Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara amerykańskiego (USD) zyskuje na wartości! Dolar kanadyjski (CAD) i korona norweska (NOK) w odwrocie - OKIEM ANALITYKA

|
selectedselectedselected
Kurs dolara amerykańskiego (USD) zyskuje na wartości! Dolar kanadyjski (CAD) i korona norweska (NOK) w odwrocie - OKIEM ANALITYKA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, uwagę zwraca też wyraźny wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych - w przypadku papierów 10-letnich połamana została bariera 1,40 proc., co jeszcze wczoraj wieczorem dało mocny impuls wzrostowy dla USDJPY. Dzisiaj w grupie najsłabszych walut znalazły się rand i lira (rozczarowanie wczorajszym przekazem z banków centralnych), a w grupie G-10 najgorzej radzą sobie wczorajsi liderzy - dolar kanadyjski i korona norweska. Na drugim biegunie jest frank, który symbolicznie (też jako jedyna waluta w G-10) zyskuje w relacji z dolarem.

Czy umocnienie dolara to opóźniona reakcja na środowy komunikat FED? 

Wczorajszy ruch na rentownościach obligacji próbuje się tłumaczyć informacjami z Kongresu, co do przygotowań do uchwalenia gigantycznego planu infrastrukturalnego prezydenta Bidena, który będzie oznaczał wzrost potrzeb pożyczkowych (to nic nowego, ale zbiega się z wzrostem prawdopodobieństwa listopadowego taperingu, oraz zaostrzeniem dyskusji o podwyżkach stóp procentowych w USA). Umocnienie się dolara może być jednak wynikiem wzrostu obaw, co do losów Evergrande w kontekście zbliżającego się weekendu - agencje piszą, że dolarowi wierzyciele nie dostali wczoraj wypłaty odsetek w wysokości ponad 80 mln USD, chociaż teoretycznie spółka może to zrobić w ciągu najbliższych 30 dni. Wcześniejsze sygnały, co do tego na jaki ruch zdecyduje się chiński rząd były mieszane (AsianMarkets pisał o bailoucie, a Wall Street Journal o przygotowaniach do bankructwa, choć nie chaotycznego). Swoje robią też doniesienia dotyczące ruchów chińskich władz na rynku surowców - sprzedaż części strategicznych rezerw, jako element stabilizacji cen.

Dzisiaj w kalendarzu dla USA mamy sporo wystąpień przedstawicieli FED -

Mester, George,  Bostica a także samego Powella i Claridy, oraz Williamsa w sobotę - które mogą dać lepszy obraz tego, co w środę zakomunikował rynkom FED. Przebijająca bardziej "jastrzębia" narracja może nieco podbić notowania dolara. O godz. 10:00 poznaliśmy odczyt niemieckiego indeksu Ifo, który nasilił obawy przebijające po wczorajszym rozczarowaniu indeksami PMI - we wrześniu jego wartość spadła do 98,8 pkt. EURUSD po wczorajszym podbiciu pozostaje jednak stabilny, chociaż nieudany test okolic wsparcia przy 1,1750 może ściągać notowania w dół. Wsparcia dla euro nie dają słowa szefowej EBC, Christine Lagarde, która w wywiadzie dla CNBC dała do zrozumienia, że wysoka inflacja jest przejściowa.

OKIEM ANALITYKA - wstrząsowy tydzień

Za nami tydzień, który przyniósł niespodzianki, ale i też pozostawił nierozwiązane tematy. Do pierwszych należy chociażby wczorajsza decyzja Banku Turcji o obniżeniu stóp procentowych, która zaprowadziła notowania liry na nowe nieznane wody (USDTRY najwyżej w historii). Czyżby szefostwo banku centralnego dostało mocne ultimatum od prezydenta Erdogana? W każdym razie wizja eskalacji kryzysu walutowego w Turcji zaczyna znów być żywa. Druga niespodzianka to sam FED, chociaż reakcja rynków pokazuje, że rynki za bardzo nie wiedzą, co z tym zrobić.

Reklama

W każdym razie przedstawiona w dot-chartach (które de facto są niezobowiązujące, ale w jakimś stopniu przedstawiają przecież poglądy członków FED) aż siedmiu (!) podwyżek stóp procentowych do 2024 r. wygląda imponująco, ale i też kontrastowo z tym, co mówił w pierwszych miesiącach pandemii w 2020 r. prezes Powell (żadnej podwyżki do 2024 r.). Jak widać zmieniło się postrzeganie inflacji, którą już mniej nazywa się tylko przejściową, a obóz fanów tej tezy w bankach centralnych z czasem będzie maleć. Nierozwiązany temat to wątek Evergrande - chińskiego kolosa na glinianych nogach - o którym globalne rynki chciałyby szybko zapomnieć. Niemniej dopóki nie zostanie podjęta ostateczna decyzja o tym, czy ratować spółkę, czy też pozwolić jej upaść, to temat pozostanie żywy. Przed nami weekend, dobry czas na podejmowanie trudnych decyzji. Jeżeli w poniedziałek rano nie otrzymamy informacji o bailoucie, to na rynkach może być bardziej nerwowo - cisza, która się przedłuża nie jest dobra.

USDJPY - mocne wsparcie z amerykańskiego długu

Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji wybiły wczoraj kluczowy techniczny opór przy 1,40 proc., co można uznać za średnioterminowe potwierdzenie tego, że powróciliśmy do trendu wzrostowego. To ważna informacja dla USDJPY, który jest mocno z tym rynkiem skorelowany - wystarczy spojrzeć na ładny trend wzrostowy z I kwartału b.r., który pokrywał się z tym, co działo się na amerykańskim długu. W efekcie dzisiaj nad ranem sprawdzone zostały okolice oporów wokół 110,60. Pierwsze podejście nie było udane, ale kwestią czasu jest jego wyraźne połamanie w kolejnych tygodniach.

Sytuacja na rynkach 24 września - 1

Sytuacja na rynkach 24 września - 1

Wykres dzienny USDJPY

Reklama

Dla USDJPY oznaczałoby to przesunięcie spekulacji w stronę testowania szczytu z początku lipca przy 111,60, oraz ukierunkowanie w stronę nowej, wyraźniejszej fali wzrostowej.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Tematy

dolar kanadyjski banknoty ile kosztuje dolar kanadyjski kanadyjski dolar dolar kanadyjski cena dolar kanadyjski kurs kurs dolar kanadyjski 1 dolar kanadyjski dolar kanadyjski symbol dolar kanadyjski pln 1 dolar kanadyjski ile to zł dolar kanadyjski do dolara amerykańskiego kursy walut dolar kanadyjski waluty dolar kanadyjski konto walutowe dolar kanadyjski dolar kanadyjski nbp dolar kanadyjski wykres dolar kanadyjski prognoza dolar kanadyjski sprzedaż dolar kanadyjski przelicznik dolar kanadyjski wygląddolar kanadyjski kantor po ile dolar kanadyjski kanadyjski dolar kurs dolar kanadyjski na pln srebrny dolar kanadyjskikantor dolar kanadyjski waluta dolar kanadyjski dolar kanadyjski moneta dolar kanadyjski do zlotowki dolar kanadyjski banknoty w obiegu dolar kanadyjski skup cena dolar kanadyjski dolar kanadyjski kalkulator dolar kanadyjski 50 kurs kanadyjski dolar złoty dolar kanadyjski dolar kanadyjski na zlotowki kanadyjski dolar do zlotowki dolar kanadyjski na zł kurs walut dolar kanadyjski jak wygląda dolar kanadyjski po ile jest dolar kanadyjski dolar kanadyjski 100 kanadyjski dolar na pln dolar kanadyjski ile to zł kurs dolar kanadyjski euroalior kantor dolar kanadyjski dolar kanadyjski zdjęcia przelicznik walut dolar kanadyjski kurs dolar kanadyjski zloty dolar kanadyjski znaczekkantor internetowy dolar kanadyjskidolar kanadyjski w kantorach dolar kanadyjski historia kursu dolar kanadyjski 2000 dolar kanadyjski ile ile dziś kosztuje dolar kanadyjski ile kosztuje 1 dolar kanadyjski dolar kanadyjski prognozy kanadyjski dolar cena cena walut dolar kanadyjski dolar kanadyjski skrót konto walutowe dolar kanadyjski ing przelicznik dolar kanadyjski 1500 dolar kanadyjski dolar kanadyjski pko sa dolar kanadyjski zloty dolar kanadyjski kurs sprzedaży ile kosztuje dolar kanadyjski w polsce kalkulator walutowy dolar kanadyjski dolar kanadyjski poznań pko sa dolar kanadyjski dolar kanadyjski kurs kupna dolar kanadyjski kurs kupno dolar kanadyjski kura waluta dolar kanadyjski kurs kurs sprzedaży dolar kanadyjski dolar kanadyjski kurs nbp dolar kanadyjski kupno ile kosztuje dolar kanadyjski 2019 dolar kanadyjski szczecin olar kanadyjski
Reklama

Czytaj dalej