W strukturze pasywów w III kw. 2021 r. zmniejszył się udział zobowiązań deweloperów wobec kontrahentów do ponad 20%, wobec ich narastania w dwóch poprzednich kwartałach (do ponad 33% w II kw. 2021 r.), co wskazuje na poprawę terminowości regulowania zobowiązań wobec podwykonawców projektów. Niedobór wykonawców i wzrost konkurencji w ich pozyskaniu przełożył się na zmniejszenie zatorów płatniczych w relacjach inwestor – wykonawca projektu.
Ponad połowa ankietowanych deweloperów (54% w 2021 r. i 56% w 2020 r.), w tym znacznie więcej małych (63%) niż średnich (36%) i dużych (33%) prowadzi projekty tradycyjnie, samo sprawuje kontrolę nad finansowaniem inwestycji. Mniejsze podmioty, realizując niewielkie projekty, samodzielnie zarządzają finansowaniem projektu.
Jedynie małe podmioty informowały o ograniczeniu działalności deweloperskiej lub braku możliwości jej rozwoju z powodu niewystarczających środków finansowych, co wskazuje na ich słabszą kondycję finansową i potwierdza ostrożność banków w udzielaniu im kredytów. Według oczekiwań z grudnia 2021 r. większość deweloperów zamierza w 2022 r. pozyskać dodatkowe źródła finansowania, w tym 54% podmiotów kredyt deweloperski na realizację inwestycji. Około 35% podmiotów nie zamierza ubiegać się o dodatkowe źródła finansowania. Zdaniem niemal co czwartego dewelopera istnieje wysokie ryzyko, że w 2022 r. wykonawcy projektów mogą mieć problemy z otrzymaniem finansowania.
Drugi rok z rzędu zakończył się wyższą, od oczekiwań, sprzedażą mieszkań na rynku pierwotnym