problem ze stagflacją, ale jest on mniejszy niż pokazywały to wcześniejsze dane. Mimo, że ostatecznie dane na temat PKB są publikowane z trzymiesięcznym opóźnieniem, dzisiejsze odczyty znacząco wzmocniły dolara.
Na skróty:
- Finalne dane na temat wzrostu gospodarczego USA okazały się lepsze od szacunkowych odczytów
- W pierwszym kwartale PKB USA zanotowało 2% wzrost (w ujęciu annualizowanym)
- Deflator PKB ostatecznie wyniósł 4,1% k/k, zaś wskaźnik bazowych wydatków konsumenckich PCE Core wyniósł 4,9% k/k
- W odpowiedzi na dane o PKB dolar zanotował dynamiczne umocnienie, kurs EUR/USD w ciągu kilkunastu minut spadł o 0,6%, do poziomu 1,0875
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Stagflacja w USA potwierdzona
W czwartek Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało ostateczne i kompletne dane na temat wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale tego roku. Ostateczne dane okazały się zauważalnie lepsze od wcześniejszych szacunków, co zresztą nie zdarza się po raz pierwszy. PKB Stanów Zjednoczonych w ujęciu annualizowanym w pierwszym kwartale wyniosło finalnie 2%, wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 1,4% i pierwszego odczytu na poziomie 1,1%.
Finalny odczyt jest więc zgodny w pierwotnymi oczekiwaniami analityków, którzy jeszcze przed publikacją pierwszych szacunków PKB w kwietniu zakładali tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale na poziomie 2% (annualizowanym).
Deflator PKB, pokazujący jak duża część wzrostu gospodarczego wynika wyłącznie ze zmiany wysokości cen (inflacji), w pierwszym kwartale ostatecznie wyniósł 4,1% w ujęciu kwartalnym, co oznacza że został zrewidowany w dół wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 4,2% k/k. Sam deflator okazał się jednak wyższy od oczekiwań analityków, którzy początkowo spodziewali się odczytu na poziomie 3,7% w skali kwartału.
Jeśli chodzi zaś o ostateczny odczyt wskaźnika bazowego PCE, to również został on nieznacznie zrewidowany w dół, wobec wcześniejszych szacunków - wskaźnik zmiany wydatków konsumentów, z wyłączeniem nakładów na żywność i paliwa, wyniósł w pierwszym kwartale 4,9% w ujęciu kwartalnym (5% k/k wg wcześniejszych szacunków, co wówczas było najwyższym odczytem od drugiego kwartału zeszłego roku).
Wskaźnik annualizowanej konsumpcji prywatnej ostatecznie wyniósł w pierwszym kwartale 4,2%, co oznacza jego rewizję w górę w stosunku do poprzednich szacunkowych danych, gdy wyniósł on 3,8%.
Czytaj także: Koniunktura w strefie euro - kolejne spadki! Co dalej ze stopami procentowymi?
⚠️BREAKING:
— Investing.com (@Investingcom) June 29, 2023
*U.S. Q1 GDP - FINAL READING: +2.0%, EST. +1.4%; PREV. +2.6%https://t.co/Z5ibkhrdYX
???????????????? pic.twitter.com/XH1td355Te
Dla porównania: finalny odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za czwarty kwartał 2022 roku wyniósł 2,6% (annualizowany) i 0,65% w ujęciu kwartalnym. Deflator PKB wyniósł wówczas 3,9% w ujęciu kwartalnym, wskaźnik PCE Core 4,4% w skali kwartału, zaś konsumpcja prywatna zanotowała wzrost o 1%.
W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych zanotowała wzrost o 2,1% r/r, wobec wzrostu PKB o 5,9% r/r w 2021 roku i spadku o -2,8% w pandemicznym 2022 roku.
Najnowsze projekcje Fed, opublikowane po czerwcowym posiedzeniu komitetu Otwartego Rynku, zakładają wyższy niż wcześniej poziom wzrostu gospodarczego w 2023 roku. Mediana dla oczekiwanego wzrostu realnego PKB Stanów Zjednoczonych wynosi obecnie 1% w 2023 roku, 1,1% w 2024 oraz 1,8% w 2025 roku. W poprzedniej projekcji było to kolejno 0,4% (2023), 1,2% w 2024 oraz 1,9% w 2025 roku. Wzrosła również prognoza dla bazowego wskaźnika PCE w 2023 roku - z wcześniejszych 3,6% do 3,9% w skali roku
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję