Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin (BTC) jest nieekologiczny? W Salwadorze wiedzą, że to bzdura

|
selectedselectedselected
Bitcoin (BTC) jest nieekologiczny? W Salwadorze wiedzą, że to bzdura | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Coraz większe grono obserwatorów rynku kryptowalut twierdzi, że waluty cyfrowe są nieekologicznie - przynajmniej w większości przypadków. Wynika to z faktu, że ich wydobycie pochłania ogromne ilości energii elektrycznej. Niewielki kraj, który zaadoptował bitcoina udowadnia właśnie, że to nieprawda.

 

Salwador wydobył 0,00599179 bitcoinów, czyli równowartość około 269 USD, wykorzystując... energię pochodzącą z wulkanu

Prezydent Nayib Bukele - który swoją politykę i rozwój gospodarczy oparł na ogólnokrajowym "eksperymencie" wykorzystania bitcoina jak ogólnonarodowej waluty - umieścił na Twitterze (TWTR) wczesnym rankiem w piątek wpis, który informuje o niewiarygodnym wręcz źródle energii, które ma zasilać kryptowalutowych górników. We wtorek prezydent opublikował efektowny 25-sekundowy zwiastun, który zawiera ujęcia specjalistycznej platformy wydobywczej, na której znajdują się koparki wydobywające kryptowaluty. Teren zawierał również specjalistyczne instalacje, które są niezbędne do pozyskania energii wulkanicznej, w szczególności termicznej. Film, który od tego czasu stał się prawdziwym internetowym viralem z ponad 2,3 milionami wyświetleń opatrzony jest prostym napisem "Pierwsze kroki..." i przedstawia całą "fabrykę" w otoczeniu gęstego lasu deszczowego. To widok, który może niejednego zaskoczyć, ale wszystko dzieje się w poszanowaniu środowiska naturalnego.

 

Reklama

 

Tym działaniem ten mały, ale niezwykle innowacyjny kraj Ameryki Łacińskiej rzeczywiście i w sposób kompleksowy traktuje bitcoina oraz cały rynek kryptowalut -

traktując walutę cyfrową nie tylko jako narodową walutę, ale odczarowując ją wobec przeciwników, którzy twierdzą, że bitcoin w każdym wydaniu jest energochłonny, a jego wydobycie szkodzi środowisku. Bukele jednocześnia spełnia obietnicę ogłoszoną po raz pierwszy w czerwcu, kiedy oświadczył publicznie, że polecił państwowej firmie zajmującej się energią geotermalną - LaGeo SA de CV - stworzenie technologicznych fundamentów do wydobycia bitcoina przy użyciu bardzo taniej, w 100% czystej, w 100% odnawialnej, bezemisyjnej energii z wulkanów, które znajdują się na terenie kraju. Bukele wskazał w swoim piątkowym tweecie, że projekt wydobywczy wciąż jest w toku i że inżynierowie wciąż "testują i instalują" nowy sprzęt górniczy. Prezes przedstawił również zestawienie dotychczasowych nagród za wydobycie.

 

Co może być pozytywnie szokujące dla przeciętnego zjadacza chleba, nie jest tym samym dla miłośników zarówno kryptowalut, jaki i energetyki odnawialnej

Wydobywanie bitcoinów przy użyciu energii wulkanów jest tematem, który krąży w dyskusyjnych kuluarach w branży górniczej nie od dziś. Dla Alejandro de la Torre, który niedawno przeprowadził się z Chin do Teksasu temat nie jest zupełnie nowy - tego typu projekty mają funkcjonować całkiem dobrze już od pewnego czasu na Islandii. Salwador jest dosłownie nazywany "krainą wulkanów", a według oficjalnych danych energia geotermalna stanowi już prawie 1/4 produkcji energii. Posunięcie Salwadoru przez obserwatorów może okazać się zbawienne dla szerszej debaty na temat śladu węglowego bitcoina, obalając mity i rozpoczynając prawdziwą dyskusję o domniemanej szkodliwości kryptowalut dla środowiska.

Okazuje się bowiem jednak, że całkowicie odnawialny, niewykorzystany zasób energii został uruchomiony i wypromowany wyłącznie dzięki bitcoinowi

Reklama

Według Brandona Arvanaghi, inżyniera ds. wydobycia kryptowalut, bitcoin jest największym akceleratorem rozwoju energii odnawialnej w historii. To technologiczne odkrycie ma miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak Salwador stał się pierwszym krajem, który ogłosił prawnym środkiem płatniczym właśnie największą kryptowalutę świata. W ramach wdrożenia rząd dodał setki bitcoinów do swojego bilansu i uruchomił własny krajowy wirtualny portfel - zwany "Chivo" lub salwadorskim slangiem "cool" - który oferuje transakcje bez opłat i pozwala na szybkie transakcje transgraniczne płatności. Słowem - w niewielkim Salwadorze się dzieje. Kiedy stanie się to dziełem również innych krajów?

 

Piotr Popęda

Zobacz materiał na PWS

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paszport do Wall Street null

Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.

 


Tematy

ile kosztuje bitcoin bitcoin kurs bitcoin profit jak kupić bitcoin inwestycja w bitcoin jak inwestowac w bitcoin bitcoin prognozy bitcoin wykres bitcoin price bitcoin cena bitcoin co to co to jest bitcoin koparka bitcoinkantor bitcoin bitcoin notowania giełda Bitcoin bitcoin usd bitcoin kurs wykres 1 bitcoin bitcoin wykop 1 bitcoin to pln kryptowaluty bitcoin moon bitcoin bitcoin opinie cena bitcoin bitcoin forum kurs bitcoin wykres notowania bitcoin bitcoin giełda kopanie bitcoin wykres bitcoin bitcoin wallet prognozy bitcoin jak kupić bitcoin za złotówki forum bitcoin free bitcoin bitcoin revolution lisk bitcoin bitcoin stock bitcoin chart kopalnia bitcoin bitcoin trader opinie bitcoin pro bitcoin billionaire opinie ile kosztuje bitcoin 2019 bitcoin pl koparki bitcoin bitcoin wikipedia bitcoin prognoza 1 bitcoin to usd bitcoin stooq bitcoin code bitcoin prognozy 2021 mail od hakera bitcoin maile z żądaniem zapłaty bitcoin mining bitcoin bitcoin historia mail szantaż bitcoin bitcoin dominance bitcoin jak zacząć 2019 bitcoin mining calculator bitcoin reddit bitcoin future opinie bitcoin profit co to jest bitcoin rush opinie energetyka odnawialna energetyka odnawialna i zarządzanie energią energetyka odnawialna studia energetyka odnawialna w polsce energetyka odnawialna studia podyplomowe energetyka odnawialna praca tematy prac inżynierskich energetyka odnawialna studia energetyka odnawialna energetyka odnawialna oze praca energetyka odnawialna energetyka odnawialna zarobki polska energetyka odnawialna pge energetyka odnawialna polska energetyka odnawialna s.a energetyka odnawialna definicja energetyka odnawialna na świecie politechnika wrocławska energetyka odnawialna gfk polonia energetyka odnawialna energetyka odnawialna udział energetyka odnawialna technikum energetyka odnawialna ciekawostki energetyka odnawialna krakow możliwości i horyzonty ekoinnowacyjności : energetyka odnawialna i magazynowanie energii studia podyplomowe energetyka odnawialna bydgoszcz energetyka odnawialna praca wrocław energetyka odnawialna ćwiczenia energetyka odnawialna i nieodnawialna energetyka odnawialna na islandii energetyka odnawialna i zarządzanie energią agh szkolenie energetyka odnawialna testy energetyka odnawialna energetyka odnawialna poznań staż energetyka odnawialna energetyka odnawialna praca warszawa pkd energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna i odnawialna energetyka odnawialna w budownictwie. magazynowanie energii
Reklama
Reklama