Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Deweloper da zarobić inwestorom. Wysokie oprocentowanie i szansa na dużą płynność

Obligacje dewelopera to może być całkiem niezły pomysł inwestycyjny. Do 13 lutego trwa oferta, która z różnych powodów jest całkiem atrakcyjna, szczególnie w porównaniu do lokat bankowych.

Deweloper da zarobić inwestorom. Wysokie oprocentowanie i szansa na dużą płynność
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News/Echo Investment
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obligacje dewelopera to może być całkiem niezły pomysł inwestycyjny. Do 13 lutego trwa oferta, która z różnych powodów jest całkiem atrakcyjna, szczególnie w porównaniu do lokat bankowych.

 

  • Jakie oprocentowanie długu oferuje Echo Investment?
  • Jaka jest cena obligacji Echo Investment?
  • Czemu propozycja Echo oferuje premię w stosunku do rynku Catalyst?

 

9,85% - tyle wynosi oprocentowanie obligacji dewelopera Echo Investment. Chodzi o serię S, wartość emisji wyniesie 70 mln zł. Na papiery można zapisywać się do 13 lutego br.

Reklama

 

 

Oferta obligacji Echo Investment - szczegóły

Echo Investment to deweloper operujący zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Emituje dług serii S, oprocentowany na bazie WIBOR 6M +4,0%, co daje 9,85%. Zapisy na te papiery trwają do 13 lutego 2024 r.

Reklama

 Wartość emisji to 70 mln zł. Nominalna wartość jednej obligacji wynosi 100 zł, ale realna cena jest uzależniona od dnia zapisu. Im bliżej końca zapisów, tym cena bardziej rośnie.

Wypłata odsetek od tychże papierów ma następować co 6 miesięcy, a termin wykupu zaplanowany jest na 31 stycznia 2028 r.

 

Czytaj również: Podatek od nieruchomości 2024 - zapadł przełomowy wyrok! Kto zapłaci mniej?

 

Reklama

Źródło: Michael / Ström Dom Maklerski

 

Spółce Echo przysługiwać będzie prawo do wcześniejszego wykupu papierów, z którego będzie mogła skorzystać najwcześniej po 12 miesiącach od emisji.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 doszło do redukcji w emisji obligacji Echo. Popyt wyniósł 69,6 mln zł, przy długu o wartości 50 mln zł. Papiery chciało nabyć 565 osób, a redukcja wyniosła 28%.

Obecnie na Catalyst notowanych jest 14 serii obligacji Echo Investment. Papiery mają łączną wartość ponad 1,4 mld zł. Terminy spłaty przypadają na lata 2024-2028.

Reklama

 

Zobacz także: Nowy prezes GPW – zobacz jak chce zmienić rynek kapitałowy

 

Kilka zalet emisji Echo Investment

Czy warto kupić obligacje Echo? Pierwszy rzut oka na oprocentowanie sięgające blisko 10%, w zestawieniu ze średnim oprocentowaniem lokat w okolicach 4%, daje zdecydowane: tak.

Jednak wysokie oprocentowanie to nie jedyna zaleta papierów Echo. Michał Sadrak z portalu Obligacje.pl zwraca uwagę, że Echo Investment sięga po warunki emisji, które ani razu nie zawiodły przy siedmiu poprzednich ofertach kierowanych do inwestorów indywidualnych.

„Pochodzące z zeszłorocznych emisji publicznych papiery ECH0627 oraz ECH1127 wyceniane są na Catalyst z około 3,8 pkt proc. realnej marży. Propozycja składana inwestorom w nowej ofercie zawiera więc w sobie premię z naddatkiem rekompensującą okres spłaty dłuższy o kilka miesięcy. I co nie mniej istotne, udział w emisji pozwala też ominąć niedostatki płynności na rynku wtórnym. Z drugiej strony, na tym ostatnim od czasu do czasu nie brakuje też okazji, by wspomnieć trafiające się transakcje papierami ECH1127 po 96 proc. nominału (ok. 5,0 pkt proc. realnej marży)” – wskazuje Sadrak.

Reklama

 

 

Analityk portalu Obligacje.pl zapewnia, że obecna propozycja Echo oferuje premię w stosunku do rynku Catalyst.

„Docenią to szczególnie inwestorzy o grubszych portfelach, którym może być trudno ulokować wyższe kwoty w giełdowym długu Echa bez większych ustępstw cenowych. Ponadto, oferowane na rynku pierwotnym papiery mają szanse cieszyć się w przyszłości ponadprzeciętną płynnością, ponieważ w emisji uczestniczy więcej niż tylko jeden broker, jak to miało miejsce w kilku poprzednich subskrypcjach” – podkreśla Sadrak.

Reklama

 

Zobacz również: Podatek od nieruchomości 2024 - zapadł przełomowy wyrok! Kto zapłaci mniej?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej