Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krajowy indeks blisko szczytów z 2021 roku! Czy Fed zatrzyma hossę na rynkach?

|
selectedselectedselected
Krajowy indeks blisko szczytów z 2021 roku! Czy Fed zatrzyma hossę na rynkach? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Główne indeksy z Wall Street znajdują się zaledwie kilka procent od historycznych szczytów. Niemiecki DAX dopiero co osiągnął nowe rekordowe poziomy. WIG20 jest ok. 8-9% od lokalnych szczytów z 2021 roku, natomiast sWIG80 sięgnął dzisiaj nowych rekordów. Wszyscy zadają sobie jednak pytanie, czy Fed zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, co mogłoby zachwiać ostatnią hossą na rynkach?

 

Każdy ankietowany ekonomista wskazuje, że stopy procentowe pozostaną bez zmian i nie będzie już żadnej kolejnej podwyżki w przyszłym roku, jeśli nie dojdzie do jakiegoś zaskoczenia inflacyjnego. Oczywiście pojawiły się spekulacje, że ze względu na poluzowanie ostatniej sytuacji finansowej w USA Fed może zdecydować się na jeszcze jedną podwyżkę, ale jednocześnie inflacja spadła na tyle mocno, że kolejna podwyżka mogłaby zadecydować o tym, czy w Stanach Zjednoczonych nie dojdzie jednak do recesji. Niemniej kluczowa będzie komunikacja ze strony Fed. Ostatnie prognozy Fed wskazywały na to, że stopy procentowe zostaną obniżone w przyszłym roku jedynie raz o 25 punktów bazowych. Z kolei rynek wycenia aż 4 takie podwyżki, co mogło być jednym z motorów napędowych rynków akcji w ostatnim czasie. Jeśli Fed nie zmieni swoich oczekiwań, rynki mogą zareagować dosyć drastycznie. Z drugiej jednak strony przy ostatnim spadku inflacji nie wydaje się, aby Fed decydował się na tak długie utrzymywanie wysokich stóp procentowych. Zbyt długie utrzymywanie tak wysokich realnych stóp procentowych mogłoby doprowadzić do większego prawdopodobieństwa wystąpienia recesji.

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) kieruje się na północ? Złoty (PLN) nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

Reklama

 

 

W przypadku polskiego rynku utrzymanie pozytywnej globalnej koniunktury będzie kluczowe. Rynek w Polsce był przytłumiony ze względu na niepewność dotyczącą relacji Polski z Unią Europejską, ale wraz z utworzeniem nowego rządu, takie czynniki ryzyka zostały zneutralizowane. Wobec tego przy dosyć niskich wycenach jest szansa na kontynuację dobrej passy na GPW, choć warunkiem jest oczywiście utrzymanie wzrostów na rynkach zachodnich.

 

Dzisiaj WIG20 rośnie o 0,4% tuż przed godziną 16:00, choć sam start sesji był dosyć mieszany. Mocno zyskuje LPP, tuż przed publikacją wyników finansowych za Q3, które pojawią się tuż po zakończeniu sesji. Najwięcej zyskuje jednak Allegro, co jest powiązane z wyraźnym wzrostem ilości użytkowników w listopadzie. Dobrze radzą sobie również banki.

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama

Czytaj dalej