Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro wyczerpał baterie. To koniec podbicia EURUSD?

|
selectedselectedselected

Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.

Sytuacja na rynkach 20 czerwca - super-czwartek banków centralnych
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O godz. 10:00 decyzję podjął Norges Bank, ale tutaj rynek dawał minimalne szanse na cięcie stóp. I rzeczywiście - pozostały one na poziomie 4,50 proc. Rynek nie jest z kolei pewien tego, czy w tym roku dojdzie w ogóle do obniżki - szanse na taki ruch w grudniu spadły poniżej 50 proc. Korona norweska minimalnie zyskała po tej decyzji. Przed nami jeszcze decyzja Banku Anglii, którą poznamy o godz. 13:00. Przed lipcowymi wyborami parlamentarnymi obniżka stóp nie jest oczekiwana, ale rynek będzie zerkał na komunikat, aby ocenić na ile taki ruch byłby w ogóle możliwy we wrześniu (na razie wycenia się go na 60 proc.).

Na szerokim rynku FX zmiany nie są dzisiaj duże, co pokazuje, że inwestorzy będą zerkać na tzw. globalny sentyment płynący z rynków akcji, ale nie tylko. Lepsze dane nt. PKB w Nowej Zelandii (0,2 proc. k/k i 0,3 proc. r/r) nie przełożyły się w nocy na mocniejszy ruch na NZDUSD. To wyraźny sygnał, że szeroki rynek może za chwilę grać zupełnie inne tematy. W kalendarzu makro poza wspomnianymi informacjami z BOE mamy dzisiaj jeszcze dane Philly FED i cotygodniowe bezrobocie z USA o godz. 14:30.

 

Zobacz także: Waluty pod znakiem zapytania. Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

 

EURUSD - koniec podbicia?

Pierwsza połowa tygodnia upłynęła pod znakiem odbicia EURUSD po silnym spadku w ubiegłym tygodniu. Jego skala nie była jednak duża, co może być sygnałem, że scenariusz spadkowy wciąż pozostaje w grze. Do wyborów we Francji pozostał nieco ponad tydzień i od poniedziałku ten wątek może być dobrym pretekstem do wytłumaczenia spadków euro, niezależnie od tego, czy rynek rzeczywiście obawia się przejęcia władzy przez Zjednoczenie Narodowe (sondaże nie dają mu jednak większości parlamentarnej). 

Reklama

 

EURUSDEURUSD

Wykres dzienny EURUSD

 

Niemniej klucz dla dolara cały czas tkwi w Wall Street. Jeżeli na indeksach S&P500 i Nasdaq pojawi się korekta spadkowa, to rynek natychmiast wykorzysta to jako sygnał do podbicia globalnego ryzyka i umocnienia dolara. Technicznie EURUSD mógłby w takiej sytuacji zrealizować scenariusz zejścia do silnych wsparć w okolicach 1,06 do końca czerwca.

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama