Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Orlen zaprezentował nową strategię. To planuje osiągnąć do 2035

Grupa Orlen zaprezentowała dzisiaj nową strategię, która określa kluczowe cele koncernu na najbliższą dekadę. Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu podkreślił, że dokument ma charakter przełomowy, wskazując na kluczowe wyzwania i dynamiczne zmiany zachodzące w branży. „To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy”, powiedział. Co planuje Orlen? Jak zareagowała na to giełda? 

Orlen zaprezentował nową strategię. To planuje osiągnąć do 2035
Wojciech Olkusnik/East News
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Orlen mówi o ambitnych planach
    1. Główne cele operacyjne do 2035 roku
      1. Dekarbonizacja aktywów i transformacja energetyczna
        1. „To największy program rozwojowy w historii polskiej energii”
          1. Jak zareagowała giełda i rynek?
            • Strategia Orlenu opiera się na dekarbonizacji aktywów i transformacji energetycznej oraz budowie integracji spółek wewnątrz grupy
            • Skumulowane nakłady inwestycyjne do 2035 roku mogą wynieść od 350 do 380 mld PLN

             

            Orlen mówi o ambitnych planach

            Orlen przedstawił strategię do 2035 roku pod hasłem „Energia jutra zaczyna się dziś”. Polski koncern przekazał, że wdrożenie zawartych w niej inicjatyw strategicznych pozwoli na transformację w kierunku „zintegrowanej, zdywersyfikowanej i odpornej na cykle gospodarcze organizacji”. 

            Ponadto, wśród ambicji Grupy Orlen wymieniono zapewnienie stabilnego tempa wzrostu zysku operacyjnego i regularnej wypłaty rosnącej dywidendy

            Strategia przewiduje, że skumulowane nakłady inwestycyjne z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld PLN, z czego od 270 do 290 mld PLN stanowią nakłady o „elastycznym charakterze”, umożliwiając aktywne zarządzanie budżetem inwestycyjnym. 

            Na następne 10 lat Orlen zapowiada również zwiększenie wydobycia gazu ziemnego w Norwegii, Polsce i Ameryce Północnej oraz kontrakty handlowe.  

             

            Reklama

            Zobacz również: GPW celuje w oszczędności Polaków? Nowa strategia na lata 2025-2027

             

            Główne cele operacyjne do 2035 roku

            Kierunki transformacji Grupy Orlen zostały podzielone na cztery segmenty: Upstream & Supply, Downstream, Energy oraz Consumers & Products

            Kluczowym trendem i kierunkiem rozwoju w segmencie Upstream & Supply jest rola gazu jako paliwa przejściowego, a także zapewnienie dostaw nośników energii umożliwiających długoterminowy rozwój gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne

            W segmenencie Downstream Orlen planuje dekarbonizację transportu w połączeniu z utrzymującym się popytem na paliwa płynne. Przewidziano również transformację koszyka paliw Grupy Orlen w kierunku większego udziału energii odnawialnej w transporcie.

            Orlen skupia się również na zapotrzebowaniu na zeroemisyjne źródła energii. Oznacza to wspieranie dekarbonizacji sektora energetycznego poprzez inwestycje w OZE, magazyny energii, SMR i CCGT.

            Reklama

            Koncern przewiduje orientację na klienta, którego potrzeby skupiają się wokół dostępnej i przystępnej cenowo energii. W dokumencie wspomniano również o integracji i cyfryzacji usług. 

            Ponadto, ambicjami Orlenu są również: 

            • zapewnienie stabilnego tempa wzrostu zysku operacyjnego EBITDA LIFO z 53 do 58 mld PLN w 2035 roku. Skumulowany zysk operacyjny EBITDA LIFO w latach 2025-2035 ma wynieść od 500 do 550 mld PLN
            • regularne dzielenie się zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy. Progresywna polityka dywidendowa zakłada coroczny wzrost dywidendy gwarantowanej o 0,15 PLN na jedną akcję. Poziom dywidendy gwarantowanej w 2025 roku zostanie podwyższony z 4,30 do 4,50 PLN na jedną akcję.

             

            Dekarbonizacja aktywów i transformacja energetyczna

            Strategia Orlenu skupia się na zielonej transformacji, która zakłada m.in.: 

            • ograniczenie emisji dwutlenku węgla w ujęciu absolutnym o 25% w segmentach Upstream & Supply oraz Downstream w zakresach 1 i 2, do poziomu 12,5 mln ton CO2e;
            • zredukowanie intensywności emisji dwutlenku węgla w segmencie Energy o 55%, do poziomu 170 kg CO2e/MWh;
            • obniżenie intensywności emisji dwutlenku węgla (NCI) o 15%, do poziomu 67 g CO2e/MJ.

            Ponadto, przekazano również, że do końca 2030 roku planowane jest zakończenie produkcji energii elektrycznej z węgla. Do 2035 roku natomiast Orlen planuje pełne odejście od produkcji energii z aktywów węglowych w ciepłownictwie.

             

            Reklama

            Zobacz również: Inflacja uderzy, winny wzrost płacy minimalnej. To realny scenariusz

             

            „To największy program rozwojowy w historii polskiej energii”

            Podczas prezentacji strategii „Energia jutra zaczyna się dziś” Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu podkreślił znaczenie nie tylko działań zawartych w nowych celach koncernu, ale także ich realnych odbiorców. 

            „Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 mld zł. To największy program rozwojowy w historii polskiej energii. Wdrażamy strategię, która jest ambitna i odpowiedzialna. To nasze zobowiązanie wobec klientów, a więc również wszystkich Polaków. W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy”, powiedział prezes Orlenu. 

             

            Jak zareagowała giełda i rynek?

            Giełda na publikację planów Orlenu zareagowała niemal natychmiastowo. Cena akcji Orlen spadła z poziomu 50,70 PLN do okolic nawet 47 PLN. Aktualnie sytuacja ustabilizowała się w okolicach 49 złotych.  

            Reklama

             

            Wykres. Cena akcji Orlenu

            orlen zaprezentowal nowa strategie to planuje osiagnac do 2035 grafika numer 1orlen zaprezentowal nowa strategie to planuje osiagnac do 2035 grafika numer 1

            Źródło: TradingView

            Nietypowa data publikacji strategii, a więc w trakcie sesji giełdowej spotkała się z krytyką inwestorów. 

            „Wychodzi na to, że strategia Orlenu zostanie opublikowana w trakcie sesji skoro dzisiaj jest jej prezentacja i conf call. Powiedzmy to otwarcie: Jest to niepoważne działanie, które nie ma nic wspólnego z budowaniem zaufania do rynku kapitałowego. Premiuje ono algorytmy vs inwestorzy long only, szczególnie retail”, napisał jeszcze przed publikacją jeden z użytkowników X. 

            Reklama

            „Zmienili publikacje raportów okresowych na "po sesji", żeby było więcej czasu na zapoznanie się z wynikami. Pytanie czy na ogarnięcie raportu kwartalnego trzeba wielu godzin, a wieloletniej strategii wystarczą sekundy”, czytamy dalej na platformie X. 

            Przypomnijmy, że przyjętą praktyką na giełdzie jest publikacja kluczowych informacji po sesji giełdowej, tak aby każdy mógł spokojnie zapoznać się z wiadomościami przed rozpoczęciem kolejnej sesji. Podwyższona zmienność nie powinna zatem nikogo dziwić. 

             

            Zobacz również: Monopolista na rynku „elektryków”. Agresywna strategia przynosi rezultaty


            Oliwia Róża Serwa

            Oliwia Róża Serwa

            Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

            Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


            Tematy

            orlen

            Orlen strategia

            strategia Orlenu

            Orlen plany do 2035

            sektor energetyczny w polsce

            Ireneusz Fąfara

            Prezes Orlenu

            prezentacja Orlenu

            energetykagaz ziemny orlen dywidenda orlen akcje
            komentarze

            Komentarze

            Sortuj według:  Najistotniejsze

            • Najnowsze
            • Najstarsze

            Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

            Reklama
            Reklama