Liczba miejsc pracy poza rolnictwem wzrosła w USA w grudniu o 199 tys., tj. znacznie mniej niż oczekiwano. To drugi z rzędu miesiąc negatywnej niespodzianki. Słabszy przyrost zatrudnienia może wiązać się z ograniczonym dostępem do pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, a jednocześnie z rozpędzającą się kolejną falą koronawirusa ograniczającą popyt na pracę w sektorze usług.
Pomimo wolniejszego wzrostu zatrudnienia, stopa bezrobocia spadła do 3,9% z 4,2% miesiąc wcześniej
Wzrosła też stopa aktywności zawodowej, choć w skali mniejszej niż przed miesiącem, co wpisuje się w obraz ograniczeń podażowych na rynku pracy. Presja płacowa pozostaje natomiast silna. Płaca godzinowa wzrosła w grudniu o 0,6% m/m, a więc bardziej niż oczekiwano. W naszej ocenie opublikowane dane nie zmieniają oczekiwań co do polityki pieniężnej w USA, która będzie zacieśniania w tym roku.
Inflacja HICP w strefie euro w grudniu najwyższa w historii
Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w grudniu według wstępnych danych do 5,0% r/r z 4,9% r/r w listopadzie, tj. do najwyższej wartości w historii unii walutowej. Dane te okazały się wyższe od konsensusu prognoz, który wynosił 4,7% r/r. Za nasilenie inflacji odpowiada przyspieszenie wzrostu cen żywności, alkoholu i tytoniu – do 3,2% r/r z 2,2% r/r w listopadzie. Wpływ tego czynnika okazał się większy niż spowolnienia wzrostu cen energii do 26,0% r/r z 27,5% r/r przed miesiącem. Indeks bazowy pozostał na poziomie z listopada wynoszącym 2,6% r/r (najwyższym w historii). Pomimo niespodzianki w górę dane za grudzień nie wpływają zasadniczo na scenariusz inflacji i polityki pieniężnej w strefie euro w 2022 r.
W II połowie br. inflacja HICP powinna znacząco się obniżyć na skutek wygaszania wpływu silnych wzrostów cen energii. Inflacja bazowa powinna także spaść, aczkolwiek ze względu na dobrą sytuację na rynku pracy i niedobory w części gospodarek pracowników niezbyt silnie. Stąd rośnie prawdopodobieństwo zacieśniania polityki pieniężnej w Eurolandzie, choć do pierwszej podwyżki stóp procentowych mogłoby dojść nie wcześniej niż w 2023 r.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję