- Wybory prezydenckie w USA mogą poważnie zamieszać wśród kursów walutowych
- Kwestie wojen pozostają wciąż w centrum uwagi, a to kluczowe dla dolara
- Niebawem krytyczne decyzje banków centralnych
- Jakie są prognozy dla kursu dolara do złotego na 2024 i 2025 rok?
Kurs dolara najniżej od 3 lat
Kurs dolara spadł w ostatnich dniach do dołka na 3,85 PLN. Jest to najniższy poziom notowań USD/PLN od 3 lat.
“Niedawna deprecjacja dolara jest zrozumiała, biorąc pod uwagę zmieniające się szanse na recesję w USA. To dowody na to, że restrykcyjna polityka pomogła złagodzić rynek pracy, a realne stopy procentowe w USA mają dużo miejsca na dostosowanie” - stwierdzili ekonomiści Goldman Sachs.
“W porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, perspektywy dla Stanów Zjednoczonych są mniej wyjątkowe, a to wymaga pewnej zmiany w rozkładzie ryzyka wokół dolara. - dodali. “Uważamy, że rynki walutowe przeszły już długą drogę i dalej niż uzasadniają to fundamenty”
Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN)
Źródło: TradingView.
“Dane z tego tygodnia pomogły potwierdzić, że lipcowy raport o zatrudnieniu prawdopodobnie zawyżył spadek podstawowego trendu tworzenia miejsc pracy, zwolnienia są nadal niskie, a poprzeczka dla bardziej agresywnego luzowania Fed niż to, co jest już wycenione, jest wysoka”
Eksperci z Goldman Sachs wyceniają szansę na recesję w USA w ciągu kolejnego roku na 20%.
“Nasi ekonomiści nadal uważają, że dalsza ekspansja gospodarki jest znacznie bardziej prawdopodobna niż recesja” - podkreślili.
Eksperci z amerykańskiego banku stawiają na umocnienie dolara. Ich prognoza dla kursu USD/PLN w horyzoncie 3 miesięcy to 4,00 PLN, a 6 miesięcy to nawet 4,05 PLN.
Oznaczałoby to, że w kolejnych miesiącach dolar wróciłby ponad poziom 4 PLN, zdaniem Goldman Sachs.
Co ciekawe, na koniec 2025 roku przewidują jednak kurs dolara do złotego na poziomie 3,78 PLN. To wyraźnie mniej niż obecne 3,90 PLN.
Dolar jedną z najgorzej radzących sobie walut?
“Dolar był jednym z najgorzej radzących sobie walut w ciągu ostatniego miesiąca ze względu na odreagowanie transakcji carry trade. Nie pomogły również obawy, że Fed jest w tyle z cięciami stóp procentowych” - stwierdzili ekonomiści z CIBC.
Właśnie ta słabość ma ich zdaniem odwrócić losy dolara i wywołać jego umocnienie:
“W rezultacie prognozujemy pewne wzrosty kursu USD w miarę spadku zmienności w ciągu następnego miesiąca” - podsumowali analitycy CIBC.
Zobacz również: Ukryty kryzys migracyjny. Rekordowa migracja sięga 18% populacji w 2 lata
Amerykanie nastawieni na spadki dolara
Kurs dolara do złotego opadł do najniższych poziomów od 3 lat w okolicy 3,85 PLN. Eksperci z Bank of America spodziewają się dalszych spadków USD.
“Jesteśmy niedźwiedzio nastawieni do USD w II połowie 2024 roku. Nasze niedźwiedzie nastawienie do dolara opiera się na wolniejszym wzroście gospodarczym w USA, wspierającym nastawieniu do ryzyka na rynkach w związku z cięciami stóp procentowych Fed, wycenę waluty oraz pozycjonowanie na rynku” - podkreślili ekonomiści Bank of America.
Polski złoty pod ścianą, ale z pozytywnym nastawieniem
Polski złoty umacniał się wobec dolara, ale czy tak będzie jeszcze długo? Ekonomiści z ING postarali się odpowiedzieć na to pytanie:
“To był mniej lub bardziej udany tydzień dla walut Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w parach z USD” - zauważyli ekonomiści z ING.
“Mocne dane z USA (w tym tygodniu) sprawiły, że waluty Europy Środkowo-Wschodniej znalazły się pod ścianą. (...) Uważamy jednak, że waluty te mają jeszcze przestrzeń do wzrostów. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do złotego (...). Oczywiste jest jednak, że z tych poziomów trudniej będzie odnotować dalsze zyski” - dodali.
Co stanie się z dolarem po wyborach?
Kwestią, która może jeszcze bardzo mocno wpłynąć na notowania dolara w tym roku są wybory prezydenckie w USA. Jak zachowa się kurs dolara w przypadku jednego z dwóch wyników wyborów (Republikanin lub Demokrata jako prezydent)?
“Analiza przeprowadzona przez naszych analityków sugeruje, że dolar amerykański prawdopodobnie wzrośnie, jeśli Republikanie wygrają prezydenturę” - skomentowali ekonomiści banku Morgan Stanley.
“Jeśli Demokraci utrzymają Biały Dom, złagodzenie kluczowych zagrożeń dla wzrostu, szczególnie tych związanych z handlem i geopolityką, prawdopodobnie zmniejszy popyt na bezpieczne waluty, w tym USD. Niezależnie od wyniku wyborów, nasz zespół walutowy spodziewa się zwiększonej zmienności walutowej po głosowaniu” - zaznaczyli progności z Morgan Stanley.
Czytaj także: Ekonomiczny dynamit Europy. Polska będzie liderem wzrostu gospodarczego w Europie
Dolar wróci ponad 4 PLN - prognoza HSBC
Kurs dolara już od półtora miesiąca utrzymuje się poniżej poziomu 4 PLN. Czy stanie się tak na długo? Konkretne liczbowe prognozy podali analitycy rynku walutowego z HSBC.
Według ich projekcji, jeszcze do końca września kurs dolara do złotego powróci ponad granicę 4 PLN. Możliwe, że wzrośnie nawet do 4,06 PLN, szacuje HSBC.
Co ciekawe, to nie koniec umocnienia amerykańskiej waluty w prognozie na dalsze miesiące. Na koniec 2024 roku wyliczają oni 4,10 PLN. Ten poziom spodziewany jest również przez HSBC na I kwartał 2024 roku.
Zobacz również: To państwo zarobiło dla każdego obywatela 96 tys. PLN w pół roku
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję