Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cyfrowy Polsat w dół - przejęcie spółek czy abonament RTV?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu znacznie spada. Nie bez znaczenia mogą być planowane przez rządzących zmiany w abonamencie radiowo-telewizyjnym. Ponadto Spółka zawiadomiła po raz drugi o planie przejęcia kilku szwedzkich spółek.

 

Przejęcie szwedzkich spółek

Cyfrowy Polsat S.A.  poinformowała w raporcie 14/2017 o planowanym transgranicznym połączeniu ze szwedzkimi spółkami, które bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane są przez Cyfrowy Polsat S.A.

 

Połączenie odbędzie się bez podwyższania kapitału zakładowego Cyfrowego Polsatu. Całość aktywów i pasywów przejmowanych spółek zostanie przeniesiona na Cyfrowy Polsat. Wydaje się jednak, że informacja ta nie powinna mieć większego wpływu na wycenę Spółki, gdyż, jest to już drugie zawiadomienie dotyczące tej sprawy. Rynek wiedział więc o planach połączenia. Poza tym spółki te już wcześniej były pośrednio lub bezpośrednio kontrolowane przez Cyfrowy Polsat S.A. Teraz staną się jego częścią. Nie spodziewałbym się jednak w związku z tym jakichś rewolucji.

Reklama

 

Spadek kursu akcji Cyfrowego Polsatu

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu spadł dziś znacząco. Przed godziną 12:00, akcje Spółki traciły na wartości ponad 1%.

 

 Kurs akcji Cyfrowego Polsatu 05-06-2017Kurs akcji Cyfrowego Polsatu 05-06-2017

 

Ryzyko polityczne

Na wycenę akcji Spółki mogą mieć wpływ planowane zmiany w abonamencie RTV. 30 maja br. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji. Przyjęcie projektu może spowodować, że dostawcy płatnej telewizji będą zmuszeni przekazywać Poczcie Polskiej informacje o swoich klientach. Miałoby to umożliwić lepszą ściągalność abonamentu RTV. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, ITI Neovision i Cyfrowy Polsat, skrytykowały projekt ustawy we wspólnym piśmie. Krytyka dotyczy m.in. ochrony danych osobowych.

Reklama

 

Dla Cyfrowego Polsatu, wprowadzenie ustawy w kształcie proponowanym przez rząd, niesie ryzyko utraty części klientów niepłacących do tej pory abonamentu. Mogliby oni nie chcieć korzystać w dalszym ciągu z oferty Spółki, gdyż wiązałoby się to z koniecznością zapłaty abonamentu RTV. Do tej pory część osób była w stanie uchylać się przed zapłatą abonamentu RTV. Ustawa mogłaby jednak to zmienić. Ryzyko to może negatywnie odbijać się na kursie akcji Spółki.

 

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama
Reklama