Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

1 bitcoin

Microstrategy (MSTR) - firma znana ze swojej pionierskiej roli w promowaniu i konkretnych zakupów Bitcoina - zbiera coraz lepsze wyceny na przyszłość. Ryzykowna strategia kupowania ogromnych ilości kryptowalut, czyli rynku, który do tej pory nie był zbyt poważnie traktowany, póki co się opłaca.

Dobre wieści dla firmy przynosi analityk BTIG Mark Palmer,

który przeanalizował spółkę. W jego ocenie cena docelowa Microstrategy Inc. wyniesie 850 USD. Palmer, dyrektor generalny firmy BTIG i analityk technologii finansowych, stwierdził, że jego ocena tego twórcy oprogramowania i zwolennika kryptowalut została oparta na solidnej analizie, ale i w oparciu o założenie, że wycena najpopularniejszego zasobu cyfrowego na świecie jakim jest Bitcoin wyniesie 95 000 USD do końca 2022 roku. "Jesteśmy w pełni świadomi, że Microstrategy, pierwsza amerykańska spółka notowana na giełdzie, która w sierpniu zeszłego roku wprowadziła Bitcoin jako aktywo rezerwowe dla obligacji rządowych, zajęła ogromną, niezabezpieczoną długą pozycję na wysoce niestabilnych aktywach spekulacyjnych" - pisze w rekomendacji Palmer. Analityk wskazuje tym samym, że wycena akcji spółki jest maksymalnie skorelowana z ceną Bitcoina.

Współzałożona w 1989 roku przez Michaela Saylora, obecnego i jedynego dyrektora generalnego, MicroStrategy, była pionierem firm zastępujących tradycyjne aktywa w swoich bilansach, zwykle skarbowych, na rzecz Bitcoina. Do wianuszka fanów firm i instytucji dołączają kolejni gracze, tacy jak Tesla (TSLA). Dziecko Muska zatrzęsło rynkiem, kiedy firma poinformowała rynek o wydaniu 1,5 miliarda USD na Bitcoina.

BTIG szacuje,

że Microstrategy posiadała 91 326 Bitcoinów, które nabyła za 2,21 miliarda dolarów, kupując go po średniej jednostkowej cenie 24 214 dolarów. W ostatnich dniach cena Bitcoina lawirowała wokół kwoty 59 000 USD, co oznacza wzrost o 104% w tym roku. Oznacza to też, że wartość posiadanych przez MicroStrategy Bitcoinów wynosi około 5,4 miliarda USD, co stanowi prawie 80% jego obecnej wartości rynkowej wynoszącej około 6,84 miliarda USD. W rezultacie rezultaty finansowe MicroStrategy w coraz większym stopniu koncentrują się na Bitcoinie. Wielu inwestorów kupuje MicroStrategy, aby uzyskać przynajmniej częściową ekspozycję na Bitcoinie. Notowania akcji spółki wzrosły o 84% w ciągu roku do chwili obecnej. Wzrosty te biją na głowę wzrosty indeksów - Dow Jones Industrial Average, S&P 500 czy Nasdaq Composite. W ujęciu 12-miesięcznym wzrost MicroStrategy jest jeszcze bardziej zaskakujący: wartość spółki wzrosła wtedy o 530% w porównaniu ze wzrostem na poziomie 58% w przypadku Dow, 62% w przypadku S&P i prawie 83% w przypadku Nasdaq. Bitcoin natomiast urósł o 573% w ciągu ostatniego roku.

Należy jednak zauważyć,

Reklama

że ze względu na sposób księgowania wartości niematerialnych MicroStrategy nie może uchwycić zysków z inwestycji w Bitcoina, chyba że mowa jest o sprzedaży kryptowaluty. W przeciwieństwie do tego przypadku jeśli wartość Bitcoina spadnie poniżej średniej ceny zakupu, spółka musi odnotować straty, nawet jeśli teraz nie zdaje sobie z tego sprawy i się na to nie zanosi. Mimo ekstremalnego wręcz powiązania tej kryptowaluty z firmą, pominąwszy ten fakt BTIG jest optymistą co do podstawowej działalności MicroStrategy w zakresie oprogramowania i usług IT. W gąszczu informacji dotyczących m.in. edukacyjnej roli Microstrategy mało kto pamięta, że firma tworzy atrakcyjne oprogramowanie do analizy biznesowej, i przechodzi obecnie z modelu licencji produktu w chmurę oraz model abonamentowy z ofertami mobilnym. To istotne kwestie które mogą poprawić dochody firmy i stanowią o sile jej biznesowych fundamentów. Niemniej jednak, spadek wycen Bitcoina może pociągnąć za sobą i spółkę.

Piotr Popęda

Przekierowanie do artykułu

Czytaj więcej