Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs spółki spadł o 40% po decyzji Komisji Europejskiej. Wielka transakcja zablokowana

Kurs spółki spadł o 40% po decyzji Komisji Europejskiej. Wielka transakcja zablokowana | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Globalny gigant e-commerce spotkał się z odmową Komisji Europejskiej w sprawie zakupu wiodącego producenta inteligentnych odkurzaczy. Notowania wytwórcy sprzętu czyszczącego runęły o 39%.

 

  • Lider e-commerce nie zaproponował żadnych ustępstw ani środków zaradczych w wyznaczonym terminie
  • Transakcja została już zaakceptowana przez organy brytyjskie
  • Kurs akcji producenta odkurzaczy Roomba runął o 63% od początku tego roku

 

 

Akcje producenta Roomba runęły o 63% w 2024

Reklama

Akcje iRobot spadły w czwartek o ponad 40% w handlu pozasesyjnym. Powodem są doniesienia o tym, że Komisja Europejska zablokuje planowane przejęcie przez Amazon producenta odkurzaczy Roomba.

Czwartkowa zniżka po sesji jest kontynuacją spadków z ostatnich trzech tygodni. Do tej pory w 2024 roku, oprócz handlu pozasesyjnego w czwartek, notowania iRobot runęły o 39%. Uwzględniając handel posesyjny, od początku stycznia kurs spółki spadł o 63% do 14,20 USD.

 

Zobacz także: Spółki z tych sektorów GPW dadzą zarobić w 2024

 

 

Reklama

Kurs spółki iRobot

  TradingView Chart

TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

The Wall Street Journal poinformował, że Komisja Europejska spotkała się w czwartek z przedstawicielami Amazona w celu omówienia transakcji. Organ miał poinformować, że przejęcie prawdopodobnie zostanie odrzucone. Gazeta powołała się na opinie osób zaznajomionych z tą sprawą.

Reklama

Na ten moment brak oficjalnych komentarzy zarówno ze strony Komisji Europejskiej, jak i Amazon. Akcje Amazona zasadniczo nie uległy zmianie w handlu pozasesyjnym, zaliczając nawet skromną zwyżkę o 0,09% do 153,64 USD.

 

Suma transakcji okrągła niczym Roomba

Wcześniej, Amazon planował przejąć iRobot jeszcze w sierpniu 2022  roku. Cena za akcję iRobot została ustalona dla tej transakcji gotówkowej na 61 USD (obecnie kurs jest na poziomie 14,20 USD). Łącznie, gigant e-commerce miałby zapłacić za producenta inteligentnych odkurzaczy na 1,7 mld USD.

Amazon poprzez przejęcie producenta Roomba chce uzupełnić swoje portfolio inteligentnych urządzeń, które obejmuje asystenta głosowego Alexa, inteligentne termostaty, urządzenia zabezpieczające i inteligentne wyświetlacze naścienne.

 

Czytaj również: Absurd na giełdzie USA. Wyceny Big Tech w kosmosie

Reklama

 

Ruch Amazon zablokowany przez Komisję Europejską

Komisja Europejska, jako organ antymonopolowy Unii Europejskiej, wszczęła dochodzenie w sprawie zakupu w lipcu 2023 roku. Instytucja ostrzegła, że planowane przejęcie może niekorzystnie wpłynąć na interesy konsumenta.

KE argumentowała, że Amazon może utrudniać rywalom iRobot konkurowanie na swojej platformie sprzedażowej. Amazon może bowiem usunąć lub zmniejszyć widoczność produktów rywali w wynikach wyszukiwania lub innych obszarach, jak argumentowała Komisja Europejska.

Amerykański gigant technologiczny miał również nie zaoferować żadnych środków zaradczych w terminie wyznaczonym do 10 stycznia, aby odpowiedzieć na obawy europejskiego organu antymonopolowego.

Transakcja ta jest również nadal przedmiotem przeglądu przez Federalną Komisję Handlu USA (Federal Trade Commission). Brytyjski Urząd Konkurencji i Rynków (Competition and Markets Authority) stwierdził w czerwcu, że transakcja nie spowoduje "znacznego ograniczenia konkurencji" w Wielkiej Brytanii i dał jej “zielone światło”.

Reklama

Oczekuje się, że KE wyda decyzję w sprawie transakcji do 14 lutego, zgodnie z ogłoszonym terminem.

 

Zobacz również: Kurs spółki giełdowej runął o 60% w 2 dni. Możliwa upadłość w tle

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej