- Strategia Orlenu opiera się na dekarbonizacji aktywów i transformacji energetycznej oraz budowie integracji spółek wewnątrz grupy
- Skumulowane nakłady inwestycyjne do 2035 roku mogą wynieść od 350 do 380 mld PLN
Orlen mówi o ambitnych planach
Orlen przedstawił strategię do 2035 roku pod hasłem „Energia jutra zaczyna się dziś”. Polski koncern przekazał, że wdrożenie zawartych w niej inicjatyw strategicznych pozwoli na transformację w kierunku „zintegrowanej, zdywersyfikowanej i odpornej na cykle gospodarcze organizacji”.
Ponadto, wśród ambicji Grupy Orlen wymieniono zapewnienie stabilnego tempa wzrostu zysku operacyjnego i regularnej wypłaty rosnącej dywidendy.
Strategia przewiduje, że skumulowane nakłady inwestycyjne z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld PLN, z czego od 270 do 290 mld PLN stanowią nakłady o „elastycznym charakterze”, umożliwiając aktywne zarządzanie budżetem inwestycyjnym.
Na następne 10 lat Orlen zapowiada również zwiększenie wydobycia gazu ziemnego w Norwegii, Polsce i Ameryce Północnej oraz kontrakty handlowe.
Zobacz również: GPW celuje w oszczędności Polaków? Nowa strategia na lata 2025-2027
Główne cele operacyjne do 2035 roku
Kierunki transformacji Grupy Orlen zostały podzielone na cztery segmenty: Upstream & Supply, Downstream, Energy oraz Consumers & Products.
Kluczowym trendem i kierunkiem rozwoju w segmencie Upstream & Supply jest rola gazu jako paliwa przejściowego, a także zapewnienie dostaw nośników energii umożliwiających długoterminowy rozwój gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne.
W segmenencie Downstream Orlen planuje dekarbonizację transportu w połączeniu z utrzymującym się popytem na paliwa płynne. Przewidziano również transformację koszyka paliw Grupy Orlen w kierunku większego udziału energii odnawialnej w transporcie.
Orlen skupia się również na zapotrzebowaniu na zeroemisyjne źródła energii. Oznacza to wspieranie dekarbonizacji sektora energetycznego poprzez inwestycje w OZE, magazyny energii, SMR i CCGT.
Koncern przewiduje orientację na klienta, którego potrzeby skupiają się wokół dostępnej i przystępnej cenowo energii. W dokumencie wspomniano również o integracji i cyfryzacji usług.
Ponadto, ambicjami Orlenu są również:
- zapewnienie stabilnego tempa wzrostu zysku operacyjnego EBITDA LIFO z 53 do 58 mld PLN w 2035 roku. Skumulowany zysk operacyjny EBITDA LIFO w latach 2025-2035 ma wynieść od 500 do 550 mld PLN.
- regularne dzielenie się zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy. Progresywna polityka dywidendowa zakłada coroczny wzrost dywidendy gwarantowanej o 0,15 PLN na jedną akcję. Poziom dywidendy gwarantowanej w 2025 roku zostanie podwyższony z 4,30 do 4,50 PLN na jedną akcję.
Dekarbonizacja aktywów i transformacja energetyczna
Strategia Orlenu skupia się na zielonej transformacji, która zakłada m.in.:
- ograniczenie emisji dwutlenku węgla w ujęciu absolutnym o 25% w segmentach Upstream & Supply oraz Downstream w zakresach 1 i 2, do poziomu 12,5 mln ton CO2e;
- zredukowanie intensywności emisji dwutlenku węgla w segmencie Energy o 55%, do poziomu 170 kg CO2e/MWh;
- obniżenie intensywności emisji dwutlenku węgla (NCI) o 15%, do poziomu 67 g CO2e/MJ.
Ponadto, przekazano również, że do końca 2030 roku planowane jest zakończenie produkcji energii elektrycznej z węgla. Do 2035 roku natomiast Orlen planuje pełne odejście od produkcji energii z aktywów węglowych w ciepłownictwie.
Zobacz również: Inflacja uderzy, winny wzrost płacy minimalnej. To realny scenariusz
„To największy program rozwojowy w historii polskiej energii”
Podczas prezentacji strategii „Energia jutra zaczyna się dziś” Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu podkreślił znaczenie nie tylko działań zawartych w nowych celach koncernu, ale także ich realnych odbiorców.
„Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 mld zł. To największy program rozwojowy w historii polskiej energii. Wdrażamy strategię, która jest ambitna i odpowiedzialna. To nasze zobowiązanie wobec klientów, a więc również wszystkich Polaków. W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy”, powiedział prezes Orlenu.
Jak zareagowała giełda i rynek?
Giełda na publikację planów Orlenu zareagowała niemal natychmiastowo. Cena akcji Orlen spadła z poziomu 50,70 PLN do okolic nawet 47 PLN. Aktualnie sytuacja ustabilizowała się w okolicach 49 złotych.
Wykres. Cena akcji Orlenu

Źródło: TradingView
Nietypowa data publikacji strategii, a więc w trakcie sesji giełdowej spotkała się z krytyką inwestorów.
„Wychodzi na to, że strategia Orlenu zostanie opublikowana w trakcie sesji skoro dzisiaj jest jej prezentacja i conf call. Powiedzmy to otwarcie: Jest to niepoważne działanie, które nie ma nic wspólnego z budowaniem zaufania do rynku kapitałowego. Premiuje ono algorytmy vs inwestorzy long only, szczególnie retail”, napisał jeszcze przed publikacją jeden z użytkowników X.
„Zmienili publikacje raportów okresowych na "po sesji", żeby było więcej czasu na zapoznanie się z wynikami. Pytanie czy na ogarnięcie raportu kwartalnego trzeba wielu godzin, a wieloletniej strategii wystarczą sekundy”, czytamy dalej na platformie X.
Przypomnijmy, że przyjętą praktyką na giełdzie jest publikacja kluczowych informacji po sesji giełdowej, tak aby każdy mógł spokojnie zapoznać się z wiadomościami przed rozpoczęciem kolejnej sesji. Podwyższona zmienność nie powinna zatem nikogo dziwić.
Zobacz również: Monopolista na rynku „elektryków”. Agresywna strategia przynosi rezultaty
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję