Kurs bitcoina (BTC/USD, BTC/PLN) spadł przez Microsoft? Nastrojów nie ratuje zamieszanie w Kongresie
Za nami kolejna fala spadków na rynku kryptowalut. Czy przyczyną były spadki na Wall Street?

Za nami kolejna fala spadków na rynku kryptowalut. Czy przyczyną były spadki na Wall Street?

Kurs bitcoina ponownie spada.
Kurs bitcoina spadł do nieco ponad 81 000 USD. Obecnie cena wynosi 82 700 USD, ale w szerszej perspektywie byki coraz bardziej oddalają się od 90 000 USD.
ETF-y wczoraj głównie sprzedawały. Bilans zakupów i sprzedaży wyniósł -817 mln USD.
Co się stało? Przez ostatnią dobę spadki „sponsorował” Microsoft, którego akcje mocno spadały.
Wydaje się wysoce prawdopodobne, że skala spadków na walorach Microsoftu całkowicie zaskoczyła algorytmy zarządzania ryzykiem w największych funduszach inwestycyjnych. Modele typu Value at Risk prawdopodobnie nie uwzględniały scenariusza, w którym tak stabilny i fundamentalnie mocny walor traci ponad jedną dziesiątą wartości w trakcie jednej sesji. Jest możliwe, że ta anomalia statystyczna uruchomiła automatyczne zlecenia sprzedaży w celu ochrony kapitału, co jedynie pogłębiło spiralę przeceny. Fundusze hedgingowe oraz duże instytucje finansowe mogły zostać zmuszone do natychmiastowego uzupełnienia depozytów zabezpieczających. W sytuacji, gdy dźwignia finansowa jest nadmiernie wykorzystywana, a główny składnik portfela gwałtownie traci na wartości, następuje zjawisko margin call.
Konsekwencje problemów z płynnością wydają się rozlewać na wszystkie klasy aktywów bez wyjątku. Obserwujemy klasyczny mechanizm, w którym inwestorzy nie sprzedają tego, co chcą, ale to co mogą upłynnić najszybciej, aby pokryć zobowiązania.
- opisywał w swoim poście Daniel Kostecki z CMC Markets.
Nie jest więc tak, że inwestorzy chcieli sprzedawać BTC - zostali do tego przymuszeni.
Zobacz także: Kurs bitcoina (BTC/USD, BTC/PLN) rośnie w oczekiwaniu na decyzję Fedu. Najgorsze za nami?
Ether także tanieje. Obecnie za 1 ETH płaci się 2730 USD. W nocy cena odbiła dopiero przy 2678 USD.
Na rynku etherowych ETF-ów także dominowały wyprzedaże.
Czwartek nie był zresztą dobrym dniem dla kryptowalut. W Komisji Rolnictwa Senatu USA udało się przegłosować CLARITY Act, ale przy zerowym poparciu senatorów z Partii Demokratycznej. Oznacza to, że projekt ustawy w obecnej formie popiera tylko Partia Republikańska, co może oznaczać potencjalne problemy przy głosowaniu ogólnym (zakładając jakiś sprzeciw w obozie Republikanów, którzy mają w izbie wyższej większość).
Oficjalnym powodem sprzeciwu Demokratów jest to, że Partia Republikańska nie chciała dodać do dokumentu „poprawki etycznej”.
Tłumaczył to senator Cory Booker, Demokrata z New Jersey.
To absurd, że prezydent Stanów Zjednoczonych i jego rodzina zarobili miliardy dolarów na tej branży [kryptowalut] i wciąż próbują stworzyć ramy prawne bez etyki, które zapobiegłyby tego rodzaju rażącej korupcji w naszym kraju, podważającej demokrację
- dodał.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w piątek, że nominuje byłego członka zarządu Rezerwy Federalnej, Kevina Warsha, na następcę Jerome'a Powella na stanowisku prezesa amerykańskiego banku centralnego.
Trump powiedział, że zna Warsha od dawna i „nie ma wątpliwości”, że przejdzie on do historii jako „jeden z WSPANIAŁYCH prezesów Rezerwy Federalnej, być może najlepszy”.
Warsh jest optymistycznie nastawiony do bitcoina. Podczas lipcowej dyskusji zorganizowanej przez Hoover Institution, powiedział, że bitcoin nie osłabi zdolności Fedu do sterowania gospodarką.
Skoro Trump postawił na Warsha, możemy zakładać, że ten będzie dążył do cięcia stóp procentowych.
Nominacja będzie wymagała jeszcze zatwierdzenia jej przez Senat USA.
Zobacz także: Drastyczne spadki Microsoftu. USA zaatakują Iran? Fed nie tnie. Dane S&P 500, Nasdaq i Dow Jones
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję