Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,99-0,15%
CHF / PLN4,42-0,10%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08-0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

TFI

Co to jest TFI?

TFI, czyli Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, to organ funduszu inwestycyjnego, który ma prawo do zarządzania nim i reprezentowania go. Polskie prawo konkretnie określa, jakie firmy, spełniając określone wymogi, mogą posługiwać się nazwą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych czy też skrótem TFI. Wymogi kwalifikacyjne są skonstruowane logicznie i dość jasno. Po pierwsze, musi to być spółka akcyjna (w praktyce z reguły notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych). Po drugie, musi to być spółka polska, której prezesem jest osoba posiadająca polskie obywatelstwo, a siedziba i główna działalność zlokalizowana jest na terenie państwa. Po trzecie, spółka taka musi przejść procedura weryfikacyjną w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po czwarte, przedmiotem działalności spółki musi być wyłącznie tworzenie i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Spółka akcyjna nie może mieć w statusie ewidencji gospodarczej innych przedmiotów działalności na rynku. Piątym i ostatnim kryterium jest posiadanie przez spółkę akcyjną minimalnego kapitału zakładowego, stanowiącego swoiste zabezpieczenie wykonywanej działalności przez spółkę jako Towarzystwa. Obowiązkowa wysokość TFI jest zróżnicowana i podlega indywidualnej wycenie. Jej ramy są jednak sztywne i wynoszą równowartość od 125 do 730 tysięcy euro. Jak więc widać, od strony prawnej TFI jest bardzo dobrze zaprojektowaną przez ustawodawcę działalnością o typowym charakterze wolnorynkowym. Definiując Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych można się zresztą powołać na samą „Ustawę o funduszach inwestycyjnych”, które stwierdza, że fundusz inwestycyjny to „instytucja wspólnego inwestowania”.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w Polsce

Pierwsze Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w Polsce powstało już w 1992 roku, a więc niedługo po okresie transformacji ustrojowej. Spółki działają w taki sposób, że zarządzający funduszami, zatrudnieni przez TFI, pobierają od swoich klientów pieniądze, który zgodnie z ich życzeniem inwestują w wybrane przez siebie i uznane za korzystne instrumenty finansowe. Mechanizm działania oparty jest więc na mechanizmie obopólnej wygranej. Klient wpłaca dany kapitał do TFI, a ten go pomnaża. Część z zysków po udanej operacji finansowej przeznacza dla siebie jako prowizję za wykonaną działalność, część z kolei wypłaca klientowi. W takim więc scenariuszu nie będzie przesadą powiedzieć, że każdy wygrywa. Metoda ta jest jednak niczym obosieczny miecz – w przypadku pogorszenia się koniunktury lub po prostu spadku z jakiejś innej przyczyny wartości wybranego instrumentu finansowego stracić może zarówno wybrane Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, jak i jego klient. Należy o tym pamiętać, ponieważ powszechnie utarło się skojarzenie TFI z rachunkiem gwarantującym pewne zyski. Tak niestety nie jest.

Wycena funduszy TFI

W skład podstawowego podziału rodzaju funduszy inwestycyjnych, prowadzonych przez TFI, wchodzą fundusze inwestycyjne otwarte i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, a także szereg instrumentów finansowych mieszanych, dłużnych i otwartych. Wycena funduszy TFI uzależniona jest więc od tego, jakim instrumentem finansowym jesteśmy konkretnie zainteresowani. Ogólna wycena i opłacalność funduszy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych jest jednak spore. Przy wyborze odpowiedniego instrumentu pamiętajmy o możliwości jego zamiany (w ramach funduszu nazywa się to aktywnym inwestowaniem) – jeżeli widzimy, ze koniunktura się polepsza, to nic nie stoi na przeszkodzie w zamianie posiadanego funduszu np. pieniężnego na fundusz akcji.

Akcje TFI

Działalność TFI dotyczy obrotu papierami wartościowymi, bonami skarbowymi, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, akcjami, lokatami oraz innymi instrumentami rynku finansowego (nie uwzględniając wszystkich instrumentów pochodnych). Fundusze akcji, jak np. NN Akcji czy PKO Akcji to fundusze, które inwestuje finanse głównie rynki akcji. W zależności od polityki inwestycyjnej funduszu (dane na ten temat są jawne) są to rynki zagraniczne lub akcje spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ze względu na to, że są to fundusze w formie „parasola”, to ich wartość uzależniona jest mocno od koniunktury giełdowej.