Kurs bitcoina (BTC/USD, BTC/PLN) spada. KNF nie będzie regulował rynku kryptowalut w Polsce?
Kurs bitcoina nadal nie rośnie. Kiedy doczekamy się wzrostów?

Kurs bitcoina nadal nie rośnie. Kiedy doczekamy się wzrostów?

Kurs bitcoina spadł poniżej kolejnego poziomu.
Kurs bitcoina spadł poniżej 122 000 USD. Obecnie trwa odbicie i za jednego bitcoina płaci się 122 750 USD.
Mimo spadków ETF-y etheru kupują. Wczoraj bilans zakupów i sprzedaży wyniósł 69,1 mln USD. 7 października bilans wyniósł nieco ponad 421 mln USD. Z kolei przez cały poprzedni tydzień fundusze kupiły ether za ok. 1,3 mld USD.
Grayscale zaczyna stake'ować ethery, które posiadają jego ETF-y. Przez 3 dni do pooli stakingowych dodało ponad 1 mln ETH.
Prezes Banku Francji zaapelował o powierzenie nadzoru nad kryptowalutami Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz o zaostrzenie przepisów MiCA dotyczących emisji stablecoinów.
Przemawiając w czwartek na forum ACPR-AMF Fintech w Paryżu, prezes Banku Francji, François Villeroy de Galhau, powiedział, że Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) powinien otrzymać mandat do bezpośredniego nadzorowania emitentów cyfrowych walut w ramach unijnych ram rynków kryptowalut (MiCA):
Wraz z prezesem AMF opowiadam się również za europejskim nadzorem nad emitentami kryptowalut, sprawowanym przez ESMA.
Jego zdaniem poleganie na krajowych regulatorach grozi nierównomiernym egzekwowaniem przepisów UE. Z kolei bezpośredni nadzór ze strony ESMA zapobiegnie arbitrażowi regulacyjnemu i zapewni, że kluczowi gracze będą przestrzegali tych samych standardów, niezależnie od miejsca ich siedziby.
Villeroy de Galhau poruszył też kwestię rosnącego zagrożenia ze strony stablecoinów zabezpieczonych dolarem. Stwierdził, że obecne zezwolenie władz UE na tzw. wielokrotną emisję stablecoinów stanowi problem. W ramach tego systemu firmy mogą emitować ten sam token zarówno w UE, jak i poza nią, utrzymując jedynie częściowe rezerwy.
Francuski urzędnik ostrzega, że dolarowe stablecoiny mogą osłabić euro.
Wpisuje się to w szerszy trend: 19 września wiceprezes Banku Włoch Chiara Scotti też ostrzegała, że model wielokrotnej emisji stablecoinów może podważyć stabilność finansową regionu.
Zaakceptowanie ich pomysłu oznaczałoby, że w Polsce KNF nie będzie regulowała giełd kryptowalut.
Uganda uruchomiła pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) - wszystko w ramach szerszego programu tokenizacji.
Global Settlement Network (GSN), firma z rynku technologii blockchain, nawiązała współpracę z ugandyjskim deweloperem Diacente Group w ramach inicjatywy tokenizacji aktywów o wartości aż 5,5 miliarda USD. Projekt obejmuje również pilotaż CBDC.
Ugandyjskie CBDC, zdigitalizowana wersja ugandyjskiego szylinga, działa w oparciu o licencjonowany blockchain GSN, jest zabezpieczone ugandyjskimi obligacjami skarbowymi i dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej na smartfona.
Nigeria była pierwszym krajem afrykańskim, który wprowadził CBDC w 2021 roku. Kilka innych krajów, takich jak Ghana i Republika Południowej Afryki, również przeprowadziło pilotażowe wdrożenie CBDC. Egipt planuje wprowadzić CBDC w 2030 roku.
Wszystko dzieje się w czasie, gdy kraje zaczynają wycofywać się powoli z modelu CBDC i stawiać na stablecoiny oparte na ich krajowych walutach fiat.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję