Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek kryptowalut: adopcja cyfrowych walut w niemal wszystkich branżach, rekordowe wolumeny! - ten rok przejdzie do historii

|
selectedselectedselected
Rynek kryptowalut: adopcja cyfrowych walut w niemal wszystkich branżach, rekordowe wolumeny! - ten rok przejdzie do historii | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Odliczanie do zamknięcia ostatniej świecy w 2021 roku
  • Coraz wyższa korelacja z rynkami tradycyjnymi
  • Rekordowe wolumeny obrotu giełd

 

Odliczanie do zamknięcia ostatniej świecy w 2021 roku

Miniony rok przejdzie do historii jako rok szerokiej adopcji kryptowalut. Pomimo kilku gwałtownych wyprzedaży, rynek kryptowalutowy odnotował znaczny wzrost, przyciągając miliardy dolarów kapitału i odnotowując wysoki wzrost popularności wśród inwestorów. W ujęciu rok do roku, skumulowana kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła trzykrotnie, z 760 mld dolarów na dzień 1 stycznia do 2,2 bln dolarów 30 grudnia 2021 roku.

Kapitalizacja rynku osiągnęła najwyższy poziom 10 listopada i wyniosła prawie 3 bln dolarów

Tego samego dnia Bitcoin osiągnął rekordową cenę w okolicach 68 tys. dolarów. Altcoiny zanotowały ogromny napływ kapitału, który zmniejszył dominację Bitcoina prawie o połowę. Jeszcze na początku roku największa kryptowaluta dominowała w 72 proc., natomiast rok zakończy na poziomie około 40 proc. udziału w kapitalizacji rynkowej.

 

Reklama

 

Coraz wyższa korelacja z rynkami tradycyjnymi

Miniony rok przejdzie do historii jako rok adopcji rynku kryptowalut w niemal wszystkich branżach

Firmy z różnych sektorów coraz częściej akceptowały różne aktywa cyfrowe jako środek płatniczy, a Bitcoin został uznany za prawny środek płatniczy przez Salwador. Wprowadzono także nowe instrumenty pochodne i powiązane z krypto aktywami produkty inwestycyjne. Wszystko to ułatwiło inwestorom zaangażowanie się w przestrzeń kryptowalutową, zwłaszcza w przypadku dużych firm instytucjonalnych.

Wzrosła też korelacja między tradycyjnymi rynkami finansowymi a rynkami aktywów cyfrowych. Było to szczególnie widoczne podczas ostatnich spadków, wynikających z obaw związanych z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron czy zacieśnieniem polityki monetarnej banków centralnych.

Rok 2022 niesie ze sobą wiele zagrożeń

Główne światowe indeksy giełdowe nadal notowane są w pobliżu rekordowo wysokich poziomów z rosnącym ryzykiem spowolnienia i potencjalnej wyprzedaży. Omikron może stanowić niebezpieczeństwo, którego rynki nie mogą zignorować. Niektóre kraje już wprowadzają kolejne ograniczenia i restrykcje w celu zahamowania transmisji wirusa. Dodatkowo amerykański bank centralny (FED) potwierdził plany przyspieszenia taperingu od marca i trzech podwyżek stóp procentowych w 2022 roku. Wiele krajów wprowadza nowe regulacje dotyczące kryptowalut, które mogą ograniczyć przepływy pieniężne. Są to główne wyzwania dla generowania zwrotów z kryptowalut w nadchodzącym roku, które inwestorzy powinni wziąć pod uwagę.

Reklama

 

Rekordowe wolumeny obrotu giełd

Scentralizowane giełdy kryptowalutowe odnotowały ponad 14 bln dolarów wolumenu obrotu w roku 2021. Liczba ta stanowi ogromny wzrost o 689 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Znaczne wzrosty wolumenu odnotowały również zdecentralizowane giełdy z wynikiem ponad 1 bln dolarów, co stanowi 858 proc. wzrost rok do roku.

 

 

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda 

Reklama

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji. 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Bitpanda

Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama

Czytaj dalej