Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Play wejdzie na Giełdę?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy jeden z największych operatorów telefonicznych na krajowym rynku zadebiutuje na warszawskiej Giełdzie? Jeżeli pojawiające się informacje okażą się prawdą, będzie to jedno z najgłośniejszych wydarzeń roku na polskim rynku kapitałowym.

 

Skąd te plotki?

Od jakiegoś czasu krążą pogłoski o możliwym debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych, jednego z największy operatorów telefonicznych. Debiut P4 sp. z o.o., operatora sieci Play, prawdopodobnie sprawiłby, że warszawka Giełda zaświeciłaby się na fioletowo. Są one uzasadnione, ponieważ Impera Holdings S.A., notowana na luksemburskiej Giełdzie podała w komunikacie z 21 kwietnia 2017 r., że akcjonariusze i managerowie poszukują najlepsze opcji przeniesienia spółki P4 Sp. z o.o. na kolejny etap wzrostu. Jedną z potencjalnych opcji jest oferta publiczna (komunikaty Impera Holdings można znaleźć na stronie internetowej luksemburskiej Giełdy). P4 należy do Grupy Kapitałowej Impera Holdings.

 

Kiedy debiut Play?

Jak donosi portal rp.pl, Play miałby zaistnieć na GPW nie poprzez debiut P4, lecz poprzez debiut Impera Holdings. Według Rzeczpospolitej, można spodziewać się Pierwszej Oferty Publicznej  (IPO) o wartości ok. 2,5 mld zł. Terminem debiutu miałaby być druga połowa lipca. Znając długotrwałą procedurę wprowadzania spółki na Giełdę, można stwierdzić, że mało prawdopodobny jest debiut w tym czasie P4 sp. z o.o. (najpierw spółka musiałaby przekształcić się w spółkę akcyjną, a i później nie brakuje wielu formalności). Nieco łatwiej mogłoby być zadebiutować spółce, której papiery wartościowe są notowane w innym kraju UE. W związku z tym, dostrzegam pewną logikę w potencjalnym debiucie Impera Holdings.

Reklama

 

Nic jeszcze nie wiadomo na pewno

Chciałbym jednak ostudzić  gorące głowy. Póki co, wiemy tyle, że rozważana jest oferta publiczna. Co do samych dat, kwot lub tego czyje papiery wartościowe będą ostatecznie notowane, nie ma jeszcze oficjalnych informacji. Nie wiadomo nawet czy na pewno docelowym rynkiem byłaby GPW w Warszawie. Rzeczpospolita pisze jedynie o nieoficjalnych informacjach.

 

Dopóki nie pojawią się potwierdzone i oficjalne informacje, niczego nie możemy być pewni. Niemniej jednak, jeżeli któraś z powiązanych z Play spółek zadebiutuje na Giełdzie, będzie to prawdopodobnie jeden z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat. To, co wydarzy się podczas debiutu, to już zupełnie inna sprawa. Na razie musimy jednak cierpliwie czekać na informacje, czy do debiutu rzeczywiście dojdzie, a jeżeli tak to: gdzie, kiedy, kogo i za ile.

 

(źródło grafiki głównej: publicdomainpictures.net)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama
Reklama