Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podatek Belki - absolutny rekord wpływów do budżetu! Na jego likwidację nie ma co liczyć

Wpływy do budżetu z podatku Belki w ubiegłym roku po raz kolejny będą rekordowe, zaś skala wzrostu w stosunku do 2022 roku jest imponująca. I to nawet mimo tego, że nie mamy jeszcze danych za cały 2023 rok. Czy to oznacza, że ogłoszone przez resort finansów plany ograniczenia w opodatkowaniu zysków kapitałowych stoją pod znakiem zapytania?

Podatek Belki - absolutny rekord wpływów do budżetu! Na jego likwidację nie ma co liczyć
eastnews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na skróty:

  • Wpływy do budżetu z tytułu podatku Belki były rekordowe w 20223 roku
  • Kwota jest wyższa o niemal 50 proc. w porównaniu do 2022 roku i to mimo danych za 11 miesięcy (bez grudnia)
  • Rosnące wpływy z podatku od zysków kapitałowych mogą zniechęcić resort finansów do wprowadzania ograniczeń w jego pobieraniu
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę dane na temat wpływów do budżetu z tytułu podatku od zysków kapitałowych za pierwsze jedenaście miesięcy ubiegłego roku. Kwota robi wrażenie nie tylko dlatego, że jest najwyższa w historii, i to mimo niepełnych danych (bez grudnia), ale również dlatego że przebiła dotychczasowy rekord z 2022 roku o niemal połowę. W okresie od stycznia do końca listopada 2023 roku łączne wpływy budżetowe z podatku Belki wyniosły aż 8,51 mld złotych, co oznacza wzrost o 48 proc. w porównaniu z całym 2022 rokiem, który wówczas wyznaczył nowy rekord wpływów z podatku od zysków kapitałowych.

Już teraz wiadomo, że łączna wysokość należnego podatek Belki będzie wyższa niż prognozowane wpływy z tego tytułu do budżetu - miała ona bowiem wynieść 8,378 mld złotych.

Reklama

 

Kompletne dane za ubiegły rok, wraz z podziałem na źródła wpływów z podatku, będą znane dopiero w marcu, można jednak podejrzewać, że do nowego rekordu przyczyniły się przede wszystkim wpływy z podatku Belki odprowadzanego z lokat bankowych, czemu sprzyjały wysokie stopy procentowe i tym samym wyższe kwoty odsetek do opodatkowania. Nie bez znaczenia pozostaje również bardzo dobry ubiegły rok na warszawskiej giełdzie, który upłynął pod znakiem hossy i ponad 36 proc. wzrostu indeksu szerokiego rynku WIG.

 

Dla porównania, w całym 2022 roku wpływy z tytułu podatku Belki wyniosły 5,7852 mld złotych i wówczas wyznaczyły nowy historyczny rekord, przebijając wynik z 2021 roku o 38 proc.

Mimo tego, że dynamika wzrostu wpływów z podatku Belki w 2022 roku była imponująca, a sama kwota najwyższa w historii, to podatek od zysków kapitałowych stanowił zaledwie niecałe 8,5 proc. całkowitych wpływów z PIT, był więc marginalny z perspektywy budżetu.

Reklama

W szerszej perspektywie podatek Belki odpowiadał za 1,14 proc. wszystkich dochodów do budżetu państwa w 2022 roku.

 

Czytaj również: Podatek Belki - minister zabiera głos w sprawie zmian

 

Informacje o rekordowych wpływach z tytułu podatku Belki w ubiegłym roku nie są specjalnym zaskoczeniem, ponieważ od co najmniej kilku miesięcy było wiadomo, że zeszłoroczny wynik będzie najwyższym w historii (w pierwszej połowie 2023 roku wpływy z podatku Belki wyniosły niecałe 5,4 mld PLN, wobec niecałych 5,8 mld PLN w całym 2022 r.).

W tym kontekście ciekawe są jednak zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące planowanych zmian, mających na celu obniżenie, a nawet częściowe zwolnienie z podatku Belki - czy w obliczu napiętego budżetu i regularnie rosnących wpływów z podatku wprowadzonego „na chwilę” ponad 20 lat temu resort finansów zdecyduje się na ograniczenie jednego ze źródeł dochodów do budżetu?

Reklama

 

Czytaj również: Koniec samowolki w spółkach Skarbu Państwa! Jest zawiadomienie do prokuratury

 

Minister Finansów Andrzej Domański kilkanaście dni temu zapewniał, że: „Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny, tak, żeby banki, biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć”. Projekt zmian w podatku Belki mamy poznać już w lutym.

 

Reklama

 

Co ciekawe, nieco później Domański wspomniał również o „progach podatkowych” dla podatku od zysków kapitałowych, choć początkowa propozycja Koalicji Obywatelskiej zakładała preferencyjne częściowe zwolnienie z 19 proc. podatku Belki. Miało ono dotyczyć zysków z oszczędności i inwestycji do kwoty 100 000 PLN rocznie, ale tylko w przypadku instrumentów i produktów finansowych utrzymywanych dłużej niż 12 miesięcy. To zaś w praktyce oznaczałoby zwolnienie z opodatkowania większości oszczędzających i inwestorów indywidualnych.

 

Czytaj również: Ani grosza do budżetu! Gigantyczna strata NBP oficjalnie potwierdzona

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej