Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

GPW celuje w oszczędności Polaków? Nowa strategia na lata 2025-2027

Rada nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zatwierdziła kierunki rozwoju grupy kapitałowej GPW na lata 2025-2027. Wśród komplementarnych priorytetów znalazł się rozwój rynku kapitałowego i budowa wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy – przy wsparciu nowoczesnej technologii. 

GPW celuje w oszczędności Polaków? Nowa strategia na lata 2025-2027
Anita Walczewska/East News
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Giełda zapowiada nowoczesne produkty i usługi na rynku finansowym i aktywów cyfrowych
  • Strategia zawiera informacje nt. wzmacniania działań w ramach zrównoważonego rozwoju GPW
  • Ogłoszono również program rozwoju przywództwa łączący kobiety liderki ze spółkami notowanymi na GPW poszukującymi talentów na stanowiska zarządcze i menedżerskie

 

Oszczędności Polaków atrakcyjne dla GPW? 

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiła strategię rozwoju na lata 2025-2027. Jak wynika z zawartych w niej informacji, Polacy trzymają swoje oszczędności z dala od światła dziennego:  

Polska ma jeden z najwyższych w UE udział gotówki i depozytów bankowych w aktywach finansowych gospodarstw domowych, a jednocześnie jeden z najniższych udziałów inwestycji na rynku kapitałowym”, czytamy.

Dowiadujemy się również, że 53% oszczędności gospodarstw domowych w Polsce jest zgromadzonych w gotówce i na depozytach bankowych, przy średniej w Unii Europejskiej na poziomie 31%. 

Przy aktywach finansowych gospodarstw domowych w Polsce przekraczających 3 bln PLN, zrównanie udziału gotówki i depozytów do średniej unijnej uwolniłoby środki o wartości ponad 600 mld PLN, wynika z komunikatu.

Reklama

Jego obniżenie do poziomu obserwowanego w Szwecji, kraju będącego przykładem dobrze rozwiniętego rynku kapitałowego, mogłoby z kolei uwolnić około 1,2 bln PLN dodatkowych środków na inwestycje, w tym także na rynku kapitałowym, podała GPW.

Ponadto, GPW przekazała, że poziom aktywów funduszy emerytalnych i inwestycyjnych w Polsce pozostaje na jednym z najniższych poziomów w Europie, wielokrotnie niższym niż w krajach o najbardziej rozwiniętych rynkach kapitałowych.

Obszary zainteresowań GPW

W dokumencie czytamy również o głównych obszarach zainteresowań GPW na kolejne lata.

Wśród nich znalazły się proaktywne działania na rzecz rozwoju rynku kapitałowego we współpracy z jego uczestnikami, wzrost liczby firm pozyskujących kapitał przez giełdę, aktywne wsparcie emitentów, czy zwiększenie i aktywizacja krajowej bazy inwestorów indywidualnych

Czytamy również o edukacji finansowej, promocji i budowie zaufania do rynku kapitałowego, a także zwiększeniu roli Warszawy jako regionalnego i europejskiego centrum finansowego.

W segmencie rozwoju portfela usług i produktów GPW zapowiada zwiększenie dostępności produktów długoterminowego inwestowania dla klientów detalicznych. Ma się to odbyć m.in. poprzez ETF, REIT i instrumenty dłużne. 

Reklama

W przypadku ETF celem jest rozwój oferty produktowej i promowanie instrumentów opartych o krajowe indeksy.

Dla REIT przewidziano wsparcie we wprowadzaniu rozwiązań stanowiących alternatywę dla inwestowania w nieruchomości.

Giełda chce również rozwijać instrumenty dłużne – obligacje i listy zastawne o parametrach dostosowanych do inwestorów detalicznych.

Z dokumentu wynika, że dla GPW ważne jest również zwiększenie płynności w segmencie małych i średnich spółek. Zapowiedziano również dostęp do globalnych inwestycji poprzez GlobalConnect oraz aktywa cyfrowe, w tym rozwój tokenizacji aktywów niefinansowych. 

Zobacz również: Studenac odwołał ofertę publiczną. Nie zadebiutuje na GPW

Dywidenda częściej niż raz w roku?

Od oferty publicznej GPW wypłaciła w sumie 1,35 mld PLN w dywidendach. W dokumencie zawarto informację o „propozycji wypłaty dywidendy częściej niż raz w roku”. 

Reklama

Ponadto, czytamy, że intencją zarządu GPW jest rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłat dywidend na poziomie 60-80% skonsolidowanego zysku netto grupy GPW za dany rok obrotowy.

GPW koncentruje się na wzroście przychodów

Ambicje finansowe grupy GPW do 2027 roku obejmują przychody +6-8% (wzrost średniorocznie w latach 2024-2027), koszty operacyjne CAGR +4-6% (w latach 2024-2027), EBITDA CAGR +8-12% (w latach 2024-2027), wskaźnik Cost/Income ok. 65% w 2027 roku, natomiast wskaźnik ROE ok. 18% w 2027 roku. 

gpw celuje w oszczednosci polakow nowa strategia na lata 2025 2027 grafika numer 1gpw celuje w oszczednosci polakow nowa strategia na lata 2025 2027 grafika numer 1

Źródło: Grupy Kapitałowa GPW

Zobacz również: CEO Amazona sprzedał akcje o wartości ponad 4 mln USD. Pracownicy niezadowoleni z polityki firmy


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Redaktor FXMAG.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama