- Ile kosztują akcje Merctora?
- Dlaczego notowania Mercator wystrzeliły?
- Co robi Mercator Medical?
- Więcej ciekawych informacji na stronie głównej FXMAG.
Akcje Mercator: potężna zmienność
Na notowaniach Mercatora znów dzieją się „cuda”. Akcje krakowskiej spółki są obecnie notowane po 57 złotych, choć jeszcze kilka dni temu kosztowały nieco poniżej 46 złotych. W zaledwie dwie sesje kurs wystrzelił do poziomu 65,5 złotego, co oznacza wzrost o blisko 44%! Na dzisiejszej sesji trwa jednak niewielka realizacja zysków, przez co akcje tracą około 4%.
Wykres. Kurs akcji Mercator.
Źródło: TradingView.
Patrząc na szerszy horyzont czasowy, akcje Mercatora wciąż pozostają lata świetlne od swoich pandemicznych szczytów. Przypomnijmy, że Mercator był bezsprzeczną gwiazdą okresu Covidu na GPW, gdy jego akcje wzrosły z około 5 złotych do około 770 złotych, co oznaczało ogromny skok o ponad 15 tysięcy procent. Po osiągnięciu tego szczytu rozpoczął się systematyczny spadek, w wyniku którego kurs zanurkował o około 95%. Od września 2022 roku akcje znajdowały się w konsolidacji, jednak obecne wybicie może sugerować zmianę trendu, gdyż przebita została linia oporu z października 2022 roku.
Wykres. Kurs akcji Mercator.
Źródło: TradingView.
Czytaj: Pandemiczna gwiazda znów rozpala inwestorów. Akcje Columbusa dadzą jeszcze zarobić?
Skąd te wzrosty krakowskiej spółki?
Od środy obserwuje się zwiększone zainteresowanie spółkami związanymi z sektorem ochrony zdrowia i biotechnologii, takimi jak Mabion czy Biomaxima, oraz producentami wyrobów medycznych i higienicznych, jak Mercator i Harper. Impulsem do tego były doniesienia o nagłym wzroście zachorowań na Covid-19.
W tej chwili w Polsce krążą warianty JN.1 i KP.3. To są warianty, które częściowo wymykają się naszej odporności poszczepiennej i tej, którą mamy po przejściu zachorowania, dlatego fala wzrasta i od nowa chorujemy na COVID-19 - mówił na antenie Polsat News Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.
Na podstawie kilku systemów monitorowania (...) możemy mówić o fali, która w tej chwili ma natężenie takie, jak w ubiegłym roku we wrześniu. Jesteśmy mniej więcej o miesiąc przed podobną falą ubiegłoroczną i wiemy, że tych zachorowań jest po kilkadziesiąt tysięcy dziennie. - dodał.
Czytaj: Tak działają dofinansowania. Rząd zwiększa o dwa tysiące, firma podnosi ceny
Czym zajmuje się Mercator?
Grupa Mercator Medical, krakowska firma z polskim kapitałem, zadebiutowała na rynku wyrobów medycznych w 1996 roku. Jest jedną z nielicznych spółek na świecie, a jedną z dwóch w Europie, która pełni zarówno rolę dystrybutora materiałów medycznych jednorazowego użytku, jak i producenta rękawic jednorazowych.
W czasie covidowej hossy Mercator osiągał rekordowe zyski i przychody, jednak później jego wyniki znacznie się pogorszyły. W pierwszym kwartale 2024 roku grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 18,2 mln zł, co stanowiło 16,1% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Rentowność na poziomie EBITDA była ujemna (-3,2%), ale w porównaniu rok do roku wzrosła o ponad 19 punktów procentowych. Grupa zwiększyła również wolumen sprzedaży rękawic o 54%, osiągając 1,46 miliarda sztuk, głównie dzięki powrotowi do intensywniejszych zakupów od zewnętrznych dostawców, zamiast polegania na dostawach z własnych zakładów. - Rozwijamy sprzedaż rękawic premium zarówno w części dystrybucyjnej, jak i produkcyjnej. W dystrybucyjnej dodatkowo rozwijamy asortyment spoza rękawic. Dywersyfikujemy w ten sposób nasz biznes podstawowy, jakim były rękawice mainstreamowe – mówiła prezes Monika Żyznowska.
Czytaj: Mam prawo do bycia offline? Kolejny rząd chce ukrócić kontakt szefa z pracownikiem po godzinach
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję